V roce 2020 vytáhli spotřebitelé své Apple Pay a další digitální peněženky častěji než ty fyzické. Stalo se tak poprvé v historii.
Ano, samozřejmě tomu bylo zapříčiněno i celosvětovou pandemií. To nicméně nemění nic na tom faktu, že poprvé v historii předběhly platby za pomoci elektronických peněženek platby „fyzické“. Tvrdí to alespoň studie společnosti FIS. Podle ní pokleslo využití hotovosti v roce 2020 o 10 %, což představuje pětinu všech přímých plateb na celém světě. V Kanadě, Velké Británii, Francii, Norsku, Švédsku a Austrálii ale pokleslo použití hotovosti pro platby v obchodech i o polovinu.
Apple Pay, Samsung Pay i Google Pay
Hotovostní platby v USA v loňském roce tvořily platby v obchodech o 1 T, což je pokles z 1,4 T dolarů v roce 2019. Apple Pay už má širokou adopci napříč světem, stejně tak další digitální peněženky, jako jsou Samsung Pay a Google Pay. V USA jsou na Apple Pay k dispozici stovky bank a mnoho obchodů tyto bezkontaktní platby přijalo za své (např. BestBuy, Sephora, Starbucks a mnoho dalších).
V používání mobilních peněženek nicméně vede asijsko-pacifický region, protože zde probíhá prostřednictvím bezkontaktních plateb přibližně 40 % všech obchodů. Využití mobilní peněženky nicméně rostlo ve všech regionech světa a nyní představuje přibližně 10 % plateb v obchodech v Severní Americe, 8 % na Středním východě a v Africe, 7 % v Evropě a 6 % v Latinské Americe. Studie předpokládá, že do roku 2024 bude hotovost tvořit méně než 10 % plateb v obchodech v USA a pouze 13 % na celém světě.
Celkové výdaje v elektronickém „obchodu“ v loňském roce vyskočily o 19 % na hodnotu 4,6 T dolarů, což je podle studie největší nárůst za posledních pět let. Do roku 2024 by však mohlo toto číslo vyrůst až na 7,3 T dolarů. A co vy? Platíte v obchodech (alespoň těch, které jsou aktuálně otevřené) hotovostí, pomocí elektronických peněženek nebo kartou? Podělte se o to s námi v komentářích pod článkem.