Pokud jste plánovali instalaci macOS Big Sur a zděsila vás poslední zpráva, už můžete být klidní. Apple chybu s úložištěm opravil.
Minulý týden jsme vás informovali o tom, že macOS Big Sur má vážný problém, který může vést ke ztrátě dat. To, pokud by uživatel zkusil aktualizovat Mac na nejnovější verzi operačního systému, aniž by měl k dispozici dostatek volného místa. Apple nyní problém vyřešil novým sestavením macOS Big Sur 11.2.1, které před zahájením procesu aktualizace správně zkontroluje, zda má disk požadované místo.
Apple novou verzi macOS Big Sur 11.2.1 (20D75) vydal poměrně v tichosti. Jejím hlavním přínosem je neumožnění upgradovat operační systém, aniž by byl na disku počítače dostatečný prostor. Chystáte-li se tedy na aktualizaci, už nemusíte mít žádné obavy. Máte-li nedostatečný úložný prostor, budete o tom informováni a aktualizace se nespustí, dokud jej neuvolníte.
macOS Big Sur 11.2.1 (20D75) full installer is now available for download.
I've confirmed the new installer now checks for free space properly.
This was a serious problem, and I'm glad users will no longer get caught by this issue. https://t.co/dYSuRjdd4p pic.twitter.com/ILxoKfhORn
— Mr. Macintosh (@ClassicII_MrMac) February 15, 2021
Zkontrolovat si to nicméně můžete sami, a to po zvolení symbolu Apple v levém horním rohu rozhraní, kde klikněte na nabídku O tomto Macu a následně na Úložiště. Instalace macOS Big Sur vyžaduje 35,5 GB volného prostoru, přičemž je k tomu nutné přičíst velikost samotného instalátoru, který má 13 GB. Dle všeho se nicméně zdá, že nová verze systému bohužel nijak neopravuje počítače Applu, které se po spuštění instalace předchozí verze zasekly.
Spustili jste instalaci macOS Big Sur a máte problémy?
Instalační program macOS Big Sur nekontroloval, zda má interní úložiště Macu dostatek volného místa. I pokud tomu tak nebylo, tak systém proces aktualizace zahájil. Jenže v takovém případě počítač přestal reagovat a obsažená data na disku tím mohla být trvale poškozena.
Pokud to postihlo i vás a máte zálohu svých dat, můžete jednoduše vymazat celý disk a znovu nainstalovat macOS. Nemáte-li obnovu, máte problém. Pokud je povolen FileVault, musíte svůj Mac připojit k jinému Macu pomocí režimu Target Disk Mode, abyste mohli své soubory obnovit. Pokud na vašem Macu nebyl FileVault povolen, můžete se pokusit odstranit některé soubory pomocí aplikace Terminal v macOS Recovery, což umožní systému úspěšně dokončit proces aktualizace.