Pravidelně redakci Appliště vyzpovídám a budu jí pokládat růzé otázky. V tomto článku se věnujeme otázce „Dokážete kompletně přejít z OS X nebo Windows na iOS? Ano či ne a proč?“. Výsledek stojí za to!
„Ne“ v hravní roli, ale jednoznačné to není
Rezolutní „Ne“ bylo pro mnohé z naší redakce vyřčeno takřka okamžitě po položení otázky, zda dokážeme zahodit dnešní desktopové operační systémy i se všemi jejich funkcemi a přejít na ladné iOS. Jenže někdy slůvko „Ne„, neznamená úplné „Ne“.
Prostě ne, nejde to!
Jednoznačně se vyjádřil Zdeněk, který by údajně z OS X na iOS nemohl v žádném případě přejít. Vytvářet grafiku na tabletu v takové míře jako na desktopovém systému nelze, i když s příchodem iPadu Pro se už i toto odvětví v povědomí uživatelů produktů Apple trošku mění. Stejně tak by mohl Zdeněk zapomenout na programování, a k tomu potřebné desktopové aplikace, které na mobilní platformě prostě nejsou a neexistují – a mnohé z důvodu koncepce desktopových procesorů existovat ani nemohou.
iOS je pro Zdeňka jen jako doplněk, který mu umožňuje vytvářet rychlé zápisky, dokumenty a jiné rychlé každodenní úkoly. Chybět nesmí ani zábava a iOS je pro něj hlavně na konzumaci obsahu z „nekonečného“ App Storu.
Hypoteticky ano, ale snadné by to nebylo
iOS se nesnaží sjednocovat se systémem OS X a v takovém stavu, v jakém je dnes, je iOS stále jen prostředníkem pro zjednodušení práce, nikoliv tím hlavním činitelem, který tu práci dokončí. Lukáš vnímá iOS hlavně jako nástroj k dostání se do světa internetu, a to například znamená používání Skypu, FaceBooku a provádění dalších tzv. „blogerských činností“.
Největším minusem iOS je podle Lukáše pohodlnost. U počítače má jednoduše pohodlnou klávesnici a nemusí se na tabletu nebo telefonu prsty trefovat do malých tlačítek. Existují sice klávesnice s Bluetooth připojením, a tím je pro Lukáše iOS o něco více použitelnější, jenže stále to není ono. Práce na desktopu i jeho desktopovém systému je stále na jiném levelu než ta na příliš zjednodušeném mobilním systému. Navíc pořád existují věci, které by Lukáš na iOS dokázat nemohl, a tak je pro něj OS X stále číslem 1.
Psaní na iOS je otrava
Jana píše. A píše opravdu hodně. Pro Janu je až nemyslitelná věc, že by tvorbu svých dokumentů měla přenechat na iOS. Psaní na MacBooku je úplně jiné než na iOS. Ač Jana, stejně jako Lukáš, zmiňuje, že pro iOS existují i hardwarové klávesnice s Bluetooth připojením, toto řešení je pro ni nepohodlné.
Mimochodem, tyto klávesnice mají zpravidla špatné uspořádání kláves, které nejsou ani dostatečně velké a psaní na nich se stává jen nouzovým řešením. Použití bezdrátové a poněkud dražší klávesnice od Applu by mohlo tuto bariéru odstranit, ale stále to znamená s sebou nosit dvě zařízení namísto jednoho.
To ale neznamená, že by bylo iOS pro Janu špatné. Na iOS dělá v podstatě většinu úkonů ze všedního dne, a když někam na delší dobu vycestuje, klidně si s iOS vystačí. Pokud ale potřebuje cokoliv napsat, přednost dává OS X a iOS jde ihned do ústranní. Pokud by Jana nemusela tolik psát, teoreticky by si s iOS vystačila.
Vše je o aplikacích, ale hlavně o těch profesionálních
Tomáš, narozdíl od Lukáše, jistou snahu o sjednocení iOS a OS X v systémech vidí. Jenže, když na řadu přijde lámání chleba při pohledu na aplikace a na jejich funkce, jsou řeči o sjednocení ty tam.
Na iOS existuje celá řada aplikací, které dokáží zařízení s iOS rozžhavit do běla editováním a renderováním videí. Ve výsledku se ale jedná o aplikace se základními a omezenými funkcemi a většina z nich je určena hlavně pro amatérské nadšence. Když chce někdo brát práci s multimédii vážně, sáhnout musí po Final Cut Pro nebo něčem podobném – to na iOS není a nelze.
Nejde však jen o videa. Tomáš používá i celou řadu aplikací v jejich desktopových nebo online verzích jako například YouTube, WordPress, Twitter atp. Tyto aplikace na iOS jsou, nejsou však plnohodnotné, a Tomáš nakonec musí stejně do svých rukou vzít stroj s OS X.
Podobně je na tom i Denis, kterému by chyběla sada programů od společnosti Adobe – Adobe After Effects a Adobe Photoshop. Navíc si navykl na používání Mission Control. iOS u něj tedy jen utře nos.
V iOS není souborový systém
Adam hned „z voleje“ říká, že na iOS by mohl klidně sakumprásk přejít. Jediné trápení má se souborovým systémem v iOS. Pokud to tedy jako souborový systém lze z pohledu uživatele vůbec brát.
iOS ve své podstatě souborový systém má, ale navenek se soubory pracuje jen v rámci aplikace. Pokud chcete nějaký soubor používat i v jiné aplikaci, musíte daný soubor nasdílet i do oné druhé aplikace, která si ho do svého jedinečného úložiště překopíruje. Tento způsob není bohužel z pohledu úložného prostoru efektivní.
Adam pro svou činnost potřebuje škatulky (složky a adresáře), což mu v omezené míře poskytuje jakákoliv cloudová služba. Někdy je ale potřeba s daty pracovat i offline, a potom se stává z přenášení většího množství dat z iPhonu doslova noční můra. Existují sice speciální klíče, které s iOS už docela dobře spolupracují, ale stále to není tak jednoduché jako třeba u konkurenčního Androidu nebo mobilního Windowsu s podporou OTG.
Windows a USB jsou stále potřeba
Radek o sobě tvrdí, že je možná staromódní, ale stále potřebuje u sebe mít k dispozici zařízení s portem USB, a k tomu ještě navíc i systém Windows. Ať už jeden nebo druhý důvod, iOS nemá ani jedno.
Ač Radek s radostí požívá OS X, Windows má stále připravený na pozadí v emulačním programu Parallels, který nutně ke své každodenní práci potřebuje. Jeho verdikt je tedy jedno velké „NE“.
Váhám, ale jdu s většinou
Abych do mlýna přidal na toto téma něco i já a na otázku odpověděl, za sebe říkám váhavé „Ne„. Desktopové systémy tu jsou z nějakého důvodu, stejně jakou tu jsou z nějakého důvodu i ty mobilní. Házet oba systémy do jednoho pytle nelze – zatím. V budoucnu už možná bude většina spotřebitelů používat mobilní systém, který ten desktopový plně nahradí a vystrnadí, ale v nejbližších letech se tak nestane. Nenasvědčuje tomu ani přístup společnosti Apple a při pohledu na systém Android ani přístup Googlu. Jediný, kdo se snaží oba systémy sjednotit, je Microsoft (funkce Continuum), a ten pokud uspěje, bude to možná začátek konce mobilních systémů, který budou ostatní následovat a brát si z něho příklad.
Proč ale říkám „Ne„? Hlavně z důvodu, že jsem si nikdy na iOS moc nezvykl. Mám ho rád na telefonu, a o něco méně na iPadu. Jenže iOS se tak razantně od jeho sedmé verze změnilo, že se z něho určitý prvek jednoduchosti pomalu a jistě vytrácí a stává se z něho všední a ničím, kromě optimalizace (!), výjimečný operační systém. Byl bych mnohem radši, kdybych měl zase iPhone s iOS 6, které bylo oproti tomu dnešnímu hloupé a neumělo celou řadu věcí, ale zato dělalo svou práci na jedničku. Na grafickou tvorbu, programování, správu sítí, serverů a všeho možného – na to mám desktop a to mi zatím žádný mobilní systém momentálně nenahradí. Možná s další generací iPadu Pro a s příchodem iOS 10 se mé priority změní. Teď ne.
Jak jste na tom vy? Dokážete se úplně oprostit od OS X nebo Windows a primárně používat iOS? Co by vám chybělo nejvíc?