Hned na úvod musím uvést, že se nejedná pouze o recenzi, ale i o několik pohledů na samotné nové iPhony. Říká se, že nebýt Applu, tak máme dneska stále jen tlačítkové telefony s miniaturními rozměry. Apple změnil celé vnímání telefonu jako takového a dnes je toto telekomunikační zařízení jakýmsi multifunkčním prostředkem pro kdejakou činnost. Není proto divu, že po představení prvního iPhonu začali všichni výrobci tento trend napodobovat.
Letos se napodobování nevyhnul ve větším měřítku ani „božský” Apple a pokud vnímáme firmu Apple jako zakladatele dotykových telefonů, firmu Samsung vnímáme jako překopníka v tabletotelefonech. Pro někoho bohužel, pro někoho bohudík, Apple letos představil dvojici největších telefonů za celou svou historii. Někteří tento krok vítají, někteří si ťukají na hlavu. Já nepatřím ani do jedné skupiny a postup Applu vítám se současným ťukáním si na hlavu.
iPhone 6 a iPhone 6 Plus, kterého jsem se přednedávnem „zbavil”, mám už od zahájení prodeje. Frontu jsem si sice nevystál, ale má brzká objednávka a známosti v jednom nejmenovaném největším eshopu zajistily, že jsem si telefony mohl užívat už takto brzo. V recenzi se zaměřím co nejvíce na iPhone 6, ale nevyhnu se ani srovnání s větším 5,5” iPhonem 6 Plus, na který vám sepsal recenzi Adam Kos, ba ani s pár telefony s Androidem. Tak bez další omáčky, pojďme na to!
Obsah bílé rakvičky
Když má být iPhone 6 jiný, tak v každém směru. Letos se změnil celý vzhled krabičky iPhonu. Tedy ne celý, krabice je stále krabice, ale pouze její design. iPhone 6 najdete v bílém kvádru a na čelní straně je plasticky působící silueta telefonu. Po bocích je už jen nápis iPhone a zespodu klasické informace o velikosti vnitřního úložiště telefonu, sériová čísla, seznam příslušenství a pár dalších nezajímavých informací. A jak to celé působí? Nijak. Prostě bílá jednoduchá krabice.
Když krabici otevřete, vykoukne na nás iPhone. Pod ním nalezneme klasicky uspořádané příslušenství. Nic nového do balení Apple nepřidal, a tak zde máme jen nabíjecí adaptér (1A), USB kabel s Lighting konektorem, sluchátka Earpods a malou sponu na otevření šuplíčku pro nano-SIM kartu. A abych nezapomněl, tak i pár tradičních manuálů.
Vzhled a dílenské zpracování aneb „Designed by Apple in California, Assembled in China„
iPhone je dostupný ve třech barvách a to ve zlaté (Gold), stříbrné (Silver) a vesmírně šedé (Space gray). Já zvolil vesmírně šedou barvu. Design není narušený nevzhlednými senzory a FaceTime kamerou, působí uceleně a elegantně.
Na přední straně telefonu je umístěn 4,7” IPS displej s LED podsvícením a rozlišením 1 334 na 750 pixelů Applem nazývaný Retina HD displej. Jeho kontrastní poměr je 1 400:1 s maximálním jasem 500 cd/m2 a navíc se jedná o displej nové generace nabízející tzv. „Dvoudoménové pixely”, které zaručují dokonalý zorný úhel. Telefon můžete naklonit jak chcete a k degradaci barev nedochází. Černá sice není srovnatelná s displejem s technologií Super AMOLED, ale mezi IPS panely je bezpochyby tou nejčernější. Čitelnost na slunci je excelentní a technologie displeje i velký jas tu odvádí dobrou práci.
Dále je na čelní straně umístěna celá řada senzorů. Regulace jasu je samozřejmostí, funguje dobře a rychle. Reproduktor pod malou mřížkou je dostatečně výkonný a na kvalitu zvuku jsem si nikdy nestěžoval. Navíc je užší a do reproduktoru se už neusazuje tolik prachu co ve starších generacích iPhone. Čelní FaceTime kamera je mírně vylepšená. Ač má stále stejné rozlišení 1,2 megapixelu jako iPhone 5, 5c nebo 5s, kvalita videa či fotografií je viditelně na lepší úrovni. Lepší kvalitu má na svědomí nová clona ƒ/2,2 a také samotný systém iOS, který lépe rozpoznává obličeje. Posledním prvkem na straně displeje je Home button s integrovanou čtečkou otisku prstů Touch ID. Touch ID přišel s iPhonem 5s a jeho použití je návykové. Odpadá tak zdlouhavé vyťukávání hesla při odemykání telefonu, nebo při nákupu aplikací.
Pokud bych měl srovnat rychlost rozpoznání prstů mezi iPhone 5s, iPhone 6 a 6 Plus, troufám si tvrdit, že je to jedno a to samé. Mnozí tvrdí, že rozpoznání prstu je na nových iPhonech rychlejší, já si zase myslím, že je to jen placebo efekt nového zařízení. Možná za nějakých specifických podmínek je rozpoznání prstu na iPhone 6 rychlejší, v praxi je však tento miniaturní časový rozdíl zanetbatelný. Problém s rozpoznáním mého palce měl jak iPhone 5s, tak iPhone 6 i 6 Plus. Jelikož často odemykám telefon pravým palcem, uložil jsem si do telefonu tento palec dvakrát. K rozpoznání tak dojde mnohem rychleji a hlavně si telefon „oskenoval” větší část plochy prstu.
Na spodu telefonu je umístěn hlasitý mono reproduktor. A je opravdu hlasitý. Pokud mi na iPhonu něco hraje, hudbu si jednoduše užívám. Mnoha telefonům chybí hloubky a ač je iPhone se svou zvukovou reprodukcí historicky nejlepší mezi svými druhy, na pár jedinců ze stáje HTC nemá. Takový HTC One M8 dokáže rozdrnčet i skleničky. Rozdíl mezi iPhone 6 a iPhone 6 Plus však naleznete. Hutnost zvuku u iPhone 6 Plus je mírně lepší a tóny výraznější. V praxi rozdíl nepoznáte, oba reproduktory jsou úžasné, ale když dáte telefony vedle sebe, iPhone 6 je prostě malinko horší.
Po stranách telefonu je vše umístěné tak jak jste zvyklí. Vlevo najdete dvojici tlačítek na ovládání hlasitosti společně s hardwarovým posuvným tlačítkem na zapnutí či vypnutí tichého profilu a vpravo zase šuplíček na nano-SIM kartu, nic nového, ale jedna změna tu přeci je. Tlačítko Power na zapnutí, vypnutí, uspání a nebo probuzení zařízení se přemístilo z horní strany telefonu na stranu pravou. To je vzhledem k velikosti vítaná změna. Už u „nudlovitého” iPhone 5 byl trošku problém s ergonomií probouzení telefonu. Někteří sice namítnou, že telefon lze probudit i tlačítkem Home, ale já řadu let používám tlačítko Power. Home button se snažím šetřit. Nutno ještě dodat, že stisk hardwarových tlačítek je perfektní a pěkně cvakají, možná až moc hlasitě.
A teď to nejdůležitější a nejzábavnější, zadní strana. Zadní strana je z leštěného hliníku a vidíte tu pěkné zrcadlovité jablíčko, pár tlustých plastových proužků, nápis iPhone, sekundární mikrofon sloužící pro redukci šumu v hovorech, True Tone blesk a jakousi vystouplou věc, konkrétně 8 megapixelový fotoaparát iSight. Právě zadní strana byla a stále je oním zábavným terčem posměchu a kritiky. Plastové proužky nemá na sobě iPhone jen aby kazil ucelený design. Jsou tu proto, aby zajistily lepší propustnost GSM signálu, Wi-Fi, Bluetooth a dalších bezdrátových vysílačů, svou práci odvádí velice dobře. Kvalita signálu je dobrá, nekolísá tolik co u iPhone 5s a hlavně má lepší příjem Wi-Fi signálu. Oproti iPhone 5/5s dosti výrazný. Bohužel vzhledově nepůsobí decentním dojmem a jsou až moc výrazným prvkem zadní strany. Kdyby nebyly alespoň tak moc barevně odlišeny.
Dalším terčem kritiky je čočka fotoaparátu. Ta je mírně vystouplá, ale konkrétně v iPhone 6 Plus i opodstatněná. iPhone 6 Plus nabízí oproti iPhone 6 jednu změnu ve fotoaparátu a tou je optická stabilizace obrazu. Proč Apple nechal vystouplou čočku i u iPhone 6, když nemá optickou stabilizaci je otázkou. Pravděpodobně to bude jeho tloušťkou, která činí úchvatných 6,9 mm. iPhone 6 Plus je o něco tlustší a jeho tloušťka se zastavila na 7,1 mm. V používání telefonu vás to ale nebude nijak omezovat. Krycí sklíčko čočky je ze safíru a to je ukryté v kovovém pouzdru. Pokud iPhone 6 umístíte například do koženého nebo silikonového obalu od Apple, starosti o čočku fotoaparátu zcela odpadají. Více se o fotoaparátu iPhone 6 Plus a o kvalitě jeho fotografií rozepíše Adam se samostatným článkem, ale už teď mohu říct, že kvalita je na perfektní úrovni. Rozdíl optické stabilizace mezi novými iPhony od Applu poznáte pouze ve videích, kdy iPhone 6 Plus nabídne o poznání plynulejší a méně roztřesená videa. U fotografií žádný rozdíl není a někteří dokonce tvrdí, že iPhone 6 dokáže pořídit i lepší fotografie, jak jeho přerostlý bráška.
Pár vět na závěr ke zpracování. iPhone je jako vždy unikát. Vše lícuje, nic nepraská, nic nevrže a vše je dokonalé. Jsem obsedantní detailista a všimnu si i sebemenší nedokonalosti. Jediný rozdíl, kterého jsem si všiml mezi iPhone 6 a iPhone 6 Plus byl vibrační motůrek. U iPhone 6 je jeho zvuk decentní, tichý a jemný. U iPhone 6 Plus je hlučný a takový „neotesaný“.
Malý velký iPhone
iPhone 6 včetně iPhone 6 Plus jsou největšími telefony Applu v celé jeho historii. Někteří tvrdí, že je ovládání iPhone 6 lepší jak iPhone 5/5c/5s a někteří tvrdí pravý opak. Jak to tedy vlastně je?
iPhone 6 se jednoduše drží v ruce lépe a to hlavně díky zakulaceným rohům a zaobleným hranám displeje. Telefon je jako kulatý a hladký kamínek. iPhone 5s má hrany ostřejší a některé uživatele může mírně dráždit v rukou, u iPhone 6 se vám to stát nemůže. Na druhou stranu, nový iPhone je také větší a to s sebou nese další ústupky v komfortu používání. Pokud neumístíte telefon do nějakého pouzdra s drsnější povrchovou úpravou, při ovládání iPhonu jednou rukou riskujete, že vám z ruky vyklouzne. To je prostě fakt.
Kdo říká, že se mu ovládá iPhone 6 Plus pohodlně v jedné ruce, má buď ploutve, nebo lže. Reachability je zajímavé, ale ne dokonalé. Prsty vám to neprodlouží a velké plochy pod a nad displejem nezmenší. Apple se má na poli tabletotelefonů co učit.
Samotná ovladatelnost telefonu je subjektivní záležitost. Osobně se mi na klávesnici vyťukávají písmena oproti menšímu iPhone 5s daleko lépe, jelikož jsou klávesy větší a tlačítka mají mezi sebou hrubší mezery. Psaní jednou rukou proto není jako u iPhone 6 Plus žádné sci-fi a je překvapivě pohodlné. Telefon je navíc tenký a proto je jeho držení v rukou takové „magické”. Tloušťka je jedním slovem úžasná.
Úsporný žrout – 64bit procesor a iOS 8
Pokud nahlédnete pod kapotu iPhonu 6, naleznete zde vestavěnou, uživatelsky nevyměnitelnou lithium-iontovou baterii s kapacitou 1810 mAh (6,9 Wh), 1 GB RAM a energeticky nenáročný procesor Apple A8 vyrobený 20 nm technologií. Apple uvádí, že s telefonem můžete až 14 hodin telefonovat v síti 3G, 11 hodin používat internet na Wi-Fi síti, 11 hodin přehrávat videa nebo až 50 hodin poslouchat hudbu. Tato čísla musíte brát s rezervou. Vše je totiž měřené za ideálních podmínek a realita je většinou jiná. Osobně nejsem z výdrže ani nadšený a ani zklamaný. Na rituál nabíjení telefonu každý den nás Apple přeci jen učí už několik let a iPhone 6 na tom není jinak. Telefon bezproblému pracovní vytížení vydrží a nemusíte se nijak zvlášť omezovat. Telefony, SMS, surfování i mailování jsou na mém denním pořádku a den končím většinou s 30 % baterie. Druhý den by nepřežil. Právě baterie je jedinou věcí, kterou na iPhone 6 Plus miluji. Ať děláte co chcete, Plusko celý den vydrží za každých podmínek. Den jsem končil s 60 % a nebál jsem se jít na celé dva dny používání. Mít iPhone 6 s výdrží iPhone 6 Plus, tancuji na zábradlí Karlova mostu.
Nový procesor Apple A8 vyrobený 20 nm technologií je opravdový spořílek a narozdíl od Apple A7 je to „Ledová královna”. Při hraní náročnách her se telefon nezahřívá a to ani po delším čase. Navíc je větší displej pro hráče velkým plusem a hraní na telefonu poskytuje pohodlnější ovládání.
V útrobách dále naleznete již zmiňovanou 1GB RAM paměť, která je více než dostačující a proč tomu tak je se rozepíšu v chystaném článku.
Vítanou změnou je i vnitřní úložiště iPhonu. Po novém máme k dispozici úložiště o velikostech 16 GB, 64 GB a 128 GB. Apple jednoduše vypustil 32GB variantu a cenově ji nahradil 64GB modelem. Osobně bych viděl větší smysl v nahrazení 16 GB paměti 32 GB variantou, ale Apple má pro tento krok zřejmě své důvody.
Zapomenout nesmím ani na typické prvky jako Bluetooth 4.0, Wi-Fi s podporou všech standardů 802.11a/b/g/n/ac a jak také evolučně vylepšený koprocesor M8, který sbírá data o vaší pohybové aktivitě a ty posléze zapisuje do aplikace Zdraví, která se na telefonech objevila s příchodem iOS 8. Navíc má nový koprocesor vylepšený tříosý gyroskop, akcelometr a dokonce i barometr.
Jak již bylo řečeno, iPhone 6 na tom není s výdrží na baterii nejlépe, ale není na tom ani špatně. Chybu bych hledal hlavně v iOS osmé verze, které dle dostupných informací viditelně zhoršilo výdrže i u starších iPhonů. Apple si za to může do jisté míry sám. Už samotné iOS 7 prošlo radikální změnou v designu, ale i v celém jádru a odladěnost systému se výrazně oproti těm předchozím zhoršila. S příchodem iOS 8 vydal Apple dva modely telefonů s větší obrazovkou a verze Plus má dokonce Full HD displej. To pro Apple znamená další a další práce na optimalizacích.
Systém je však stále velice plynulý a iOS se každou jeho aktualizací zlepšuje. Sice rychlost ani zdaleka nesahá na paty iOS 6, ale blíží se alespoň k poslední verzi iOS 7, které bylo už dostatečně odladěné. Co se mi nejvíce na iOS 8 nelíbí, je jeho stabilita. Aplikace často padají a to nejen ty od třetích stran, ale i ty základní od Applu. Často se potýkám s padáním aplikace Nastavení a to i několikrát za den. Aktualizace na verzi 8.1.2 však většinu těchto problémů vyřešila, a proto je nejlepší aktualizovat si telefon na nejaktuálnější verzi. Pokud se chcete dozvědět o chybách a problémech iOS 8 více, přečtěte si samostatný článek iOS 8 a chyby, se kterými se setkávám pravidelně (názor).
Plné ruce práce mají i vývojáři. Všechny své aplikace musí aktualizovat a přizpůsobit na velikost obrazovky iPhonu 6 a musím říct, že nezahálejí. Většina aplikací které používám, se už aktualizace dočkaly a jsou plně připraveny na nové rozlišení. Některým to ale stále trvá.
Doménou nových iPhonů je i platební brána zvaná Apple Pay, která za pomoci NFC čipu v iPhonu umožňuje zákazníkům provádět bezkontaktní platby na příslušných terminálech. Má to ale jeden háček – služba je dostupná zatím jen ve Spojených státech a zda se rozšíří i do Evropy je prozatím ve hvězdách. Ptáčci však štěbetají, že se do Evropy už pomalu blíží. Uvidíme. Pro nás Evropany tak nemá NFC čip zatím žádný smysl. Podobná situace byla i u Touch ID. Apple nejdříve tvrdil, že API na využití čtečky otisku prstů nebude dostupné veřejnosti a v zápětí jej mohli vývojáři do svých aplikací integrovat. Dočkáme se něčeho podobného i u NFC čipu?
Poslední zajímavou funkcí, kterou bych zmínil je Reachability neboli zpřístupnění. To je jakási odpověď Applu na obří displeje telefonů. Dvojím poklepáním na Home button vám celá plocha displeje sjede do jeho poloviny a vy tak máte možnost lépe dosáhnout na prvky, které byly do té doby vašemu palci nedosažitelné. Funkci často používám, a teď pání policajti prominou, když jedu v autě a jednou rukou držím volant. Funkce je to jednoduchá a užitečná, nutno však dodat, že Samsung s Androidem má neduh velkého displeje dotažený k daleko lepší dokonalosti.
Howgh!
Možná to vyznělo, že si na dost věcí stěžuji. A v podstatě ano. Telefon je po hardwarové stránce úžasný, ale některé nedodělky mohl Apple dotáhnout do zdárnějšího konce. Vystouplá čočka fotoaparátu je u mého pouzdra Bugatti WATCH! na obtíž, odírá totiž vnitřek obalu a nahrubo zpracovaná kůže se drolí. Plastové proužky nepůsobí zrovna decentně a zbytečně narušují čistý vzhled telefonu. Možná kdyby byly více v barvě telefonu, pohled na telefon by byl jiný. Také tloušťka je úžasná, ale vše na úkor výdrže. Kdyby měl telefon zakulacená záda, jako tomu bylo u iPhone 3GS, tak by se do něj zajisté vlezla i větší baterie. Výhodou alespoň je, že se telefon bleskurychle nabije.
Telefon jako takový se nosí v kapse velice dobře, narozdíl od iPhonu 6 Plus, který je prostě gigantický a na jednu kapsu i ruku veliký. Pokud jste zastáncem menších telefonů bez ústupků k výbavě, je iPhone 6 dobrá volba. Oproti iPhonu 5s a starším nějaké výraznější nepohodlí nepoznáte, ba naopak. Držení v ruce je díky kulatým tvarům příjemnější. Z těchto důvodů jsem zůstal u iPhone 6 – všechno co bylo u iPhone 6 Plus vopruz, je u iPhone 6 ideální.
Další kapitolou by mohlo být samotné iOS 8, o kterém bylo vyřčeno mnoho. Není dokonalý, systém není ani stabilní tak, jak jej znáte z minulosti, není ani odladěný a v podstatě v každém jeho zákoutí na vás číhá nějaká nedokonalost. Ale je to iOS a my mu tyto mouchy za jeho perfektní nabídku služeb, aplikací, her, funkcí a vlastně celý přívětivý ekosystém rádi odpustíme.
Na světlo světa vyšlo pár informací o tom, že Apple chystá 4” model, který zařadí do svého roztříštěného portfólia už začátkem roku 2015. Ať už jsou informace pravdivé či ne, 4,7 palce je dobrým kompromisem pro každého. Pokud vlastníte iPhone 5s a větší úhlopříčku nezkousnete, zůstaňte u něj. Nové iPhony nedávají mnoho důvodů proč přecházet na nový telefon. Pro někoho může hrát roli i cena. Nové iPhony jsou letos daleko za hranicí 20 000 korun a to už je dostatečný důvod pro důkladné zvážení, zda takovou „investici“ uskutečnit. Apple produkty si ale kvůli ceně nekupujeme. Nabízejí mnoho výhod oproti konkurenci a konkrétně já, na cenu u Applu nehledím. Nesmíte brát Apple jen jako telefon, tablet nebo počítač. Musíte jej brát jako celý ekosystém, který v sobě integruje i software a funkce, které jsou pro ostatní firmy pouhým snem. A to je Apple!
[box type=“success“ ]
- kvalita zpracování
- výkon
- perfektní displej
- kompaktnost a oblé tvary
- tloušťka
[/box]
[box type=“error“ ]
- zbytečně vystouplá čočka fotoaparátu
- tlusté plastové pruhy jsou rušivým elementem
- zatím nedoladěné iOS 8
- cena
[/box]
Název: iPhone 6
Cena: 18 390 Kč (16 GB), 21 190 (64 GB), 23 990 Kč (128 GB)
Barvy: vesmírně šedá, stříbrná, zlatá
Parametry: operační systém: iOS 8; displej: IPS 4,7“, 1334 × 750 px, 326 bodů na palec; procesor: 64bit A8; pohybový koprocesor M8; konektivita: USB Lightning; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0; paměť: uživatelská 16/64/128 GB, operační 1 024 MB RAM; baterie: 1810 mAh; fotoaparát: zadní – 8 Mpx, autofokus, foxuspixels; přední – 1,2 Mpx; příslušenství: kabel Lightning, nabíjecí adaptér, sluchátka Earpods
Rozměry: výška 138,1 mm; šířka 67,0 mm, tloušťka 6,9 mm
Hmotnost: 129 g
Díky, recenze velmi dobrá a čtivá, já jako obsedantní detailista na mateřský jazyk bych si dovolil Vám opravit jedno i/y 🙂 viz má brzká objednávka….) ….
Není za co …. jsem Slovák, někdy se něco domotá. Víc nemám co dodávat.
Mám dotaz když posílám z iphonu 6 přes imessage na iphone 6 tak mi to nejde nevíte někdo co by to mohlo být … ? imessage mají oba iphony zaplé . Opravdu nevím co by s tím mohlo být ale kdyby byl někdo tak hodnej a poradil mi byla bych ráda 😉
Supr