Apple Watch byly do světa oficiálně vypuštěny 24. dubna, a ihned po jejich uvedení projevily servery jako iFixit, Chipworks a ABI Research zájem o to podívat se do nitra nového produktu Applu. Všichni jsou totiž zvědaví, jak společnost Apple dokázala do tak malého zařízení integrovat tolik součástek.
Už minulý týden začaly na internet prosakovat informace ohledně paměti RAM, která má mít údajně kapacitu „jen” 512 MB. Celá paměť se dle všeho ukrývá v pouzdru procesoru S1, které zahrnuje i Wi-Fi modul od společnosti Broadcom a akcelerometr s gyroskopem od výrobce STMicroelectronics. Server Ars Technica ale zveřejnil i další informace týkající se ostatních součástek v maličkatém pouzdru o velikosti 26 mm x 28 mm, což lze mimochodem považovat za opravdový pokrok v miniaturizaci a schopnosti integrovat tolik součástek do tak malého prostoru, když uvážíme, že v tomto pouzdříčku je vtěsnaná celá základní deska se všemi součástkami.
Mezi další zajímavosti lze určitě zařadit samotný procesor S1, který vyrobila konkurenční společnost Samsung. Ten je bohužel, a poněkud nečekaně, vyroben „pouze” 28nanometrovou výrobní technologií, což je poměrně stará technologie, když uvážíme, že dnes se výpočetní čipy vyrábí až neuvěřitelnou 14nanometrovou technologií. Pro představu, procesor Apple A7, který má v sobě iPhone 5s, je rovněž vyroben 28nanometrovou technologií a momentálně nejnovější procesory Apple A8 v iPhonech 6 a 6 Plus jsou vyrobeny 20nm technologií. Technologie 14nanometrového výrobního procesoru by měla být použita u nadcházejících iPhonů 6s a 6s Plus, a možná i dalších Apple Watch.
Z toho všeho vyplývá, že Apple Watch, alespoň co se výpočetního výkonu a spotřeby elektrické energie týče, mají ještě dost prostoru k vylepšení. Je už obecně známo, že Apple Watch nemají zrovna unikátní výdrž na baterii, a k celkové výdrži nepřispívá ani poměrně zastaralý pocesor.
Lze tedy očekávat, že nástupci Apple Watch budou nabízet poměrně viditelná vylepšení v podobě nárustu výkonu při použití novějších výrobních technologií, delší výdrže na jedno nabití, kde by mohl Apple do displeje integrovat průhledné solární panely, anebo přidáním dalších monitorovacích senzorů, mezi které lze zařadit například meření stresu, krevního tlaku a hladiny kyslíku.
Apple Watch mají před sebou poměrně slibnou, ale zároveň trnitou cestu. Další generaci, vzhledem k nedostupnosti aktuálního modelu, by měl Apple představit spíše až v roce 2016 a do prodeje by je měl uvést až počátkem roku 2017. Budoucnost s Apple Watch by tak mohla být velice zajímavá.
Pokud už hodinky Apple Watch máte, určitě se podívejte na článek se zajímavými tipy a skrytými funkcemi, a pokud vás zajímá způsob, jakým Apple Watch meří vaší tepovou frekvenci, neopoměňte článek Víte, jak Apple Watch měří tepovou frekvenci?
Jen dotaz, mají Apple Watch češtinu?
Nemají. Mají jen několik základních jazků vč. čínštiny.