Apple Pencil Pro ve své budoucí verzi má umět rozeznat barvu nebo texturu. Snadněji tak přesně identifikujete a duplikujete barvu.
Apple možná plánuje reálnou obdobu známého nástroje eye-dropper v obrázkových aplikacích, kde by bylo možné nastavit barvu klepnutím tužkou Apple Pencil na existující obrázek.
Apple Pencil Pro 2
Již v roce 2019 společnost Apple požádala o patent týkající se tužky Apple Pencil, která by mohla obsahovat „displej“, který by zobrazoval různé barvy. V tomto případě šlo o to, že by uživatel viděl, jakou barvu pera nebo tahu štětce se chystá použít.
V roce 2023 pak společnost Apple požádala o patent, který se při zpětném pohledu jeví jako zřejmé rozšíření této možnosti. Podle návrhů v části „Elektronické zařízení s optickým senzorem pro vzorkování povrchů“ by hrot tužky mohl vnímat barvy.
Nyní byl tento patent udělen. Velká část z něj sice fakticky opakuje část dřívějšího patentu o změně nebo výběru barev, ale nyní je konkrétnější.
Klíčovou novinkou je, že přiložením špičky stylusu k barvě ji identifikujete a zkopírujete – bez ohledu na to, kde se daná barva nachází.
Snímač barev jako kapátko
„Snímač barev lze použít k odebrání vzorku barvy povrchu vnějšího objektu,“ říká Apple. Nejedná se tedy výhradně o dotyk tužky proti například obrázku na obrazovce iPadu, ale může se jednat o dotyk hrotu proti objektům v reálném světě.
„Snímač barev může mít detektor světla snímající barvu s více fotodetektory, z nichž každý měří světlo pro jiný barevný kanál,“ pokračuje Apple. „Barevný senzor může mít také světelný emitor… [a] světelné spektrum může být během měření snímání barev upraveno na základě informací, jako je měření barvy okolního světla.“
Je tedy určena k používání na fyzických objektech, ale jakmile s ní začnete pracovat, možná toho nějaká budoucí Apple Pencil – nebo jiné zařízení – zvládne víc.
„Může se také provádět měření textury a/nebo další měření vzhledu objektu,“ vysvětluje Apple. „Textura se může měřit pomocí světla, které dopadá na povrch vnějšího objektu pod úhlem pohledu.“
Většina patentové přihlášky o 12 000 slovech se soustředí na definici zařízení, které vzorky odebírá – „válcového pouzdra… [nebo] ve tvaru tužky“ – a způsobu, jakým se pak získaná data použijí.
Je důležité poznamenat, že ačkoli byl tento patent nyní udělen, není to samo o sobě důkazem, že taková tužka Apple Pencil bude uvedena na trh. Společnost Apple každoročně žádá o velmi mnoho stovek patentů, a i když jsou uděleny, není to zárukou, že to povede k dodání produktu.