Máte OS X a potřebujete přenést data do Windows, nevidíte tam externí disk a jsou s tím jen problémy? Jak tedy naformátovat disk v Diskové utilitě a k čemu jsou všechny ty formáty dobré?
Každý nový uživatel OS X, který přešel z Windows, narazil určitě na problém s formátem souborů na disku. Jde o to, že každý systém má svůj vlastní formát a není příliš přátelský s ostatními systémy. Pokud si na MACu spustíte diskovou utilitu, lze zde provádět různé věci s diskem, včetně jeho smazání a naformátování. Formátů je na výběr opravdu mnoho a tak to projdu pěkně postupně.
Mac OS rozšířený
Tento formát je naprosto nejčastější na OS X, je tak naformátovaný i systémový disk. Pokud chcete zálohovat do Time Machine, musíte použít právě tento formát. Avšak, externí disk s tímto formátem nenačte Windows. Pokud přesto trváte na tom, abyste disk přehráli i na Windows, musíte si stáhnout například program MacDrive, který umožní čtení a zápis na disk.
Jistě jste si všimli, že formát Mac OS má ještě různé přídomky v závorce. Dá se říci, že nejčastěji se používá jen žurnálovaný, pokud chcete disk šifrovat, použijte žurnálovaný, šifrovaný. Při formátování budete dotázáni na heslo, které při každém načtení disku budete muset zadat. Vaše data jsou tak v bezpečí. Pokud heslo zapomenete, o data příjdete.
MS-DOS (FAT)
Formát je to velmi starý a snad díky tomu i velmi univerzální. Takto naformátovaný disk spustíte na jakémkoli operačním systému. Zdá se tedy, že jde o ideální formát, ale není tomu tak. Dříve velkým souborem bylo i pár MB, dnes velký soubor zabírá GB. Tento diskový formát počítá s tím, že nebudete potřebovat zapsat soubor větší jak 4 GB, respektive systém vás ani nenechá větší soubor zapsat. Pokud tedy zabalíte do archivu fotky z dovolené a budou mít velikost třeba 5 GB, budete je muset rozdělit na dva archivy, abyste je na disk nahráli. Takže formát je to univerzální, ale vhodný jen pro menší soubory.
ExFAT
Jde o novější verzi MS-DOS FAT, který podporuje soubory větší jak 4 GB, jenže již není nativně podporovaný na starčích systémech, kterým může být například Windows XP. Pokud chcete přenést data mezi Windows 7 (Windows 8) a systémem OS X, použijte tento formát.
Windows NT Filesystem
Nejčastěji známý jako NTFS. Jde o čistě Windowsový formát. Vyžaduje ho systém už při instalaci a mezi uživateli Windows je nejpoužívanější. Pokud takto naformátový disk připojíte do OS X, můžete z něj data číst, nikoli na něj však zapisovat. Možnost čtení přibyla až nedávno, dříve OS X neumožňoval ani čtení. Menší nevýhodou je, že napříkald i většina TV přehrávačů počítá s formátem NTFS a tak je téměř nevyhnutelné i pro applistu, že bude potřebovat na tento disk zapsat data. Musí k tomu však použít nějakou utilitu. Nejznámější je Paragon NTFS for MAC, který je ale placený. Pokud budete googlit, najdete snad i neplacenou alternativu, která ale určitě nebude mít tak jednoduchou instalaci.
prosil bych podobné rozepsání i pro flash disk aby byl kompatabilní i s linuxem
Windows NTFS – Na jinej zpusob nez na MACu pouzit Paragon NTFS for MAC jsem nenasel. Nicmene urcite doporucuju. Koupil jsem si oficialne a novou verzi na (Yosemite) jsem dostal automaticky zadarmo. Urcite se da vygooglovat nejaka sleva (asi 10%) aktualne je vsak taky problem se spatnym kurzem koruny vuci Euru a Dolaru.
Jo a NTFS je vyrazne rychlejsi nez ExFAT. Jo a ExFAT nemaji moc radi na Liunxu, treba muj nasod Synology ho dedal i kdyz NTFS jo.
Telka cte taky opravdu jenom NTFS a FAT (jenze ten nema moznost vetsich souboru a velikosti disku).
Jo a jiný způsob než použít Paragon existuje. Třeba použít Texuru 🙂
Texuera nezanam (nasel jsem), ale jelikoz stoji i bez akce o 5 Euro vic a s Paragonem mam jenom dobre zkusenosti vcetne upgradu zdarma na novou verzi pro Yosemite, tak je to spis jenom alternativa ;-).
no to je jen reakce na ten jinej způsob, ale jinak se dá i zdarma 🙂 a zkušenosti lepší než s Paragonem
Kdyz jsem pred rokem neco hledal, tak jsem nic zdarma nenasel (jenom nejaky testovaci beta verze ruznych dnes uz placenych, ty uz ale byli nefunkcni). Jake lepsi zkusenosti mas s Texuerou?
Ona je to vlastně Tuxera 🙂
Když jsem před dvěma lety hledal co na NTSF tak jsem zkoušel i Paragon a ten občas zlobil podivnými hláškami. Tuxera jede od r. 2012 bez nutnosti aktualizace ( i když je dostupná) přes všechny nové systémy Applu. Jediné co mi vadí je , že zmizí v OSX startovací disk BootCamp po nahození NTSF. Přes Alt je, ale stále dostupný. Jo a tehdy byla i akce zdarma. Ale dá se sehnat i dnes jen neofiko a myslím, že i Paragon 🙂
Jo a pokud pouzivate Steam, tak doporucuju „Mac OS rozšířeny“ bez velikosti pismen, protoze jinak se na ten disk vetsina her neda nainstalovat ;-).
Abych mohl přenášet soubory mezi Macam a Win, tak jsem na macu zformátoval disk na exFat, ale po připojení k win 7 mi naskočilo okno formátovat disk, takže jej neincializoval, ikdyž by měl.
To je divné.. lebo ja som tiez naformatoval externy disk v macu na exFat a v pohode ho vo win7 otvorim.. vo winxp uz nie.. pýta formatovanie.