Seznámím vás s produktem iHealth Edge, který jsem měl možnost testovat téměř dva měsíce. Vysvětlím, co umí a obsáhle vyjádřím svůj názor na klady a zápory tohoto produktu.
iHelath Edge je snímač denní aktivity, není to obyčejný fitness náramek jako nabízejí jiní, po hlubším seznámení poznáte, že je jiný. Měří ušlou vzdálenost, kvalitu spánku a celkovou aktivitu uživatele. Neobsahuje žádné tlačítko, jen dotykový displej. V českých obchodech jej najdete pod názvem iHealth AM3S, nahrazuje tak předchozí generaci AM3. Možná si někteří pamatují, že jsem o něm psal v předvánočním seriálu.
Rozbalení
Při rozbalení jsem byl doslova fascinován, co vše výrobce přibalil ke svému zařízení. Uvnitř krabičky samozřejmě dominuje samotný tracker nasazený v hodinkovém řemínku, dále je zde magnetická USB nabíječka a další tři náramky na ruku. Získáte tedy čtyři různé barvy a jistotu, že když se náhodou nějaký řemínek poničí, máte ještě další tři v záloze. Je tu i klip, díky kterému je možné nosit tracker připevněný kdekoli na oblečení a nemusíte ho tak mít na ruce. Poslední věcí je látkový náramek se suchým zipem, pro příjemné spaní.
První nastavení
Produkty od firmy iHealth již nějaký čas používám, ale i tak jsem byl skoro zaskočen jednoduchostí nastavení. Ono ani žádné nastavení nebylo. Pouze jsem stáhl aplikaci iHealth MyVitals 2.0, přihlásil se do ní, a vše se automaticky nastavilo. Pokud by však toto zařízení bylo vaším prvním, museli byste si vytvořit učet a tam zadat i nějaké informace o svojí výšce, váze atd.
Edge bylo samozřejmě před prvním použitím nutné nabít. Současní balení je nabíječka zakončená konektorem USB. Ten se připojí třeba do počítače. Nabíjení trvá okolo 2 hodin. Samotná nabíječka je magnetická a tracker se na ni jen přiloží. Tato nabíječka obsahuje tlačítko, které svým dlouhým podržením dokáže zařízení kompletně restartovat. Edge už žádné tlačítko nemá.
Měřič denní aktivity
Tím hlavním tahákem zařízení je samotné měření. To si mě získalo už od začátku, protože je velmi přesné a nejen snímání kroků, ale i samotný přepočet na ušlou vzdálenost. Několikrát jsem kontroloval s GPS a vždy to sedělo na jednotky metrů i po ujití několika kilometrů. Kromě kroků a ušlé vzdálenosti vám displej zobrazuje spálené kalorie a jak moc jste ten den aktivní. Krokoměr dokáže rozeznat, i jestli se pouze pohybujete nebo sportujete. Automaticky detekuje začátek i konec. Po ukončení aktivity ještě chvíli počká, a pak zobrazí celkový souhrn s výše zmíněnými údaji. Byl jsem dost překvapený, jak je údaj přesný. Pokud jsem například 10 minut opravdu rychle šel, sám mi po ukončení shrnul tuto aktivitu, kde bylo právě 10 minut. Třetí vychytávkou je monitorování spánku.
Monitorování spánku
Výrobce přibalil pohodlný náramek z látky, který má kapsičku pro zařízení. Před spaním ho do něj vložíte, pomocí suchého zipu si jej připnete na ruku a ulehnete. Nevím, jak je to možné, ale Edge pozná naprosto přesně, kdy jdete spát a začne tuto aktivitu monitorovat. Ráno ji opět sám ukončí. Nemusíte se tak o nic starat, nic přepínat. V aplikaci je pak přehled toho, jak jste spali. Přes mobilní aplikaci je možné si nastavit budík a náramek vás ráno probudí vibracemi, je to velmi diskrétní a příjemné. V současné verzi vibruje 80 sekund a nelze s tím nic dělat, pracuje se však na updatu.
Synchronizace
Synchronizace probíhá klasicky přes Bluetooth. Pokud nemáte iPhone 4s a novější, náramek nesesynchronizujete, vyžaduje totiž energeticky úsporné Bluetooth 4.0 (BLE). Leč by se mohlo zdát, že USB nabíječka bude podporovat synchronizaci, není tomu tak. Je to docela škoda, protože je náramek prakticky každý týden připojen k počítači kvůli nabíjení. Synchronizace probíhá do aplikace v telefonu a ta následně data nahrává na webový server, kde máte všechny své přístroje od firmy iHealth pěkně při sobě.
Jak je to s výdrží?
Výdrž mě mile překvapila, výrobce udává 5-7 dní. Edge jsem používal jen pro denní monitorování, takže zmíněných 7 dní opravdu vydržel. Pokud bych se asi nechal každý den probouzet vibracemi, výdrž by šla určitě dolů. Náramek začne při 20 % baterie varovat, že je vybitý. To v mém případě znamená, že poslední tři dny ze sedmi vídám na displeji zprávu o nízké kapacitě, což není úplně příjemné.
Něco navíc
Měřič denní aktivity nabízí i něco navíc, tím je voděodolnost a velké plány do budoucna. Edge by měl být údajně voděodolný do 50 m, bohužel na webu samotného výrobce je napsáno že voděodolný není. Je to tím, že při uvedení produktu na trh, se nepodařilo zajistit absolutní voděodolnost u všech zařízení. Avšak vzhledem k tomu, že Edge má v plánu automatické rozpoznání plaveckého stylu, je jasné, že by měl být vodotěsný.
Povedenou věcí navíc je monitor aktivity, lze si nastavit, že pokud se třeba 30 minut nehýbete, tak automaticky zavibruje a nutí vás tak vstát a udělat pár kroků.
Velkým bonusem je, že náramek je součástí celého iHealth ekosystému.
Osobní názor
Jelikož nenosím hodinky, bylo by docela těžké si zvyknout nosit něco nového na ruce, zvolil jsem tedy místo pásku na ruku variantu s klipem a nosím jej v kapse. Klip je pak jistota, aby mi nevypadl. Mám ho celý cen v kapse u kalhot, které nosím a pokud sportuji nebo se převlékám, tak jen tracker předělám. Díky tomuto zvyku jsem ho měl stále při sobě.
„Stále tu je prostor pro zlepšení.“
Co se velikosti a váhy týče, je velmi příjemný na nošení, bohužel s intuitivností ovládání je to už horší. Za celou dobu testování jsem nepřišel na spolehlivý způsob, jak náramek zapnout a zkontrolovat údaje. iHealth to myslel tak, že prostě otočím zápěstím a hned vše zkontroluji. Jenže vyžaduje to tak přesný pohyb, že na poprvé se vám to málokdy podaří. Tento nedluh byl o důvod víc, proč jsem jej nevyužíval jako hodinky i když hodiny ukazuje. Pokud se vám konečně podaří displej zapnout nemusíte mít vyhráno, svítí opravdu chvíli a dost možná než stihnete zareagovat, tak sám zhasne. Jen pro představu, vyfotit náramek s rozsvíceným displejem nebylo úplně snadné.
Na spaní s náramkem jsem si bohužel nezvykl, líbilo by se mi něco, co by stačilo dát například pod polštář, ale ne na ruku. Navíc dodávané pouzdro je sice příjemné, ale je mi v něm teplo. Také samotné zhodnocení spánku by mohlo být více obsáhlé.
Synchronizace bohužel není moc příjemná, abyste se v aplikaci podívali třeba jen na statistiku za včerejší den, musíte počkat, až telefon náramek najde a sesynchronizuje. To bohužel dost trvá a nechápu, proč je znemožněn pohyb v aplikaci. Takže i taková věc jako nastavení budíku je značně zdlouhavé. Abyste měli jasnější představu, natočil jsem video, kde je vidět nejprve samotná synchronizace, poté jsem hledal ze starších dat záznam spánku a ukázka zobrazení statistiky spánku. To že v aplikaci uvidíte, že někdy spím nula hodin a někdy třeba 12 je tím, že ho na noc většinou nepoužívám. Je zajímavé, že to obvykle pozná.
Celkový pohled na náramek je tedy smíšený, líbí se mi, měří opravdu přesně, dá se nosit kdekoli, výdrž baterie je taky obstojná, ale to ovládání a pomalost synchronizace kazí celý dojem. Naštěstí je to jen softwarová záležitost a pravděpodobně počet aktualizací firmwaru náramku bude záležet na jeho prodejnosti. Během mého testování jsem jednu aktualizaci podstoupil, aplikace v iPhonu mi ji oznámila a asi po 15 minutách bylo hotovo. Velkým lákadlem je i cena, dostanete zařízení které se přesností vyrovná i dražím produktům, které třeba ani displej nemají. Avšak je tu ještě jedna věc, které dělá z toho přístroje něco víc. Je to celková nabídka firmy iHealth, oni nenabízí jen tento tracker, ale i další přístroje, pro monitorování jako je tlakoměr, glukometr, osobní váha aj. iHealth Edge je tak další částí do skládačky jménem iHealth.
[box type=“success“ ]
cena
přesnost měření
design
pohodlnost nošení
množství příslušenství[/box]
[box type=“error“ ]
pomalá synchronizace
nedotažené funkce
omezenost webového rozhraní
[/box]
Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu www.easystore.cz
Název: iHealth Edge AM3s snímač denní aktivity a kvality spánku
Cena: 2 198 Kč
Parametry: výdrž 5-7 dni, komunikace přes Bluetooth 4, displej, budí vibracemi
iHealth Edge je naprosto úžasný. Mám ho teprve týden, ale jsem nadšená. Pro mě je jediné mínus to, že jsem musela začít používat aplikaci MyVitalis 2.0 namísto MyVitalis na kterou jsem byla zvyklá a má narozdíl od 2.0 možnost zadávání a zobrazování mnohem většího počtu údajů (např. přehled přijatých kalorií z jídla). To sice s 2.0 jde zadat v pc na cloudu, ale v aplikaci v telefonu se to nijak nepromítne. I ostatní funkce a přehledy mi přijdou dost ořezané.
Ale jinak fakt super a navíc pěkně vypadá, takže nemám problém ho nosit místo hodinek celý den, hodí se i k formálnímu oblečení 🙂