Malý bezdrátový projektor s Wi-Fi, který umí AirPlay. To je stručná specifikace novinky BenQ GV1. Jeho recenze dopadla velmi kladně, podívejte se.
Kapesní projektory se začínají rozmáhat. Hlavním důvodem je neustálá miniaturizace komponent a lepší možnosti řešení chlazení. Hlavně poměrně vysoká teplota v provozu je právě pak největší nevýhodou a důvod, proč se v chytrých telefonech už dávno projektory neusadily.
Doba, kdy se velké projektory daly propojit pouze kabelem je dávno pryč. A je to dobře, protože bezdrátové připojení je rychlé, nikde netrčí kabely a není nutné se bát, že by tím utrpěla výrazně kvalita projekce. BenQ GV1 připojíte mnoha způsoby a dokonce má v sobě integrovanou baterii, takže opravdu zvládá pracovat kompletně bez kabelů a to docela dlouhou dobu.
Spousta doplňků, které opravdu využijete
Krabice s projektorem nijak nenaznačuje, že by se jednalo o kapesní zařízení. Po otevření ale zjistíte, že samotný projektor zabírá tak třetinu místa v krabici. Ostatní prostor je vyhrazen užitečnému příslušenství. Jednak se můžete těšit z kvalitního měkkého pouzdra, které má na vrchu stahovací poutko. Pak dostanete napájecí kabel se zástrčkou do české i zahraničních zásuvek, takže na cesty jako když najdete. A určitě využitelným bude i USB-C kabel, který se dá využít stále u více produktů.
Pouzdro vážně překvapilo, protože je složeno z látky a molitanu, nebo podobného materiálu, který je vážně velmi měkký. Myslím, že by projektor v něm přežil i větší pády. Jen je škoda, že do něj neumístíte i některý z doplňků. Jmenovitě by se hodilo někam umístit napájení, které musíte například do batohu hodit jinam.
Nejvíce oceníte spoustu možností připojení. Projektor propojíte USB-C kabelem, napojíte na Wi-Fi a využijete technologii AirPlay nebo když chcete jen poslouchat, oceníte přítomnost Bluetooth.
Abyste mohli projektor plně ovládat, musíte využít služeb dálkového ovládání. To jde přirovnat k většímu ovládání, které Apple dodával ke starším generacím Apple TV. Rozhodně nezabere moc místa. Na druhou stranu je škoda, že bez něj některé funkce nemůžete ovládat a je tedy nutné jej všude nosit s sebou.
O značce
BenQ Corporation je tchajwanská firma prodávající spotřební elektroniku, výpočetní a komunikační techniku. Firma byla založena roku 2007 společností Qisda, která se před tím jmenovala BenQ. Ta byla založena v roce 1984 pod názvem Continental Systems Inc., později Acer CM (Communications and Multimedia), konečně 5. prosince 2001 byla přejmenována na BenQ Corporation.
Zdroj: Wikipedia.org
Jak do něj dostanete obsah
Drátově i bezdrátově a dokonce i z externího úložiště. Přehrávat video nebo hudbu přes projektor je velmi snadné a hlavně je úplně jedno, jaká další zařízení máte doma a jaký telefon nebo třeba tablet používáte. Nejsnadnějším způsobem je bezdrátový přenos přes Wi-Fi pomocí technologií AirPlay v případě Applu a Google Cast u Androidu. Jen prostě vyberete projektor a začne se zrcadlit obsah z vašeho telefonu.
Přiloženým USB-C kabelem ho propojíte například s novými MacBooky Pro. Hned po propojení se začne přenášet obraz a v nastavení systému na Macu se jen rozhodnete, zda chcete zrcadlit vše, nebo třeba plochu rozšířit. Také můžete podobně propojit jiná zařízení, která mají HDMI, jen si musíte přikoupit USB-C kabel, který má na druhém konci právě HDMI.
BenQ GV1 zvládne přehrávat obsah i z připojeného USB flash disku nebo většího externího disku. Podmínkou je připojení do USB-C portu na projektoru. Pokud vaše flashka nebo disk ještě USB-C nemá, na trhu je spousta adaptérů za doslova pár korun, které z klasického USB udělají to novější a s projektorem se začnou kamarádit.
Parádní možností je i propojení se síťovým diskem nebo rovnou NAS serverem. K tomu je výborná například aplikace VLC. V ní snadno identifikujete váš NAS a můžete listovat multimediálním obsahem. A jak že to vlastně projektor dokáže? Tušíte správně, má v sobě operační systém a dají se do něj instalovat aplikace.
Chytřejší než byste čekali
Hlavní předností u projektoru BenQ GV1 je, že do něj lze instalovat aplikaci. Funguje na odlehčené verzi operačního systému Android a chová se tedy velmi podobně, jako chytrý telefon. I v něm tak najdete pomyslný App Store, kde najdete tisíce aplikací. Nejdou kupovat, takže stahování probíhá vždy zdarma.
Nabídka aplikací je velmi různá a to od skutečně užitečných titulů jakými jsou například Kodi, YouTube, zmíněné VLC, Netflix nebo prohlížeč Firefox uzpůsobený pro využití v TV. Také ale narazíte na aplikace, které nejsou dobře optimalizované a budou padat, často se zasekávat nebo je prostě vůbec nespustíte. Je to většinou proto, že nejsou vůbec určené pro takto odlehčený systém. V přehledu je ale mít budete. Podobně jsem narazil na aplikaci HBO GO. Ta je nabízena hned ve třech různých verzí a nefunguje ani jedna.
Chce to tedy trochu hledat a dát si práci s procházením. Mnohdy ani není moc relevantní koukat na hodnocení, protože uživatelé používají různá zařízení a pokud aplikace správně běží na chytrém telefonu, neznamená to, že poběží dobře i na projektoru. Rozhodně je ale možnost instalace aplikací velkým přínosem i tak.
Kvalita obrazu je dostačující
Rozlišení promítaného obrazu je 854 x 480 px. V dnešní době tedy velmi podprůměrné. S takovým rozlišením byste dnes už nejspíše nechtěli ani telefon. Ale v případě projektoru to zase tak nevadí. Nikdo na obraz nebude koukat z metru, ale většinou z pořádné dálky. Proto se jednotlivé pixely ztratí a pro sledování je to dostačující. Když jsem zkoušel promítat opravdu velký obraz, dostal jsem se zhruba na úhlopříčku 2 a půl metru s rozumnou světelností. Samozřejmě, čím dál je projektor od plátna nebo zdi, tím bude obraz větší a také méně jasný.
Promítaný obraz ještě musíte zaostřit. K tomu slouží kolečko na boku projektoru. Je manuální a záleží na tom, jak daleko od promítané plochy budete. Někdy dá jemné doostření zabrat a musíte se chvilku snažit. Výšku obrazu pak určujete naklápěním hlavy projektoru. Ta dokáže fungovat v rozsahu 15 stupňů.
V případě filmů nebo třeba fotografií není nižší rozlišení nikterak omezující. Větší problém přichází u textu. Prezentace s menším fontem budou hůře čitelné a opravdu malé písmo hodně rozsypané. V určitém momentu se tak může stát, že uvidíte jen změť kostiček s těžko identifikovatelnými písmeny.
Světelnost je 200 ANSI lumenů. Pro porovnání, velké projektory s podobnou cenou se pohybují na hodnotě 3000 ANSI lumenů. Rozdíl je tedy značný, ale překvapilo mě, jak je obraz jasný ve tmě. A když připojíte projektor do napájení, jas ještě vzroste. Za jasného dne ale moc neuvidíte. Doporučuji zatáhnout vše, co před oknem máte.
Jakmile začne promítat obraz na plátno nebo zeď, automaticky si přizpůsobí perspektivu obrazu, aby vypadal co nejrovněji. Takže když budete promítat na šikmou zeď, nebo nevychytáte správný úhel, aby bylo vše v rovině, nic se neděje. Obraz se narovná a nebude působit zdeformovaně.
Užitečné vychytávky
Když jsem projektor poprvé zapnul, překvapilo mě, kolik toho umí. Přicházel jsem pořád na další a další věci. Například je chvályhodné, že BenQ do něj integroval i Bluetooth, takže ho lze používat jako bezdrátový reproduktor. Sice pouze jako nouzové řešení, protože s pravým bezdrátovým reproduktorem v kvalitě zvuku soupeřit nemůže, ale zvuk přehraje. A to se hodí i v případě, když si pouštíte video. Navíc je na vrchu projektoru jednoduché přepínací tlačítko, sloužící k přepínání mezi Wi-Fi a Bluetooth módem.
Vespod zase hledejte klasický stativový závit. Ten oceníte například v přírodě, kde není kam projektor pořádně postavit. Jednoduše ho našroubujete na stativ, který s sebou určitě často máte společně s fotoaparátem a už jen doladíte jeho polohu. Nemusí se jednat o těžký stativ, projektor váží kolem 700 gramů, takže ho unese i kdejaký ministativ.
V nastavení systému je několik možností, které dokáží zlepšit požitek ze sledování. V režimu obrazu si zvolíte, jakou charakteristiku má obraz mít. Něco se hodí více na filmy, něco na hry, a něco třeba na text.
Užitečnou funkcí je i Hotspot. Bez připojení k místní Wi-Fi tak dokážete propojit svůj telefon nebo tablet s projektorem. V nastavení funkci povolíte, zobrazí se přihlašovací údaje a na iOS zařízení už se jen připojíte k Wi-Fi, která nese název projektoru. Je to výborná funkce například venku, kde žádnou Wi-Fi nechytíte a i tak chcete promítat, nebo třeba při prezentování.
Celkové hodnocení projektoru BenQ GV1 tak nemůže vyjít jinak, než velmi kladně. Sice se najde pár much v podobě nižšího rozlišení, méně doladěných aplikací, nebo menšího počtu tlačítek na těle produktu. Na druhou stranu jsou hojněji zastoupené kladné stránky a oblíbíte si rozmanité způsoby zapojení, jednoduché zrcadlení obsahu, 3hodinovou výdrž na baterii, skladné rozměry, cestovní pouzdro nebo naklápěcí hlavu.
Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti BenQ.
Název: BenQ GV1
Cena: 9 490 Kč
Parametry: projekční vzdálenost 1 m – 1,99 m, 2 m – 2,99 m; minimální projekční vzdálenost 0,9 m; maximální projekční vzdálenost 2,8 m; maximální úhlopříčka obrazu 254 cm (100 „); nativní rozlišení 854 × 480 px; hlučnost 29 dB; maximální spotřeba 24 W; kontrast 100 000:1; svítivost 200 lm
Rozměry: výška: 155 mm; šířka: 80 mm, hloubka: 80 mm; hmotnost: 710 g
Shrnutí
Projektor BenQ GV1
Malý a chytrý projektor od BenQ je výborným řešením pro promítání obrazu na úhlopříčku kolem 2 metrů. Možnost doinstalace aplikací a podpora AirPlay je největší výhodou.
KLADY
- Nespočet způsobů propojení
- Dobrá výdrž na baterii
- Bluetooth režim
- USB-C
ZÁPORY
- Menší rozlišení obrazu
- Občas nefunkční aplikace
Hodnocení
-
Využití
-
Cena
-
Funkce