Levnější iPhone XR rozbijete stejně snadno jako model iPhone Xs a Xs Max. Výsledky testů pádu pak přináší zajímavé srovnání.
Podobně odolný jako špičkově vybavený iPhone Xs s OLED displejem je rovněž iPhone XR s LCD displejem a hliníkovým rámečkem. Pád na tvrdý materiál dá zabrat oběma smartphonům stejně. Redaktoři serveru SquareTrade otestovali za stejných podmínek nově uvedený model iPhone XR podobně jako iPhone Xs a Xs Max ke konci září. Výsledky možná překvapí, ale po pádu se LCD displej iPhonu XR roztříštil stejně rychle a utrpěl tím vážná poškození.
iPhone XR je v prodeji. Apple originální kryt na něho nikoli
Obrazovka dokonce díky nárazu přestala úplně fungovat. Na druhou stranu se totéž stalo u špičkově vybaveného iPhone Xs s OLED obrazovkou. Ač se tedy Apple chlubí nejodolnějším předním sklem ve smartphonu, pád na beton je i nadále postrachem každého iPhonu. A stejně rychle se rozbilo i sklo na zádech telefonu. Největší poškození se projevilo u čočky fotoaparátu, kde se sklo zcela vydrolilo a zůstala pouze spodní vrstva povrchu zadní strany telefonu.
iPhone XR se ohne, ale nepraskne
Na druhou stranu si iPhone XR dobře vedl v testu ohýbání. To je velmi oblíbeným testem už od doby tzv. „Bendgate“, která se projevila už u modelů iPhone 6 Plus. XR dokázalo vydržet více tlaku než Xs a jeho odolnost lze srovnávat s velkým iPhone Xs Max.
Telefon iPhone XR vydržel zátěž do 118 kg, kdy se poprvé ohnul, ale byl schopen i nadále fungovat. To je shodný výsledek s větším Xs Max. Naopak iPhone Xs praskl už při 114 kilogramech zátěže.
„LCD obrazovka v telefonu iPhone XR má podobnou úroveň odolnosti jako OLED obrazovka, která je součástí zařízení iPhone Xs a Xs Max. Naše testy ukazují, že bezrámečková úprava obou variant LCD a OLED displejů všech tří nových iPhonů je velmi náchylná k prasknutí při pádu, což je zároveň nejčastější příčina poškození smartphonu,“ uvedl Jason Siciliano, viceprezident SquareTrade.
Samozřejmě, oprava iPhone XR vyjde mnohem levněji, než oprava modelů Xs a Xs Max. Ta v USA stojí 199 dolarů (cca 2 500 Kč s daní) zatímco kompletní výměna displeje a zadního skla se může vyšplhat na 399 dolarů (cca 5 000 Kč s daní). Apple nabízí svou službu AppleCare+, která však v ČR oficiálně není dostupná. Je tak vhodnější využít pojištění přímo u prodejce.
Zdroj: MacRumors