Generální ředitel Applu Tim Cook plánuje během příštích deseti let odejít ze společnosti. Jací nástupci se nabízí, aby ho nahradili?
Čas Tima Cooka v čele společnosti Apple je podle jeho vlastních slov omezený. V rozhovoru z dubna 2021 Cook hovořil o plánech nástupnictví výrobce iPhonů a potvrdil, že hodlá odejít.
„Ještě deset let? Pravděpodobně ne,“ odpověděl Cook na dotaz na další desetiletí svého vládnutí.
V srpnu téhož roku se objevila zpráva, že uvnitř Applu panuje přesvědčení, že Cook chce zůstat ještě u jedné významné nové kategorie produktů, potenciálně u brýlí pro rozšířenou realitu. S uvedením Apple Vision Pro lze tvrdit, že náhlavní souprava tento konkrétní požadavek splňuje.
Tim Cook si vychovává nástupce
O několik let později, v listopadu 2023, Cook aktualizoval informace o svém odchodu v tom smyslu, že se skutečně pracuje na více plánech nástupnictví najednou. Částečně proto, že Cook „může zítra šlápnout vedle“, zažertoval generální ředitel. „Doufejme, že se to nestane.“
Když byl dotázán, kdo ho nahradí, nejmenoval jména, ale nabídl, že existuje řada možností. „Řekl bych, že mým úkolem je připravit několik lidí na možnost uspět,“ naznačil.
Dále připustil, že si skutečně přeje, aby „osoba, která přijde zevnitř společnosti Apple, byla příštím generálním ředitelem. A tak je mým úkolem zajistit, aby jich bylo několik, z nichž si představenstvo bude moci vybrat.“
Kromě Cookových komentářů prakticky nemáme šanci zjistit, kdo přesně se ujme pozice šéfa, dokud nebude vydáno ono osudové prohlášení z tiskové kanceláře společnosti Apple. Alespoň ne oficiálně.
Ať už představenstvo rozhodne, že příštím generálním ředitelem bude kdokoli, bude vybírán s velkou pečlivostí a předpokladem, že bude společnost posouvat kupředu. Zároveň to vzhledem k její velikosti a hodnotě musí být také někdo, kdo nebude rozhoupávat loď ani pro investory.
Na největší post v technologické branži jsou jasní favorité. Všichni jsou vybráni tak, aby dokázali uklidnit akcionáře i zákazníky a stejně jako Cook by mohli zůstat na delší dobu.
Potenciální nástupci Tima Cooka v pozici CEO Apple
Bezpečná volba: Jeff Williams, Craig Federighi, Greg „Joz“ Joswiak
Nejzřetelnější volbou pro první místo na seznamu jsou lidé z vedení společnosti, zejména ti, kteří mají hlavní podíl na řízení budoucího směřování společnosti Apple.
Jeff Williams zastává ve své funkci provozního ředitele klíčovou pozici, kterou dříve zastával sám Cook, než ji převzal po Stevu Jobsovi. Bylo by pravděpodobné, že by mohlo dojít k podobnému manažerskému pohybu, zejména s ohledem na to, že tato role je pro celou činnost společnosti Apple velmi klíčová.
Williams z celé skupiny nestrávil ve společnosti Apple nejvíce času, nastoupil v roce 1998 a byl klíčovou součástí při vytváření prvního iPhonu a také hodinek Apple Watch.
Proti Williamsovi hovoří jeho věk. Pokud by Cook odešel deset let po svém prohlášení, bylo by mu 70 let a Williamsovi 68 let, takže provozní ředitel pravděpodobně nebude mít dlouhé působení v čele společnosti.
Další volbou na nejvyšší post by mohl být Craig Federighi, viceprezident pro softwarové inženýrství. Pomohl posunout software společnosti Apple kupředu, jeho historie sahá až k firmě NeXT.
Federighi je také jednou z velkých osobností společnosti Apple a jeho vystupování na akcích společnosti Apple se občas stává mementem. Po prostořekém Jobsovi a klidném Cookovi by si představenstvo mohlo snadno vybrat někoho, kdo bude chtít dělat naschvály.
Softwarový SVP těží také z věku. Po stejném desetiletém období pro Cookův odchod by Federighimu bylo 61 let, což by mohlo být pro výkonného ředitele dobrou příležitostí.
Pak je tu ještě Greg „Joz“ Jozwiak. SVP pro celosvětový marketing nastoupil do Applu v roce 1986, byl u uvedení původního iPodu, podílel se na výrobě původního iPhonu a opakovaně se objevoval na klíčových přednáškách Applu.
Jeho třicetileté zkušenosti z marketingového oddělení společnosti Apple by byly velkým bonusem i pro společnost, která je tak známá svou reklamou. Jeho věk 66 let, kdy Cook odchází, ho však při zvažování jeho potenciálního působení staví do středu.
Všichni tři výše uvedení by mohli snadno obsadit místo generálního ředitele, přičemž jejich osobnosti a zkušenosti by byly přijatelné jak pro investory, tak pro zaměstnance.
Méně pravděpodobní: Eddy Cue a Phil Schiller
Kandidátů na post generálního ředitele je samozřejmě mnohem více než jen tři – Eddy Cue i Phil Schiller jsou schopni dělat totéž. Oba působí ve společnosti na významných pozicích již od dob Steva Jobse, ale je možné, že je trojice nejlepších předběhne.
V případě Cuea, viceprezidenta pro internetový software a služby, je to člověk, který má prsty v celé oblasti služeb společnosti Apple. Toto vysoce postavené centrum růstu společnosti se stalo jedním z jejích nejdůležitějších zdrojů příjmů a nadále se ještě zvětšuje.
Jako zaměstnanec od roku 1989 má Cue historii za sebou, ale vzhledem k potenciálnímu věku 66 let v době Cookova desetiletého odchodu je lepší volbou spíše dříve než později.
Podobně dlouhou historii má v Applu i Schiller, který se v této společnosti věnuje produktům a marketingu již tři desetiletí. Jako člověk zodpovědný za App Store a Apple Events se podílí i na velmi klíčových prvcích jablečného impéria.
Schiller má výhodu v tom, že není viceprezidentem: je členem týmu Apple Fellow, což znamená, že má ve společnosti omezenou roli. To by mohlo být pro Schillera výhodné, protože to znamená, že by mohl snadněji převzít roli generálního ředitele, aniž by narušil pozice ostatních vedoucích pracovníků.
Věk je však faktorem, a protože je stejný jako Cook, znamenalo by to, že Schillerovi by v době Cookova odchodu mohlo být 70 let, takže jeho obsazení role generálního ředitele by bylo trochu složitější odůvodnit.
Velmi překvapiví: Deirdre O’Brienová, Johny Srouji, Lisa Jacksonová a John Ternus
Všechna tato čtyři jména jsou významnými hráči v manažerském balíku, takže jsou stále reálnou možností pro představenstvo, ale ne nutně nejpravděpodobnější volbou na post generálního ředitele.
Deirdre O’Brienová je viceprezidentkou pro maloobchodní prodej, pokračuje v práci na obnově a otevírání nových prodejen po celém světě a řídí online týmy společnosti Apple. Řízení zákazníků je jistě důležitou součástí toho, proč uživatelé Apple milují.
Více než 30 let také pracovala pro společnost Apple a od svého nástupu se podílela na uvedení všech jejích produktů na trh. Její zkušenosti z pozice šéfky oddělení Lidé budou přínosem i při jednání s armádou zaměstnanců.
Johny Srouji je ve společnosti Apple viceprezidentem pro hardwarové technologie a hrál klíčovou roli při vytváření týmů čipových a technologických inženýrů. Díky práci jeho týmů jsou produkty společnosti Apple rychlejší, menší, energeticky úspornější a díky čipům řady A a čipy Apple Silicon i přelomové.
Do Applu nastoupil v roce 2008, aby pomáhal vyrábět čipy, což v porovnání s ostatními není příliš dlouhá doba, ale vliv jeho práce na společnost se rozhodně počítá v jeho prospěch.
Lisa Jacksonová je viceprezidentkou pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy, což nezní jako přirozená volba pro generálního ředitele největší technologické společnosti na světě. Nástup do Applu v roce 2013 se také zdá být ve srovnání s ostatními krátký, možná až příliš krátký.
Před nástupem do společnosti Apple však pracovala jako administrátorka v americké agentuře pro ochranu životního prostředí, a tak má manažerské zkušenosti, které se s ostatními nemohou rovnat. Významná jsou také její vystoupení při prezentacích společnosti Apple, díky nimž je na veřejnosti značně vidět.
A konečně, John Ternus je viceprezidentem společnosti Apple pro hardwarové inženýrství, na tuto pozici byl přesunut v roce 2021 poté, co předtím od roku 2013 zastával funkci viceprezidenta pro hardwarové inženýrství. V týmu produktového designu společnosti Apple působí od roku 2021 a pracoval na všech generacích a modelech iPadu, stejně jako na iPhonu a sluchátkách AirPods.
Ternus těží z toho, že je defacto tváří přechodu na Apple Silicon, a také ze svého věku. Na základě toho, že Ternus v roce 1997 absolvoval Pensylvánskou univerzitu, je mu pravděpodobně kolem čtyřicítky, což z něj dělá jednoho z nejmladších kandidátů, který má navíc za sebou značnou dobu působení ve společnosti.
Neviditelný: Další vedoucí pracovníci Applu
V mnoha společnostech by bylo dosazení nového generálního ředitele ze seznamu stávajících viceprezidentů, viceprezidentů a vedoucích pracovníků na úrovni C poměrně bezbolestné. Všichni na těchto úrovních se ve své práci osvědčí jako schopní vykonávat tuto funkci, přičemž k výměně metaforických křesel není třeba vynaložit mnoho úsilí.
Jedním z problémů ostatních členů vedení společnosti Apple je, že nejsou dostatečně viditelní, aby se o nich v největší společnosti světa vážně uvažovalo. Jako významná domácí firma, kde jsou klíčové projevy a představení produktů celosvětovou novinkou, by Apple potřeboval nového generálního ředitele, který by v ideálním případě byl známou osobností, která by se snadno mohla stát osobností.
Dalším skutečným problémem je, že se může jednat o pozice, u nichž se zdá nepravděpodobné, že by jejich přesun byl pro společnost tak užitečný. Například je těžké si představit, že by Luca Maestri přešel z pozice finanční síly společnosti Apple na pozici jejího hlavního roztleskávače, když je tak zapleten do jejího účetnictví.
Stejně tak John Giannandrea. Jeho funkce viceprezidenta pro strojové učení a strategii umělé inteligence a jeho rozsáhlé zkušenosti v této oblasti by se pravděpodobně lépe hodily k prosazování cílů společnosti Apple v oblasti umělé inteligence a ML.
Stejně je tomu i v případě Katherine Adamsové, která zastává funkci SVP pro právní záležitosti a globální bezpečnost. Ačkoli je Adamsová vysoko v podnikovém řetězci a má důležitou roli v udržování duševního vlastnictví, soudních sporech a řízení společnosti, může být ve své současné funkci považována za lepší.
Někdy může být kandidát vyloučen, protože lépe slouží potřebám společnosti tam, kde je, než v křesle generálního ředitele.
Někdy může být vyloučen, protože je na odchodu.
Dne 3. března se objevila zpráva, že Dan Riccio, bývalý viceprezident pro hardwarové inženýrství, se po více než 25 letech ve společnosti Apple „blíží k odchodu do důchodu“.
Riccio se vzdal své funkce SVP, aby mohl v roce 2021 pracovat na „speciálním projektu“, ze kterého se vyklubal Apple Vision Pro. Vzhledem k tomu, že náhlavní souprava byla nyní vydána, Riccio se nyní chystá zařídit svůj odchod do důchodu.
Má za sebou bohatou historii ve společnosti Apple, včetně práce na Touch ID, Face ID, iPadu a přechodu na vlastní návrh čipů. Vzhledem k tomu, že se chystá odejít do důchodu, je však Ricciova nabídka na post lídra zpochybněna.
Nepravděpodobní: Bývalí zaměstnanci a externí kandidáti
Je velmi pravděpodobné, že se Apple rozhodne pro někoho s historií, kdo „žil“ Applem delší dobu, aby převzal plášť generálního ředitele. To je zřejmé zejména s ohledem na Cookovu naději na příští volbu představenstva.
Vždy však existuje možnost, že se Apple poohlédne po osobě mimo společnost. Mezi šesti generálními řediteli, kteří předcházeli Cookovi, byli například bývalý generální ředitel společnosti PepsiCo John Sculley, který společnost posílil svými marketingovými schopnostmi, a bývalý generální ředitel společnosti National Semiconductor Gil Amelio, který před nástupem do funkce dva roky působil v představenstvu společnosti Apple.
Společnost Apple by mohla přesvědčit jiného generálního ředitele nebo vysoce postaveného manažera s vhodnými dovednostmi, aby se vrhl na tuto pozici a otřásl společností. Na druhou stranu ale představenstvo a investoři společnosti Apple nemusí nutně chtít příliš rozkývat loď.
Existuje také možnost, že se jako potenciální kandidáti budou hledat bývalí vedoucí pracovníci společnosti Apple.
Angela Ahrendtsová, která dříve zastávala funkci SVP pro maloobchod, má zkušenosti s řízením průmyslového titána, neboť předtím osm let vedla společnost Burberry. Zároveň je ale stejně stará jako Cook, což vede k problému s délkou působení v roli.
Dále je tu Jony Ive, slavný designér, který je synonymem pro Apple. Vzhledem k okolnostem jeho odchodu ze společnosti a svobodě při vedení vlastní designérské firmy LoveFrom je však jeho návrat do Applu pochybný.
Pro představenstvo společnosti Apple může být obtížné přivést do čela společnosti někoho zvenčí. Možná je to nemožné.
Ale na druhou stranu, když je k dispozici tolik slušných interních kandidátů, může být stejně těžké vybrat toho nejlepšího pro tuto práci.