Apple brýle s rozšířenou realitou mohou být nástupcem Vision Pro nebo jeho odlehčenou formou. Jaká může být budoucnost?
Objevilo se několik náznaků, které ukazují, že náhlavní souprava pro smíšenou realitu Vision Pro od společnosti Apple má problém se prosadit, a to jak kvůli super vysoké ceně, tak kvůli těžké konstrukci, která omezuje dobu, po kterou ji může většina lidí nosit. Co neúspěch Vision Pro znamená pro práci Applu na budoucích projektech virtuální a rozšířené reality?
Vision Pro je těžkopádný
Zájem o Vision Pro byl v únoru, kdy bylo zařízení poprvé uvedeno na trh, velký, protože pro Apple představovalo zcela novou kategorii produktů, ale to netrvalo dlouho. Vision Pro je nesporně působivý a je ohromující sledovat motýla, který proletí kolem vás tak blízko, že máte pocit, že se ho můžete dotknout, nebo vidět drsnou kůži slona, který prochází těsně kolem vás, ale kouzlo většinu rychle přejde.
Podle prvních recenzí bylo těžké nosit Vision Pro dostatečně dlouhou dobu, aby bylo možné je začlenit do skutečného pracovního procesu, a bylo těžké najít případ použití, který by ospravedlnil cenu 3500 dolarů. Nilay Patel z The Verge považoval Vision Pro za nepříjemně izolující a Joanně Stern z The Wall Street Journal se udělalo nevolno pokaždé, když sledovala omezené množství dostupného obsahu Apple Immersive Video. Recenzenti se shodli na tom, že sledování televize a filmů je jedním z nejlepších případů použití, ale to z něj dělá drahý televizor, který nelze sledovat s nikým jiným.
O několik měsíců později se nálady příliš nezměnily. V prodejnách Apple Store byl při uvedení Vision Pro velký zájem a dlouhé fronty lidí si jej chtěli vyzkoušet. Jakmile však předváděcí akce skončila, zájem opadl. Už v dubnu se objevily zprávy, že nadšení z Vision Pro výrazně opadlo, a v červenci se objevily zprávy o klesajícím prodeji.
V serveru MacRumors si několik redaktorů koupilo Vision Pro hned při uvedení na trh a tato sluchátka jsou schovaná v pouzdrech a v podstatě se už moc nevytahují, kromě občasného sledování nejnovějšího videa Apple Immersive Video nebo aktualizace na nový software VisionOS. Videograf serveru MacRumors Dan Barbera používá svá sluchátka Vision Pro zhruba jednou týdně ke sledování obsahu, ale jen asi dvě hodiny, protože po této době je bolestivé je dále používat.
Mnoho uživatelů nemůže nosit Vision Pro déle než zhruba dvě hodiny, protože je to příliš nepohodlné. Co říkají redaktoři amerického serveru:
Největším důvodem, proč Vision Pro nepoužívám, je však to, že nechci vypnout to, co je kolem mě. Jistě, je to skvělé pro sledování filmů, televizních pořadů nebo videí na YouTube na obrazovce, která vypadá, jako by byla 300 metrů vysoká, ale abych to mohl dělat, musím se izolovat. Nemůžu se dívat s ostatními lidmi a cítím se upřímně provinile, když si moje kočka přijde pro pozornost a já se rozptyluji sluchátky.
Sledování filmů na Vision Pro není lepší zážitek než na 65palcovém televizoru před mým gaučem. Jsem hráč, ale zajímavých her není mnoho a u spousty dostupného obsahu mám pocit, že hraji mobilní hru méně intuitivním způsobem. Použití jako displeje pro můj Mac je nejlepší případ použití, který jsem našel, ale je to omezeno na jeden displej a není to dostatečné zlepšení oproti mé sestavě se dvěma displeji, aby to ospravedlnilo nepohodlí při práci.
Pro Vision Pro existují případy použití v podnicích a někteří lidé si headset oblíbili, takže má určitou perspektivu a Apple ho firmám nabízí. Několik příkladů od společnosti Apple a dalších:
- Porsche – Inženýři Porsche používají Vision Pro k vizualizaci dat vozu v reálném čase.
- KLM – Letecká společnost KLM používá Vision Pro pro školení techniků o nových modelech motorů.
- Orgány činné v trestním řízení – Policejní oddělení v Kalifornii testují Vision Pro pro dohledovou činnost.
- Medicína – Lékařský tým ve Velké Británii použil Vision Pro při dvou operacích páteře. Lékaři v Indii jej údajně používají také při laparoskopických operacích a ortopedický chirurg v Brazílii jej použil při operaci ramene. UCSD testuje použití aplikací Vision Pro pro minimálně invazivní operace.
- Věda – studenti MIT napsali aplikaci pro ovládání robota pomocí podpory gest zařízení Vision Pro.
Tim Cook v květnu uvedl, že „polovina“ společností z žebříčku Fortune 100 si zakoupila Vision Pro, ale není známo, zda se tyto náhlavní soupravy Vision Pro skutečně používají a k čemu.
Co bude dál?
Vzhledem k tomu, že prodeje souprav Vision Pro nedosáhly očekávaných výsledků, objevily se zmatené zvěsti o tom, jaký bude další krok společnosti Apple. Původně se objevily zvěsti, že Apple pracuje na dvou nových verzích Vision Pro, jedné levnější a druhé, která je přímým nástupcem současného modelu.
V dubnu Mark Gurman z agentury Bloomberg uvedl, že Apple neuvede novou verzi Vision Pro dříve než na konci roku 2026, protože se snaží najít způsob, jak snížit cenu náhlavní soupravy.
V červnu The Information uvedl, že společnost Apple pozastavila práce na druhé generaci Vision Pro, aby se mohla zaměřit na levnější model. Později téhož měsíce Gurman uvedl, že Apple by mohl příští Vision Pro učinit závislým na připojeném iPhonu nebo Macu, což by mohlo snížit náklady, a řekl, že levnější náhlavní souprava by mohla vyjít již koncem roku 2025.
Koncem září analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo uvedl, že společnost Apple zahájí výrobu nové verze Vision Pro v druhé polovině roku 2025, pravděpodobně pro uvedení na trh koncem roku 2025. Tvrdí, že nejpodstatnějším vylepšením bude nový čip M5 pro výrazně vyšší výpočetní výkon, přičemž specifikace, design a cena zůstanou z velké části stejné. To je v rozporu s únorovou zvěstí od Kuo, která říkala, že Apple neuvede nový model dříve než v roce 2027.
Žádná z těchto zvěstí není na stejné úrovni, takže další krok společnosti Apple v oblasti vývoje AR/VR je nejasný. Kuo říká, že na konci roku 2025 se objeví nový Vision Pro s rychlejším čipem, zatímco Gurman a The Information si myslí, že se dočkáme levnější verze náhlavní soupravy. Ani Apple možná ještě nemá jasné rozhodnutí, co bude dál, takže si budeme muset počkat, jak se bude vyvíjet strategie společnosti v oblasti AR/VR.
Chytré AR brýle
Ještě než Apple přišel s Vision Pro, objevily se zvěsti o práci na lehkých chytrých brýlích pro rozšířenou realitu. Brýle AR jsou skutečným dlouhodobým cílem společnosti Apple, přičemž Vision Pro slouží jako odrazový můstek. Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook o zájmu Applu o rozšířenou realitu hojně hovořil a označil ji za „velkou a hlubokou“ a za něco, na co se lidé budou časem ohlížet a divit se, jak bez ní mohli žít.
Apple chtěl vydat chytré brýle pro rozšířenou realitu již v roce 2023, než projekt odložil na rok 2025, ale bohužel byl vývoj v lednu 2023 odložen „na neurčito“. Podle Gurmana Apple zastavil práce kvůli technickým potížím a někteří zaměstnanci Applu si myslí, že Apple brýle AR nikdy nedodá.
Později v roce 2023 Gurman upřesnil, že uvedení chytrých brýlí na trh je vzdáleno „nejméně“ čtyři roky. Apple si při vývoji Vision Pro uvědomil, že sestrojení AR brýlí s dostatečným výkonem není proveditelné. Aby brýle fungovaly, musely by poskytovat plný výkon iPhonu s desetinovou spotřebou energie, aby se příliš nezahřívaly. Apple na práci na chytrých brýlích dostává „omezené prostředky“, přičemž většina vývoje směřuje k Vision Pro, aby položil základy pro budoucnost, kdy bude technologie AR fungovat.
Seriózní vývoj samostatných brýlí AR je v současné době odložen, takže není zcela jasné, kdy se dostaneme do bodu, kdy miniaturizace hardwaru a zlepšení účinnosti čipů umožní brýle AR podle představ společnosti Apple.
Již v roce 2017 generální ředitel společnosti Apple Tim Cook řekl, že neexistuje technologie, která by umožňovala „kvalitní“ výrobu chytrých brýlí AR, a zdá se, že se to od té doby nezměnilo. Pravděpodobně se bude blížit konec desetiletí, než začneme slýchat seriózní zprávy o práci společnosti Apple na brýlích pro rozšířenou realitu.
Pokud se společnosti Apple podaří pokračovat ve financování nových verzí Vision Pro a vylepšovat tuto produktovou řadu podobně jako v případě Apple Watch, vypadá budoucnost lehkých brýlí, které kombinují výkon iPhonu s úžasnými funkcemi Vision Pro, slibně.
Chytré brýle Meta
Minulý měsíc ukázala mateřská společnost Facebooku Meta své chytré brýle pro rozšířenou realitu Orion. Brýle mají super tlustý rám, ale vypadají mnohem více jako běžné brýle než jakákoli náhlavní souprava pro smíšenou realitu na trhu.
Brýle Orion společnosti Meta jsou ve vývoji již více než pět let a Meta není připravena je uvést na trh. Stále jsou ve fázi prototypu, ale Meta je testuje se zaměstnanci a vybranými externími uživateli, aby se „učila, iterovala a budovala“ směrem ke spotřebitelské produktové řadě brýlí AR. Brýle Meta nejsou samostatné, k ovládání potřebují náramek a výpočetní puk, který musí být v místnosti.
Výroba jednoho páru brýlí Orion stojí společnost Meta zhruba 10 000 dolarů, takže si můžeme udělat představu o tom, jaké překážky musí Apple překonat, aby mohl brýle pro rozšířenou realitu uvést na trh. Za tuto cenu Meta brýle prodávat nemůže a pravděpodobně bude trvat několik let, než se jejich cena sníží na tak nízkou úroveň, aby přilákala zákazníky.
Něco mezi tím
Společnost Meta má také brýle Ray-Ban s umělou inteligencí, které jsou cenově dostupné, ale nemají žádné funkce rozšířené reality. Podobný produkt zkoumala i společnost Apple a je možné, že bychom se v budoucnu mohli dočkat něčeho podobného, jako jsou brýle Ray-Ban.
Apple by mohl vyrobit jednoduché brýle s kamerou, integrací Siri a vestavěnými reproduktory pro poslech hudby, protože sluneční brýle vybavené reproduktory se v posledních letech také ujaly. Součástí by mohly být i zdravotní funkce. V tuto chvíli Apple o takovém produktu teprve uvažuje, takže není jasné, zda se jedná o něco, co se dostane do skutečné fáze vývoje.
Vzdálená budoucnost
Pokud Apple zvládne chytré brýle s rozšířenou realitou, mohla by technologie nakonec dospět do bodu, kdy bude možné použít ještě menší brýle. Ming-Chi Kuo v roce 2021 tvrdil, že by Apple mohl vydat kontaktní čočky pro rozšířenou realitu v roce 2030, ale tato předpověď zní nereálně ve chvíli, kdy se technologie nedá dostatečně miniaturizovat ani pro kvalitní brýle pro rozšířenou realitu.
Co si myslíte vy? Dejte nám vědět pod článkem v komentářích!