Jak odemknout MacBook pomocí Apple Watch je známé. Ale co když máte starší Mac a chcete i tak odemykat hodinkami? Náš čtenář Jiří Kunc přináší návod.
Na začátku roku 2013 jsem si koupil MacBook Air (13-inch, Mid 2012). Rozhodl jsem se pro variantu s 8GB RAM, aby stroj nějakou dobu vydržel. Mimo prohlížení webu, mail, WhatsApp, správu fotek či sem tam tvorbu nějakého domácího videa, Air využívám i pro správu linuxových serverů a pro správu Active Directory. Na správu Active Directory ale musím spustit virtuální Windows 10, které mi běží ve VirtualBoxu od Oracle. Pro veškeré výše uvedené činnosti je to stále zcela dostačující stroj. Jediný upgrade hardware byl zatím jen ten, že jsem si asi po 3 letech koupil 480GB SSD od Transcendu a nahradil původní 128GB disk.
Protože je Air stále rychlejší než já, duhové kolečko nevídám a jediná situace, kdy na něco déle čekám, je při tvorbě domácího videa, což je párkrát do roka, nemám potřebu svůj stroj nahrazovat za novější model.
Koupě Apple Watch spustila bádání
Když jsem si na podzim 2018 zakoupil Apple Watch, mrzelo mě, že nemám model MacBooku, který podporuje odemknutí účtu pomocí hodinek. Zvažoval jsem tak koupi nového MacBooku. Ale vždyť je to jen o tom, že můj Air neumí Wifi 802.11ac a má starší verzi Bluetooth. V mém Airu není Wifi/Bluetooth přímo na desce, ale je v miniPCIe slotu, nešel by ten modul vyměnit?
Zapátral jsem na internetu a našel jsem, že by to šlo. Sice byla popisována výměna v MacBooku Pro, ale proč by to mělo být u Aira jiné. Jediný problém, který byl při výměně uváděn, že kablíky od antény jsou opravdu na milimetr správně dlouhé k původní kartě a nová karta má konektory trochu jinde a kablík k nim nedosáhne. Uváděné řešení bylo, že se kablíky odpreparují od šasi notebooku a protáhnou se ke kartě jinou cestou.
Na eBay jsem si za necelých 350 Kč (včetně poštovného) zakoupil modul BCM94360CS2 802.11AC Wifi Bluetooth Card For Macbook Air 13“ A1465 A1466 MD711. Karta není nová, ale za tu cenu, nebylo co řešit.
Protože jsem nechtěl délku kabelů řešit nějakým odřezáváním od šasi notebooku a jeho tažení jinou cestou, zakoupil jsem dále i 5cm prodlužovací kabely. Musím však upozornit, že kabílky, které jsem zakoupil a na které je uveden odkaz, nejsou úplně ty správné. Konektor, který je na na internetové stránce na fotce na pravé straně je o trochu větší. To jsem samozřejmě zjistil až po dodání zboží. Špatný konektor se tedy z kabílku odpájel a napájel se konektor, který byl vypreparován z iPhonu 3GS.
Výměnu interních komponent zvládne každý
Samotná výměna karty je opravdu jednoduchá. Notebook byl samozřejmě vypnut, odšroubuje se 10 šroubků, které drží spodní kryt notebooku, odpojí se baterka, odpojí se kabílky z Wifi karty, odšroubuje se jistící šroub Wifi karty a ta se vysune ze slotu. Na kabílky se připojí prodlužovací kabely. Nezapomeňte spoj zaizolovat. Pokud to chcete mít na pohled krásné, použijte bužírku, kterou přes spoj kabílku a prodlužovacího kabílku přetáhnete a následně teplem, např. z fénu, se bužírka stáhne. Já jsem volil řešení, že jsem spoj obtočil obyčejnou izolační páskou. Sice to není estetické, ale stejně to není vidět a v případě potřeby je to snáze rozebiratelné.
Jakmile máte kabílky prodlouženy, zasuňte do slotu novou kartu. Pozor, je o něco delší, takže bude překrývat matku, do které byl zašroubován jistící šroubek. Před zasunutím nové karty tedy matku přelepte izolační páskou. To, že karta nebude zajištěna žádným šroubkem opravdu nevadí, karta ve slotu drží velmi pevně.
Jak odemknout MacBook pomocí Apple Watch
Nyní již zbývá jen připojit kabílky k nové kartě, zapojit zpět odpojenou baterii a přišroubovat spodní kryt. Po zapnutí notebooku již můžete v Předvolbách systému v Zabezpečení a soukromí vidět novou položku: Povolit odemykání Macu pomocí Apple Watch.
Pokud to zhodnotím, za Wifi kartu jsem dal cca 350 Kč , za prodloužení kabílků asi 110 Kč.
Za 460 Kč (a díky mé nepečlivosti při výběru prodlužovacích kabílků, tak i práce s přepájením konektorů) mám i na starém Airu možnost odemykání účtu pomocí Apple Watch a protože mám doma router, který umí Wifi 802.11ac, tak i o hodně rychlejší přenos dat po Wifi síti, což se při přesouvání většího objemu dat na domácí NAS také může hodit.
Autorem článku je náš čtenář Jiří Kunc, kterému tímto velmi děkujeme!