Asi tři týdny zpátky proletěla světem zpráva, že Apple testuje Macbook Air s procesorem A5. Nová řada je na spadnutí a zřejmě se čeká už jen na finální vydání Lionu. Navíc je téměř jisté, že nové Airy bude honit rodinka “Sandy Bridge” s velmi nízkou spotřebou a grafickou kartou integrovanou v procesoru.
Co tedy Apple sledoval procesorem A5 v Airu? Možností je několik.
1. Apple začne místo Intelu používat vlastní procesory.
Dle mě velmi nepravděpodobné. Je třeba si uvědomit, že sám Apple procesory nevyrábí, ale pouze je navrhuje, takže by musel najít i dostatečně velikou výrobní linku. Procesor A5 je navíc architektura ARM. To by znamenalo značnou úpravu OS X a překonvertování všeho software. Tuto změnu Apple již absolvoval, když pohřbil architekturu PowerPC. V té době to sice bolelo, ale rozhodně s tím nebylo tolik práce, jako kdyby se do změny platformy pustili nyní a to hlavně kvůli rozšířenosti. Navíc by odpadla, možnost nativního běhu Windows, což je pro mnoho uživatelů lákavé, pro mnoho životně nutné. Windows by bylo možno jen virtualizovat a musel by se pro mě emulovat x86 procesor, což by výkonu rozhodně nepřidalo. I když Windows 8 již počítají s nasazením na ARM architekturu.
2. Použít A5 jako OpenCL zařízení.
Tato varianta je dle mě velmi zajímavá a do budoucna i pravděpodobná. Velmi jednoduše řečeno: OpenCL je technologie, která umí využít procesor, grafickou kartu a další kompatibilní zařízení pro paralelní zpracování dat. Technologie je nezávislá na zařízení, operačním systému čí výrobci daného hardware.
Tím se dostáváme k základnímu problému. Nové i5 a i7 nasazené v nových Macboocích Pro obsahují dostatečně výkonné integrované grafické karty, které teoreticky mohou zvládat OpenCL, ale Intel tuto možnost prozatím neposkytuje. U 15ti a 17ti palcového modelu je v případě potřeby možno “sáhnout” po výpočetním výkonu dedikované grafické karty. U 13ti palce mají majitelé smůlu, pro OpenCL mohou využít jen dvě jádra procesoru, což je zatraceně málo. 13ti palec z roku 2010 může v OpenCL použít 2 jádra procesoru a 48 výpočetních jednotek na integrované grafice. Starší model v OpenCL aplikacích strčí ten nový hravě do kapsy.
Jak jsem již psal, nové Airy budou pravděpodobně používat procesory “Sandy Bridge” což znamená integrovanou grafiku a jediné, co bude umět OpenCL bude procesor, který bude proti MacBooku Pro tikat o dost pomaleji, hlavně kvůli spotřebě.
A teď to celé rozmotám. Pokud by Apple do nových Airů nasadil klasický Intel v kombinaci s A5, který by “velkému” bráškovy sekundoval při výpočtech, mohl by se Air stát dost výkonným strojem s rozumnou spotřebou. Výkonem myslím opravdu reálný výpočetní výkon, kterým současná generace rozhodně neoplývá.