Nový Chromecast od Googlu je hojně srovnávaný s Apple TV ač použitý WebRTC protokol není úplně srovnatelný s AirPlay od Applu, funkce bezdrátového videa, která je hlavním důvodem, proč lidé kupují Apple TV.
Chromecast je malé zařízení za 35 USD, které se připojí k televizi prostřednictvím HDMI portu a je napájeno USB kabelem. Google nabírá nový směr a zapojuje se do bitvy o obývací pokoj a trh s televizemi. S cenou 35 USD míří na širší základnu uživatelů Androidu a pokud tento model úspěšně zpeněží, může to být v budoucnu zajímavý zdroj příjmů.
Google Android TV a Andy Rubin
Podle zpráv serveru Wall Street Journal v Googlu pod vedením Andyho Rubina loni v zimě vznikl sofistikovanější set to box založený na Androidu. Produkt byl orientovaný na Google Hangouts (videokonference) a doplňoval jej hardware, který obsahoval kameru a pohybový senzor jako má Xbox Kinect od Microsoftu.
Prototyp zařízení byl údajně představen letos v lednu na Consumer Electronics Show v Las Vegas pro malou skupinu vyvolených. Zařízení umožňovalo hrát androidí hry a další upravené aplikace. Navíc mělo být také připravené k odhalení na letošní Google IO konferenci.
Avšak obavy z uvedení dalšího drahého zařízení po neúspěchu Nexus Q minulý rok, mizerného startu tabletového Androidu 3.0 Honeycomb v roce 2011 a neúspěchu Google TV v roce 2010, se společnost rozhodla uložit Rubinovův Adroid TV box k ledu.
V březnu CEO Larry Page na svém blogu uvedl, že Rubin se rozhodl předat otěže někomu jinému a začít v Googlu novou kapitolu. Poté, co se stal Rubin šéfem Androidu, jmenoval Page na jeho místo Sundara Pichaie, který původně pracoval na prohlížeči Chrome. O 4 měsíce později spatřil světlo světa Chromecast, zařízení založené na Chrome OS (jinými slovy na Linuxu), bez kamery, bez senzorů a bez podpory pro další Androidí aplikace. Zařízení pouze streamuje video z webu.
Zacíleno na AirPlay, konkurentem je spíše Roku
Chromecast je nepřímým konkurentem AirPlay, funkce, kterou Frost & Sullivan popsali jako hlavní důvod pro koupi Apple TV. Místo kopírování AirPlay nebo použití konkurenčních standardů jako je Wi-Fi Alliance Miracast nebo Digital Network Alliace (DLNA) od Sony, nový dongle pouze přehrává obsah přímo z internetu, stejně jako Roku, streamovací set top box za 49 USD nebo Nexus Q za 299 USD.
Tohle není AppleTV
Google započal svou produktovou změnu podle cupertinského vzoru. Apple TV uvedená v roce 2007 byla levným Macem umožňující přehrávat obsah z vlastního hard disku. Cena 299 USD a nutnost spoléhat se výhradně na obsah iTunes byly příčinou počátečního neúspěchu. V roce 2010 ale Apple zlevnil své zařízení na 99 USD a použil ARMový čip, na němž běžel iOS. Nové zařízení také umožňovalo přehrávat obsah Netflixu a dalších služeb.
Produkt získal na oblibě až s funkcí AirPlay, jenž rozšiřovala předchozí funkci Airtunes pro bezdrátovou distribuci audia z iTunes do AirPort Express. Apple brzo vydal podporu AirPlay pro iTunes a následně další iOS zařízení a umožnil uživatelům bezdrátově streamovat obsah jejich zařízení přes Apple TV do připojeného displeje. Následně přibyla podpora pro AirPlay Mirroring, který umožnil sdílet celou obrazovku iOS zařízení nebo Macu na nejbližší televizi připojenou k Apple TV.
AirPlay podporuje i ostatní aplikace a hráči mohou využít iOS zařízení jako ovladač a využívat výhody několika displejů. V OS X Mavericks AirPlay dostane další funkce a umožní proměnit jakýkoliv displej připojený přes Apple TV v bezdrátově připojený funkční displej s vlastní plochou.
Při porovnání Apple TV a Chromecastu, nabídne zařízení Googlu jen odkaz k statickému obsahu na internetu, který může být zařazen do fronty přehrávání z YouTube, Google Play nebo serverů Netflixu, jak uvádí Google na svých vývojářských stránkách.
Pichai proto prezentuje Chromecast jako webový mediální přehrávač. Jakmile chcete přehrát video z YouTube nebo Netflixu, nedochází k přenosu obrazu ze zařízení do Chromecastu, ale pouze zadáte příkaz prostřednictvím internetu k přehrávání videa. Produkt neumí zobrazovat prezentace, zrcadlit obraz ani nepodporuje hraní her. Chromecast má proto blíže k Roku krabičce za 49 USD, přestože postrádá ovládací IR funkce Roku a podporu pro další služby jako je Amazon video, Vudu a Hulu Plus.
Chromecast rovněž vyžaduje, aby byl obsah streamovaný přes rychlé internetové připojení. Nemůžete tedy přehrávat filmy z vašeho smartphonu nebo PC přes dongle připojený k televizi na místí Wi-Fi síti. Pokud tedy máte pomalé připojení, Chromecast vám nepomůže.
Toto je WebRTC, snaha prosadit WebM/VP8
V aktuální beta verzi může Chromecast zrcadlit obsah z webové stránky otevřené v prohlížeči Chrome, přičemž využívá protokol WebRTC pro video konference. To znamená, že pokud vysíláte webovou stránku z prohlížeče do zařízení, vytvoří se video chat, který sdílí vše, co se nachází na webové stránce. Tato funkce však ještě nefunguje zcela bez problémů, dochází k zasekávání obrazu a předbíhání zvuku. Na druhou stranu Chromcast podporuje videa ve formátu MKV (pouze s audiem ve formátu AAC, nikoliv AC3 Dolby Digital nebo DTS audio) a flash technologie. Silverlight nebo Quick Time už nikoliv.
WebRTC je nástrojem Googlu, který se snaží protlačit následovníka VP9 VP8, video kodeky podporující iniciativu WebM. Google se pokoušel vytvořit WebM jako zdánlivě volnou otevřenou alternativu k H.264, ale větší oblibě se zatím netěší. WebM je nyní předmětem patentového licencování, což této technologii oproti h.264 nedává žádnou výhodu.
FU,TV!
Kromě snahy najít aplikaci podporující WebM, Chromecast se zřejmě snaží ukončit chaos kolem licencování obsahu, který vznikl před třemi lety, když vydavatelé odmítli Google TV. Společnost pravděpodobně doufá, že se jí podaří obejít omezení televizního vysílání, které odděluje webový obsah a trh s televizemi.
Mezitím Apple, Roku, Microsoft a další spolupracují s tvůrci televizního vysílání a producenty, aby legálně dostali obsah do televizí prostřednictvím internetu. Z pohledu Googlu existuje jednoduché řešení. Televizní pořady, které jsou zdarma online, by měly být přenášeny na obrazovky televizí, kde by společnost navíc zobrazovala vlastní reklamy.
Google však mimo jiné přehlíží široce rozšířené pirátství na platformě Google TV. Mnoho z uživatelů nechápe, proč je to problém. Důvod je velice prostý. Tvůrci televizního vysílání podepsali exkluzivní dohody s kabelovými společnostmi, které zabraňují ostatním uživatelům webu zrcadlit odvysílaný televizní obsah, který je na webu zdarma. Navíc novináři a televizní producenti nechtějí, aby si Google přisvojoval jejich obsah a zisky z reklamy. Je tedy možné, že poskytovatelé kabelovky budou Google opět v jeho snahách blokovat.
Google TV poprvé
Tři roky od uvedení původní Apple TV utrpěl Google ostudné selhání se svou Google TV, když chtěl přijít se svou otevřenou Androidí platformou do obývacích pokojů prostřednictvím zařízení třetích stran od Sony, Logitechu a dalších. Kabelové společnosti vnímaly produkt velmi negativně a Google se podle nich snažil spojit jejich obsah se svým vyhledáváním a reklamními službami. Jde o stejný model, který Google uplatnil při online žurnalistice na úkor původních zpravodajských zdrojů.
Google TV byla jednoduše slabý produkt. Nilay Patel ze serveru Engadget ji popsal jako nekompletní soubor špatně optimalizovaných a pouze z částečně realizovaných nápadů, které trpí hlavně svými ambicemi a uspěchaným datem vydání.
Na konci roku 2011 bývalý šéf Googlu, Eric Schmidt, předvídal, že Google TV bude na většině televizí během léta 2012. Místo toho se Google musel vrátit zpět k základům , aby ukázal výrobcům, jak má správný produkt vypadat. Zatím ale jen kráčí ve stejných šlépějích jako Microsoft a jeho Zune.
Nexus Q
Google loni představil Nexus Q, kouli za 299 USD určenou pro přímé streamování obsahu z internetu. Původní myšlenka předpokládala ovládání zařízení prostřednictvím Androidího zařízení s Wi-Fi nebo Bluetooth. Na rozdíl od Apple TV, ale nemohla streamovat žádný obsah z místních zařízení. Místo toho smartphone nebo tablet s Androidem slouží pouze k řazení obsahu v přehrávači přímo z Google Play nebo Youtube. Zajímavé je, že služby Netflixu, Hulu Plus nebo HBO apod. nebyly podporované.
Po propadáku Nexus Q před oficiálním oznámením prodeje se Google rozhodl na konci roku 2012 zbavit pobočky Motoroly pro televizní set-top boxy, která měla původně pohánět Google TV.
Víra v Rubinovu konzoli orientovanou na video, Hangouty a hry neměla rovněž jistou budoucnost a nakonec nepřežila ani do dalšího čtvrtletí. Přestože fanoušci nevěděli, na čem tým Androidu pracuje, očekávali zařízení podobné Roku. Místo toho však Google přišel s Chromecastem a počáteční várka zařízení se ihned prodala.
Příliš mnoho rivalů AirPlay, ze kterých lze vybírat
Chromecast přichází se stejnou funkčností jako Nexus Q, ale s mnohem nižší cenovkou. Google doufá, že si najde široké publikum beta testerů a zároveň plánuje oddělenou podporu partnerské Google TV.
Růst nákladů na tyto produkty nicméně povede k růstu koncové ceny. Na druhou stranu Google paralelně přidává podporu pro Miracast v nové verzi Androidu 4.3 a Google TV. Miracast je přímý konkurent AirPlay, který používá Microsoft ve Windows 8.1. Chromecast však Miracast nepodporuje, protože potřebuje mnohem výkonnější hardware. Znamená to, že první majitelé Chromcastů získají velmi omezenou funkčnost, která kopíruje low endové Roku a funkce Smart TV, které jsou součástí moderních HD televizí, bez budoucí podpory funkce podobné AirPlay.
Aktuální krok v podobně Chromecastu možná odvrátí pozornost od Miracastu nebo DLNA a ponechá Apple jako jediného poskytovatele streamovacího řešení, které funguje napříč zařízeními a jeho implementace není finančně náročná.
Zdroj: AppleInsider
Na konci roku 2011 bývalý šéf Googlu, Eric Schmidt, předvídal, že Google TV bude na většině televizí během léta 2010.Nedáva to zmysel nemyslíte?
Díky za upozornění, opraveno 🙂