EKG v Apple Watch S4 byla velmi vyzdvihovaná funkce na poslední Keynote. Je pravdou, že zatím si jí užívají pouze v USA. Na druhou stranu to vadit nemusí.
Tedy alespoň podle doktora Gregory Marcuse z University of California. Ten v rozhovoru pro magazín The Verge uvedl několik zajímavých postřehů týkajících se právě hodně propagované funkce poslední generace chytrých jablečných hodinek Apple Watch Series 4.
Doktor Marcus přitom nijak nezpochybňuje přesnost nebo užitečnost EKG v Apple Watch, ba naopak. Jen se snaží přivést na světlo další myšlenky, které mohou v tom nadšení trochu zapadnout.
Marcus v podstatě upozorňuje, že mladý a zdravý člověk by se neměl výsledky měření EKG z hodinek příliš zatěžovat. Podle něj totiž naprostá většina uživatelů totiž spadá do kategorie mladších 65 let, pro které je přidaná hodnota funkce spíše minimální až informativní.
Jestliže totiž netrpíte vysokým krevním tlakem, cukrovkou, případně jste nikdy neměli mrtvici nebo nemáte problémy s tepnami, můžete EKG směle ignorovat. Spíše naopak si příliš častým měřením můžete zbytečně způsobit stres a kvůli každé anomálii volat doktorovi.
Na internetu ovšem kolují už zprávy, jak Apple Watch zachránily několika uživatelům život. Doktor Landefeld sice uznává preventivní schopnost hodinek, na druhou stranu upozorňuje, že jde spíše o výjimečné případy.
EKG v Apple Watch aneb když technika vítězí nad rozumem
Doktor Seth Landefeld z University of Alabama a člen US Preventive Task Force přináší podobné poselství, které jeho tým po zkoumání přenosných elektrodiagramů zjistil.
Neexistuje dostatek důkazů, že by benefity převažovaly rizika. Tudíž doporučujeme, aby se mladí zdraví lidé a lidé s nízkou náchylností ke kardiovaskulárním chorobám spíše vyhýbali.
Poslední dobou zvláště mezi mladou a střední generací přitom panuje opačný fenomén známý jako „sebeměření“ neboli anglicky „Quantified Self“. Lidé jsou doslova posedlí sledováním ušlých kroků nebo spálených kalorií. Přitom zapomínají, že by primárně měli naslouchat svému tělu a ne se doslova řídit pokyny chytrých zařízení.
Na druhou stranu už pak nejsou schopni bez techniky jakkoli zdravě žít, anebo je to často „nebaví“. Místo rozumného zdravotního stylu tak žijí zdravím pro svá technická zařízení.
Jenže zdraví máme jen jedno a nic by se nemělo přehánět.
Zdroj: 9to5Mac