FIXED Zen 20 Pro je velkou powerbankou s mimořádně rychlým nabíjením. Zajímavý je i obsáhlý displej a velmi dobrý USB-C kabel v balení.
Powerbanka je jedno z nejprodávanějších příslušenství. Každý se po nějaké shání a hlavně v době před dovolenými se rozhodně nějaký ten kousek hodí. Pokud cestujete s více zařízeními najednou nebo je vás víc, určitě je lepší investovat do nějaké větší externí baterie. A hlavně do také, která nabídne i rychlé nabíjení a utáhne i větší zařízení jako je například MacBook.
FIXED Zen 20 Pro je právě taková, aby se nejvíce využila u nabíjení vícero zařízení najednou. Překvapí rozsáhlý displej, který i hloubavějším povahám nabídne zajímavé údaje při nabíjení a rozměry na takovou kapacitu nejsou nikterak přehnané.
V balení s výborným kabelem
K externí baterii většinou dostanete kabel. I tady to platí a po otevření krabičky, která se mimochodem nemusí trhat nebo řezat a jedním tahem krásně vše otevřete, na vás vyskočí kromě sympatické cihličky i onen nabíjecí USB-C kabel. Je opletený látkovým materiálem pro větší odolnost a na konci má ještě gumový návlek. USB-C porty jsou pak chráněné hliníkovým profilem. Vše vypadá velmi bytelně.
Kabel má na jednom konci nápis 100W. Znamená to, že podporuje nabíjecí výkon až do 100 wattů, což je důležité. Při výběru kabelu totiž můžete tápat a zvláště u USB-C. Někteří výrobci u těchto kabelů neuvádí moc parametrů, a tak není neobvyklé, že kabel podporuje například jen 60wattový výkon. Při nabíjení většího MacBooku pak nemusí stíhat a zařízení se nabíjí pomalu. Tady to tak nehrozí. S délkou 1 metr je to zřejmě ideální, protože delší kabel by se hůře přenášel a s kratším zase nemusíte dosáhnout k zařízení.
S powerbankou a kabelem obdržíte ještě návod. Ten je tu v mnoha jazycích a čeština samozřejmě nechybí, protože samotná společnost FIXED je původem z Česka. Na návodu je i přehledný nákres a jasně tak vidíte, který porot má jaký výkon nebo jaké údaje na displeji ukazují napětí a proud.
A samozřejmě je tu i hlavní bod programu a černá cihlička je jím právem. Výborně padne do jedné ruky a i když má váhu 391 gramů, ani mi to nepřijde. Pogumované hrany zajišťují ještě lepší úchop a vzorovaný povrch je příjemný. Na boku je i zapínací tlačítko. To poslouží pro kontrolu nabití powerbanky na displeji. Při zapojení zařízení k powerbance už tlačítko nebudete potřebovat, nabíjení začne automaticky.
FIXED Zen 20 Pro s displejem
Displej na powerbance už není neobvyklá věc. Většinou se z něj dozvíte, jakou zbývající kapacitu externí baterie má a případně, zda nabíjíte z powerbanky jiné zařízení nebo naopak z elektrické sítě powerbanku. Tady se displej ale ještě hodí pro sledování aktuálního napětí a nabíjecího proudu.
Jakmile powerbanku propojíte kabelem a začnete nabíjet, na displeji začnou skákat tyto dvě zmíněné hodnoty. Když se nenabíjí, tak uvidíte napětí 0 ampér. U nabíjení pak záleží na připojeném zařízení. Když jsem zapojil MacBook, viděl jsem hodnoty kolem 2,3 A a u iPhonu zase kolem 1,8 A. K tomu se měnilo zobrazení nabíjecího proudu. Je důležité také říct, že pokud obě hodnoty mezi sebou vynásobíte, získáte nabíjecí výkon. Jak je vidět na fotkách výše, tak MacBook jsem nabíjel výkonem zhruba 28 W a iPhone výkonem 16 W.
Výkon nabíjení se během času mění a závisí na více faktorech. Powerbanka se časem začíná více zahřívat a nabíjení se zpomaluje, stejně tak si výkon řídí samotné zařízení.
Díky za hranaté USB!
Co velmi kvituji, je přítomnost jednoho USB-A portu. Mohlo by se zdát, že doba USB-C je tu naplno a každé nové zařízení už tento port má. Bohužel, není tomu tak. Je stále spousta výrobců, která spoléhá na starší typ USB a třeba méně náročné doplňky ještě často nabízejí jen Micro USB. K nim pak v balení dostanete USB kabel s hranatým koncem na jedné straně. Výkon tohoto portu je ale 22,5 W, takže s ním dobijete rychle i třeba svůj iPhone.
Dále tu máme dvě USB-C. Jedno je obousměrné, takže s ním dobijete další zařízení i obráceně dobijete samotnou powerbanku. Toto USB-C navíc oplývá výkonem až 100 wattů, takže se hodí k dobíjení MacBooků a to i těch největších 16palcových modelů. Druhé USB-C zvládne až 30 wattů a je tak vhodné například pro iPhony a iPady.
Pokud nabíjíte společně více zařízení najednou, může výkon klesat. Pokud k 100W USB-C využijete ještě další port, stále se nabíjí maximální rychlostí (ta je celkem až 130 wattů). Když ale obsadíte všechny 3 porty, výkon se rozdělí. Nejvýkonnější 100wattové USB-C to nepoznamená, ale ostatní porty už dostanou „jen“ 15 wattů. Tak či onak je to pořád velmi použitelné a vlastně vás to omezí jen ve výjimečných případech.
Testování nabíjení a displeje
Při reálném použití mě zajímalo hned několik věcí. S displeji na powerbance nemám úplně nejlepší zkušenosti a hlavně mi vždy vadila jejich špatná čitelnost na světle. Protože powerbanku budete často používat venku, nebo alespoň já to tak mám, tak je dobré, aby displej zvládl zobrazit potřebná data i v těchto podmínkách. Ani tady ale není situace optimální a venku ve stínu ještě celkem zvládnete odezřít vše potřebné. Jakmile jsem ale vyšel na světlo, nešlo přečíst nic. A to je jinak displej moc pěkně udělaný.
A pak samozřejmě testování rychlosti nabíjení. K tomu jsem využil iPhone 15 Pro a MacBook Air v 15palcové variantě. Otestovali jsme i rychlost nabíjení powerbanky, protože když už se dostanete na dobrodružnějším výletě u elektrické zásuvky, nemusíte mít čas dlouho zase externí baterii nabíjet.
Rychlost nabíjení iPhone 15 Pro
- Za 30 minut dobito 39 % (začátek nabíjení na 9,1 V / 2,4 A, výkon zhruba 22 W)
- 100 % dobito za hodinu a 30 minut
Rychlost nabíjení MacBook Air 15
- Za 30 minut dobito 45 %
- 100 % dobito za hodinu a 35 minut
Rychlost dobití powerbanky FIXED Zen 20 Pro
- Za 30 minut dobito 27 %
- 100 % dobito za hodinu a 55 minut
Jak je vidět, nabíjení časem zpomaluje, takže uvedených 22 wattů u iPhone 15 Pro nevydrží celých 30 minut. Jedná se ale o subjektivní testy a v jiných podmínkách (chladnější počasí, jiný telefon) může být nabíjení rychlejší nebo i pomalejší. Je také nutné dodat, že dobití samotné powerbanky je realizováno výkonem 60 wattů a i v parametrech dohledáte, že jí zvládnete celou dobít do 2 hodin, což i v našich testech vyšlo.
V závěru recenze tak můžeme hlavně chválit. Powerbanka FIXED Zen 20 Pro je šikovným doplňkem hlavně na cesty a všude tam, kde budete nějaký čas mimo elektrickou zásuvku. Kompaktní provedení usnadňuje přenášení a nabídka portů je dostatečná pro drtivou většinu uživatelů. A i když displej zvládne zobrazovat zajímavé hodnoty, na světlejších místech budete mít problém s jeho čitelností. Cena zařízení kolem 2 tisíc korun možná někoho odradí, ale ani konkurenční výrobky nenabídnou stejně muziky za méně peněz. Takto výkonná powerbanka s vyšší kapacitou prostě něco stojí.
Koupit powerbanku FIXED Zen 20 Pro
Shrnutí
FIXED Zen 20 Pro
Powerbanka FIXED Zen 20 Pro je velká, rychlá a výkonná. Prostě taková, jako chcete mít u sebe, když nabíjíte více zařízení. Zároveň se sama rychle nabije a díky displeji přesně víte, co právě dělá.
KLADY
- Velká kapacita
- Rychlé nabíjení
- 3 porty
- Displej
ZÁPORY
- Horší čitelnost displeje na slunci
- Cena