Když s druhou generací tabletu iPad Apple představil jeho funkční „kryt“ Smart Cover, všichni byli u vytržení. Zase něco, co ještě nikdo nemá. O tři generace déle prošel Cover stejnou evolucí jako samotný iPad.
A evoluce je to rozhodně pozitivní. Smart Cover byl pro iPad Air zcela přepracován a tím zmizely i zásadní neduhy, které minimálně mne odrazovaly od jeho koupě. Stále platí, že chrání displej zařízení, aniž by zakrýval jeho zadní stranu a stále také platí, že s tímto příslušenstvím bude váš iPad o 100 % zajímavějším. Do jaké míry je však takové řešení praktické, to už musí posoudit každý sám.
Už jen to balení je originální, nevšední a neokoukané. Na zadní straně odlepíte proužek plastu, který poté zatlačíte do výřezu v balení. Samotný Smart Cover může být křehkým příslušenstvím, kdežto jeho balení je opravdu robustní, aby se jeho obsahu případně něco nestalo. Nejen balení, ale i samotný Smart Cover je vyveden ve velice tenkém, minimalistickém designu.
Závoj vašemu displeji
Smart Cover se skládá ze tří ohebných bloků a dá se složit do trojúhelníku, který slouží jako stojánek. Oproti starší verzi zde jeden blok ubyl, stabilitě to však naopak přidalo. Postavíte-li iPad do svislé polohy, můžete na něm relativně pohodlně sledovat videa a bez nutnosti držení tabletu provádět hovory Facetime, Skype atd. Pokud jej naopak položíte, stane se iPad ideálním a docela pohodlným nástrojem pro psaní a zadávání delších textů – samozřejmě v rámci pohodlnosti psaní na dotykovém zařízení. Rozhodně ale i tak lepší než jej mít položený na rovné desce stolu nebo podložený časopisy.
iPad se Smart Coverem vypadá a stále působí jako iPad, jen je o 100 % zajímavějším.
V porovnání se starší verzí se největší změna stala u uchycení tohoto příslušenství k samotnému iPadu. Ty tam jsou kovové kolébky, které trpěly třením natolik, že škrábaly nejen sebe, ale i samotný iPad. Smart Cover pro iPad Air převzal konstrukci Smart Coveru iPadu mini (který jsme popisovali v dojmech z iPadu mini první generace). Nejlepší možné řešení! Magnetický pant Smart Coveru k iPadu Air dokonale přilne a drží na místě. Navíc je na vnitřní straně potažen mikrovláknem, takže k nějaké oděrce dojít prostě nemůže.
Vnitřní mikrovlákno je praktickým pomocníkem Smart Coveru nejen proto, že alespoň trochu čistí upatlaný displej, ale také že je protiskluzové. To bylo vyzkoušeno na vlastní nohu při cestě na natáčení jednoho z VideoCastů ve vagónu Českých drah. A že cestování vlakem této společnosti není zrovna cesta bez „výmolů“. Recenzovaný Smart Cover jste mohli vidět i v předvánočním 69. VideoCastu. Pořídil jsem jej v nové a pro mě neokoukané žluté barvě, která je paradoxně uvnitř sytější a líbivější než na straně vnější. Na výběr je ještě mezi černou, růžovou, modrou, zelenou, a (PRODUCT) RED barvou.
Chrání nejen displej
Jedno pozitivum chytrému obalu ale nikdo neodepře. Téměř každý druhý majitel nějakého iOS zařízení má problém s tlačítkem Home Button. Docela brzy se opotřebuje a již nefunguje tak citlivě, jak by mělo. Je mi to líto, ale opravdu to tak je. Na svých třech telefonech iPhone jsem jej musel měnit u dvou. U iPadů může být situace jiná, tlačítko nemusí být tolik vytěžováno. Smart Cover i iPad v sobě obsahují magnety, pomocí kterých se displej probudí, pokud Smart Cover „otevřete“, či se uspí, pokud jej „zavřete“. Kdo toto řešení nezná, bývá při prvním zjištění velice užaslý. Samozřejmě lze toto vypnout v Nastavení systému iOS. Na tlačítko Domů má pak Smart Cover ten vliv, že v kombinaci s ovládacími gesty systému iOS jej prakticky nemusíte vůbec používat.
Žlutá je dobrá, ale dost se špiní.
Bude-li toto řešení pro vaše zařízení praktické, nikdo mimo vás nedokáže říci. Záleží totiž hodně na tom, jak svůj iPad používáte, nebo jak jej hodláte používat. Pokud zařízení budete mít jako domácí nástroj, jako kryt displeje jej nejspíš nepotřebujete, zato jeho funkce stojánku se může v mnohých případech hodit. Pokud hodně cestujete, tak zase oceníte, pokud vám něco kryje záda, kdyby „něco“. V tomto případě se tedy jedná o krytí displeje, pokud iPad nosíte nechráněn v nějakém batohu či brašně.
S cestováním se váže ještě jeden zásadní neduh. Ať jste sebevíc čistotní, Cover by na sebe chytal špínu, i kdyby byl ve sterilním prostředí. Obzvláště máte-li světlejší variantu barvy. Věřím, že na černé tolik nečistot vidět nebude a že třeba kožená varianta krytu Smart Case se dá lehce umýt. Ta polyuretanová však opravdu trpí. Z pěkné žluté barvy, podobné té zralého banánu, mám tak už trošku přezrálý, nahnilý kousek.
[box type=“success“ ]
– Praktické, líbivé, efektní a návykové řešení
– Možnost využití jako stojánku
[/box]
[box type=“error“ ]
– Zbytečně drahé
– Rychlé opotřebení
[/box]
Název: iPad Air Smart Cover
Cena: 949 Kč
Materiál: Polyuretan, vnitřní strana obsahuje výstelku z mikrovlákna
Supr recenze. Jen by mě zajímalo, jestli a jak řešíš cover v otevřeném stavu. Mám na iPad dvojku case od jiné značky a když otevřený iPad držím v levé ruce, flip mi „plandá“ okolo ruky a musím ho tedy buďto složit, nebo leckdy neergonomicky držet oběma rukama..škoda, ze není magnet i z druhé strany iPadu;)
Z druhe strany magnet (u iPadu Air) normalne funguje.
Bude to znít hloupě a možná trochu vtipně, ale pokud vím, že budu s iPadem chvíli pracovat, automaticky Smart Cover odepínám.
No pravda, že v tom má cover výhodu oproti case.. A vtipně to nezní;) Dík za odpověď.
Vím, že jsem někdy při vydání iPhone 5 viděl „Smart cover“ pro iPhone. Nemáte s tím někdo zkušenost?
Ano, neoriginální „Smart Cover“ pro iPhone existuje. Nicméně jsme je na Appliště na test k dispozici neměli.
Ne že by to pouzdro bylo špatný, ale tohle http://www.belenty.com/cs/obaly-na-ipad-air/ se mi líbí daleko víc. Hlavně je odlišný od všech ostatních 🙂