3D Touch v iOS 10 přestává být zbytečným doplňkem. Neulehčuje pouze práci, ale otvírá hromadu nových možností, o kterých se vám mohlo dosud jen zdát. Příkladem za všechny je skutečná příhoda z praxe. Co se stalo?
Když společnost Apple představila s příchodem iPhone 6s funkci 3D Touch, nabyl jsem dojmu, že se jedná o celkem zbytečný doplněk. Jenže skutečnost je mírně jiná. Tento prvek není bezpředmětný, ale nesmírně užitečný. V čem?
Ulehčuje práci
Stačí pouze mírně přitlačit prstem na jakoukoli ikonku na displeji. Ucítíte haptickou odezvu a dojde k vyvolání nabídky s rychlými volbami té dané aplikace. Vyberete si, co zrovna potřebujete, potvrdíte a máte vystaráno. Nemusíte otvírat každou aplikaci a zdlouhavě hledat některé z možností ovládání. Ty nejdůležitější vám zobrazí 3D Touch.
U aplikace Telefon se tímto způsobem můžete velmi rychle dostat na poslední hovory nebo vytvořit nový kontakt. U App Storu na hledání, provést aktualizaci všech nově dostupných aplikací, vyvolat si políčko pro použití dárkového kódu atd. Možností, které 3D Touch nabízí, je velké množství, a u každé aplikace nebo jakéhokoli prvku podporujícího tuto funkci objevíte něco jiného. Nesmírně ulehčuje práci v různých oblastech.
Zpřístupnění funkcí, o kterých se vám mohlo jen zdát
Skutečný smysl 3D Touch však není v tom, že filtruje rychlé volby u jednotlivých aplikací pro ulehčení práce na iPhonu. Důležitým faktorem je zjištění, že zpřístupňuje funkce, o kterých se vám mohlo dosud jen zdát.
Vlastním iPhone 6, který 3D Touch nenabízí. S aktualizací na iOS 10 osobně postrádám některé možnosti, které bych rád používal. Celkem hodně mě oslovilo používání efektů ve zprávách. Jenže bez 3D Touch mám smůlu. Kdybych neměl zrakový handicap, pravděpodobně bych nějaké řešení objevil, ale takto jsem plně odkázán na odečítací funkci VoiceOver, díky které dovedu plnohodnotně pracovat s iPhonem, iPadem a dalšími produkty Applu s použitím specializovaných dotykových gest či klávesových zkratek. Vše, po čem se pohybuje kurzor, je mi předčítáno vestavěným hlasovým výstupem, takže nejsem o nic ochuzen. Ani o emotikony či alternativní popisky fotografií.
Ale to je tak celé. Některé prvky VoiceOver jednoduše neidentifikuje standardně na displeji, ale umožňuje k nim přístup svým vlastním způsobem. A v Applu k tomuto účelu uzpůsobili i samotnou funkci 3D Touch. Jejím prostřednictvím lze provádět úkony, ke kterým bych se zřejmě běžně vůbec nedostal. Takovým zdárným příkladem jsou efekty ve zprávách na iOS 10.
Překvapte nejen své blízké
Nedávno jsem v Praze školil jednoho ze zrakově handicapovaných zákazníků na iPhonu 6s. Řešili jsme něco v aplikaci Zprávy na iOS 10, a náhle VoiceOver přečetl, že pro další užitečné funkce použijte 3D Touch. Kurzor byl na tlačítku odeslat. Zákazník vypadal vyjeveně, ale já jsem okamžitě jednal. Aktivací 3D Touch na tlačítku pro odeslání zprávy se zobrazila nabídka s efekty, kterými lze obohatit zprávy.
Na výběr byla třeba taková bublina, bouchnutí a jiné. Zvolili jsme příslušný efekt a potvrdili. Přidal se do zprávy a spolu s ní se odeslal. Netrvalo dlouho a na mém iPhonu 6 se ozvalo cinknutí. Došla nová zpráva. Potvrdil jsem ji a úžasem jsem hvízdl. Text zprávy byl přečten společně s přiřazeným efektem. Senzační.
Tento skutečný zážitek mě utvrdil v tom, že 3D Touch opravdu není jen hračkou a zbytečností. Nabízí parádní rozšíření ovládání zařízení s iOS i pro osoby s handicapem. Mám Jasno. Brzy asi budu muset svůj iPhone 6 upgradovat, protože začínám 3D Touch celkem i postrádat.
A co vy? Jaké vychytávky se vám s 3D Touch v iOS 10 zamlouvají? Dává vám tato funkce smysl, nebo zastáváte názor, že jde o zbytečnost? Pište do komentářů.