Antigenní test vyhodnocený lidským faktorem může být chybný. Aplikace s umělou inteligencí je však přesná na 99 %.
Už rok vládne světu pandemie koronaviru a minimálně v naší kotlině to vypadá, že ještě dlouho bude. COVID-19 se dotýká každého z nás, ať už přímo formou samotné nemoci, nebo nepřímo ztrátou/omezením zaměstnání či svobodného pohybu po světě. Snaží se s tím bojovat i technologické společnosti, které alespoň pro své Android a iOS zařízení připravily více či méně účinné nástroje pro trackování pohybu osob a informování o možném kontaktu s nakaženým.
Co ale dává smysl, je rozhodně novinka společnosti Kroger Health. Rychlé a přesné testování na COVID-19 je totiž rozhodujícím znakem v boji s touto nemocí. Nechat se v současné době testovat, znamená dostavit se do místa, kde testování probíhá a poté čekat na výsledek. Novinka, která aktuálně čeká na schválení FDA, čili Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv v USA, a měla by být dostupná pro telefony iPhone, by každému umožnila otestovat se doma a test vyhodnotit aplikací v telefonu.
Antigenní test v pohodlí domova
Každý potenciální pacient by si koupil cenově dostupný antigenní test obchodě a sám (nebo za pomoci někoho z domácnosti) by si udělal výtěr z nosu. Ten by se poté do testeru vložil a po 15 minutách by jej mohl za pomoci aplikace ve smartphonu vyhodnotit. Ta pracuje na základě umělé inteligence, a díky tomu by odstranila jakékoli pochybnosti o výsledku. Podle zkoušek má totiž 93% úspěšnost v případě pozitivního výsledku a 99% v případě toho negativního.
Antigenní test se vyhodnocuje na základě zobrazených linií, které pro člověka není úplně jednoduché určit. Snadno se tak stane omyl a test je vyhodnocený chybně. Vše se samozřejmě zatím chystá jen na území USA. Tam by také aplikace automaticky sdílela své výsledky s příslušnými agenturami, pořád by se ale řídila tamními předpisy v HIPAA, neboli v Zákonu o přenositelnosti a odpovědnosti zdravotního pojištění.
Vzhledem k palčivé situaci by se dalo soudit, že by se vše mohlo schválit a uvést do provozu relativně rychle. Proč taky ne, když jsou výsledky dobré a toto řešení uleví práci zdravotníků. Proč ale vývoj takové „maličkosti“ trval rok, když se za tu dobu stihly udělat i vakcíny, je otázkou. Stejně jako to, proč jsme pořád v takovém svrabu, jakém jsme. Nicméně na tyto otázky si musíte odpovědět sami.