FIXED Armor je nejodolnějším tvrzeným sklem tohoto výrobce. Jak snadno se dá nalepit a co vydrží? Otestovali jsme jeho odolnost!
Tvrzená skla jsou příslušenstvím, která se stávají stále oblíbenějším. Není divu. Dnes už nehyzdí displeje telefonů, ale roztáhnou se přes celou obrazovku a splynou se zařízením. Také tolik nepraskají, protože výrobci přišli na to, jak vyrobit tvrdé a pružné sklo, které odolá hrubšímu zacházení. Jak se to povedlo společnosti FIXED?
K testování tvrzeného skla je vždy potřeba dost odvahy. Pokud ho máte pořádně vyzkoušet přímo na telefonu, nesmíte se prostě bát a musíte produktu důvěřovat. Já to zkusil a svůj iPhone 14 Pro s nasazeným sklem opravdu nešetřil. Přečtěte si, jak všechno dopadlo a jestli telefon vše přežil bez úhony. Nad tímto odstavcem textu je pak k dispozici video, kde jsou všechny testy vidět.
Balení s aplikátorem a už nikdy jinak
Kdo někdy lepil tvrzené sklo na telefon, dá mi za pravdu, že se zřejmě nejednalo o příjemnou zkušenost. Bez aplikátoru totiž musíte složitě odhadovat, jak na displej sklo položit a jak už se dotkne obrazovky, nelze umístění změnit. Protože jak jednou sklo nalepíte, musí na displeji zůstat. V opačném případě nebude už tak dobře lepit, můžou se pod sklem vyskytnout drobky a špína a vše je akorát k vzteku.
Aplikátor v balení vše usnadňuje a osobně už nikdy nechci lepit tvrzené sklo bez něj. Naštěstí se můžeme setkat s tím, že většina výrobců už do balení rámečky dává. Jestli se tak nejedná o opravdu levné sklo za pár stovek, aplikátor v balení mít budete. Tady je černý rámeček přehledně označen, takže hned víte, jak ho na telefon nasadit a drží na něm pevně.
V krabičce kromě samotného skal budete mít ještě balíček s nalepovací sadou. V ní jsou dva druhy hadříků. Jeden mokrý, napuštěný alkoholovou směsí a druhý suchý. K tomu dostanete i sadu nálepek, které poslouží k finálnímu odebrání drobků. Musím se ale přiznat, že samolepky většinou nepoužívám. Na zadní části krabičky se pak dozvíte všechny benefity skla. Kryje celou plochu displeje iPhonu, lepidlo je po celém skle, kraje jsou zaoblené, odpuzuje otisky prstů a obsahuje už zmíněný aplikátor pro snadnější nasazení.
Moc pěkně je pak vyřešen návod a postup. Ten se ukrývá z vnitřní strany papírového balení. Je to lepší než kdy by na vás vypadla tuna papíru. Podle 6krokového návodu snadno vše nalepíte a rozhodně to zvládnou i méně zkušení uživatelé.
Jak sklo nalepit
Už na fotce návodu vidíte postup, takže není nutné ho tu dlouze rozepisovat. Jen musíme zmínit, že je dobré si udělat na nalepení skla klid a čas. Nikam nespěchejte. Jděte do místnosti, kde se nevíří prach a je čisto. Sedněte si ke stolu a operujte se všemi doplňky pomalu a opatrně.
Nejdříve vypněte telefon, protože nechcete, aby se při nalepování na displeji něco objevovalo. Navíc budete mít lepší přehled o kvalitě vašeho počínání. Očistěte telefon dodaným vlhkým hadříkem. Klidně přejíždějte po obrazovce tak dlouho, dokud nebudete cítit, že hadřík schne. Nevynechejte jedinou část obrazovky. Pak použijte suchý hadřík a vše dočista utřete. Mrkněte se proti světlu, jestli na displeji nezůstalo nějaké smítko. Pokud ano, přejeďte danou část suchým hadříkem nebo použijte samolepky. Teď opatrně položte na telefon aplikátor a to tak, aby část nadepsaná textem „TOP“ směřovala směrem nahoru. Odlepte ze skla tvrdou bílou podložku a pomalu ho nasaďte do rámečku na displej telefonu.
Teď se sklo začne usazovat, můžete mu pomoct a přejíždět po celé ploše displeje prsty. Může se stát, že i po několika minutách od nasazení budou mezi obrazovkou iPhonu a sklem bubliny. To je normální a může trvat i hodiny než bubliny zmizí. Jak můžete vidět, i já měl na iPhonu poměrně dost bublinek, ale po zhruba 12 hodinách (nalepoval jsem večer a ráno druhý den telefon kontroloval) zmizely. Naneštěstí se ale při celém procesu dostalo mezi sklo a obrazovku smítko. To je vidět na další fotce v podobě malé bílé bubliny, která se kolem smetí vytvoří. Je to všechno o vaší šikovnosti a pokud možno o maximálně bezprašném prostředí.
Malá bublina mi na displeji nakonec ani nevadí, protože nejvíce je vidět v momentě, kdy je iPhone vypnutý. Jakmile ho zapnete, mezi grafikou zmizí a musíte jí hledat při opravdu blízkém pohledu. Spíše jsem zvědavý, za jak dlouho se začnou objevovat po krajích bubliny a bude se odlupovat samotné sklo. K tomu totiž dříve nebo později dojde. Můj rekord s opravdu kvalitním sklem je jeden rok.
Jednou z předností skla má být odpuzování otisků prstů. Na tvrzeném skle je použita oleofobní vrstva, která zabraňuje usazování mastnoty. Ať chceme nebo ne, naše prsty mastné jsou a se sklem, které jsem měl na telefonu dříve, to bylo vždy velmi rychlé. Prostě bylo neustále zamaštěné a navíc mi přišlo, že prsty po něm neklouzaly tak, jako po odkrytém displeji. FIXED Armor problém opravdu vyřešilo a mastí se daleko méně. Sice bude po celodenním používání lehce „otlapkané“ a rozhodně i z důvodu prevence před viry doporučujeme ho otřít, ale není to nic hrozného. V tomto je rozhodně na úrovni, kterou nabízejí ostatní prémiová skla dalších výrobců. A i ty prsty jezdí po displeji mnohem rychleji.
Testy odolnosti
Recenze by nebyla úplná, kdybychom neotestovali odolnost skla. Právě proto si ho budete na telefon nalepovat. Aby ochránilo displej iPhonu a v nejhorším případě prasklo tvrzené sklo, ale obrazovka telefonu zůstala neporušená. K testování jsme vybrali kovové šrouby, které jsme pouštěli postupně na obrazovku krytou sklem. Nejdříve z výšky 10 centimetrů a pak z půlmetrové i metrové výšky. Celkem jsme takto provedli 12 nárazů.
Ve videu je vše přehledně vidět a při každém nárazu se telefon nepěkně otřásl. To bylo ale vše, co nám mohlo znepokojovat. Všech 12 nárazů totiž sklo přežilo bez úhony a neprasklo. Není ani poškrábané, což se ale většinou neděje, protože tvrzená skla mají spíše problém s praskáním. Zde zřejmě pomohlo, že by mělo být o 30 % pružnější než ostatní. Tím se náraz lépe ztlumí a sklo nepraskne.
Musíme také dodat, že i s nasazeným sklem je možné iPhone nosit v krytu a to opravdu s jakýmkoliv vás napadne. Sklo není na displeji skoro ani poznat a je velmi tenké. FIXED dokázal přinést produkt, který má prémiové funkce (oleofobní vrstva proti otiskům, odolnost nebo aplikátor) a nestojí přes 1 000 Kč. Myslím, že je tak vhodnou volbou pro všechny, kteří nechtějí měnit sklo každý měsíc a nehodlají platit zbytečně za dražší skla.
Shrnutí
FIXED Armor
Prémiové tvrzené sklo FIXED Armor je skvělou volbou, protože za svou cenu poskytuje velmi odolné řešení, za které jinde utratíte více. Aplikátor pomůže s nalepením a oleofobní vrstva zabrání usazování otisků prstů na displeji.
KLADY
- Velmi odolné sklo
- Aplikátor v balení
- Lze používat s nasazeným krytem
- Cena
ZÁPORY
- Bublinky mohou zmizet až druhý den