Dejte svůj iPhone do servisu – takto by to taky šlo. Jenže to není dvakrát pohodlné, a pokud lze i z pohodlí domova vyčistit svůj reproduktor telefonu, proč někam chodit, a někomu za to ještě platit. Ani o tom nevíte, ale nástroje na vyčištění máte každý určitě doma.
Ještě než se pustíte do samotného čištění, se nejdříve trochu zamyslete. Chcete vyčistit reproduktor a součástí každého reproduktoru je i velice tenká membrána, kterou lze lehce poškodit – představte si teňoučký drátek. Už z logiky věci nemůžete brát v úvahu „babské” řeči, které kolují po internetu s tím, že nejefektivnější čištění reproduktoru iPhonu je stlačeným vzduchem.
„Pokud budete reproduktor jakéhokoliv telefonu čistit stlačeným vzduchem ve spreji, hrajete loterii s jeho životností.“
Tento postup se rozhodně nedá doporučit a označil bych ho za praštěný. Stlačeným vzduchem můžete jednoduše reproduktor poškodit, a namísto abyste měli zdířku sluchátka čistou, budete mít sluchátko nefunkční a můžete rovnou běžet do servisu.
Jak vyčistit reproduktor iPhonu v domácích podmínkách
Kdesi na zahraničních fórech jsem se i dočetl, že nejlepším způsobem pro čištění mikrofonu i reproduktorů iPhonu je vysavač značky Dyson. Bohužel to nebyl vtip, ale naprosto vážně napsaná rada, kterou se bohužel američtí uživatelé iPhonů řídili. Je jedno, jaké značky budete mít vysavač. Reproduktor si můžete poničit i komunistickou ETA plechovkou.
Stejně tak rozhodně nedoporučuji čistit reproduktor nadměrným množstvím jakékoliv kapaliny. Je jedno, že onen super nadupaný čisticí sprej je na čištění určený, reproduktor vodou prostě poškodíte a membrána, která obklopuje již zmíněný tenký drátek, se rozmočí a může špatně rezonovat. Buďte ohledně podobných návodů obezřetní a nejdříve se nad svým počínáním zamyslete.
A teď k nedestruktivnímu a efektivnímu čištění reproduktoru vašeho telefonu. Pomůcky, které budete potřebovat, jsou: nový zubní a co nejměkčí kartáček (alternativou můžou být čistící štětečky k holícím strojkům) a mikroutěrku. Ano, to je vše, nic víc.
Vezměte zubní kartáček a širší plochou kartáčku jezděte po reproduktoru nahoru a dolů, dokud nebude reproduktor čistý.
Jediné nečistoty zůstanou na krajích, které dobře odstraníte špičkou kartáčku a „páčivým pohybem”. Nemusíte se bát o displej. Tvrzené sklo, v případě iPhonu 6 Gorilla Glass 3, má mnohem větší tvrdost než štětinky kartáčku, a displej si tak nemůžete poškodit.
Na závěr vezměte mikroutěrku a pro dokonalé vyčištění ji mírně namočte do čisté vody (nejlépe destilované), speciálního čističe obrazovek nebo podobné kapaliny – nic chemického a agresivního. Následné čištění mikroutěrkou provedete nejlépe nehtem a rychlými pohyby do stran.
Výsledek je dle osobních zkušeností opravdu perfektní a reproduktor takto vypadá jako nový. V případě, že máte i jiné „kutilské” nápady, neváhejte se o ně podělit v komentářích pod článkem.
Dobrý den, připadá mi, že podle obrázků čistíte spíše home button a ani nechápu proč bych se měl bát o displej, když reproduktory jsou tam co je vstup pro sluchátka. Nevím tedy jestli mám zrovna Vás se zeptat na čištění sluchátek pro iPhone 🙂
Pouzivam stary curaprox uasi rok a nic jineho uz nema cenu vymyslet. Pozor na takovej ten chytrej gel na klavesnice a podobne, kdyz Vam zustane v hlasitem reproduktoru uz to ven nejde…
Ja používam aj špáradlo prípadne ho ešte zabalím do utierky a funguje to aj takto. Hlavné však je ho často čistiť a potom to pojde hocičím lebo to nebude až tak upchaté.
mě spadl iphone do záchodu a špatně mi fotí přední kamera nevíte co stim ??
Vyhod ho a kup novej. Nebo jestli jsi pekna, tak se ozvi a ja ti ho treba koupim 🙂
V Apple storu v Drážďanech mi „genius“ ukazoval štětku na holení omotanou páskou tak, aby štětiny byly dlouhé 1cm. Čistí se vodorovně i svisle. Díval jsem se mikroskopem a je to normální mřížka, jakoby utkaná z drátu. Dráty jsou silnější než mezery, takže nečistoty nepadají dovnitř.
dakujem velmi mi to pomohlo
velmi slušné výsledky mám s tou NASA čistící gumou, cyberclean, jen nanesu na repráček, lehce přitlačím a odloupnu gumu i s tunou bordelu.. 🙂 rychlejší, efektivnější a šetrnější než kartáčky aspol. tu gumu jsem kupoval za cca 200,- asi před třema lety a pořád funguje.. jen ji člověk musí mít v té jejich krabičce (pytlíku) uzavřenou, jinak vyschne…