Nové iPhony nám Apple servíruje každoročně. Pokud se podíváme na platformu Android, skoro každá společnost vydává jednou za rok svoji vlajkovou loď – tedy kromě Sony, ti jedou jak na běžícím páse a klidně vydají do roka dvě vlajkové lodě s pouhým evolučním vylepšením. Je tedy více než jisté, že i letos Apple vypustí do světa novou verzi iPhonu. Jaký bude ve finále, vám nikdo neřekne, můžeme se proto jen dohadovat, jaký by mohl být.
Název – s nebo bez?
Dokud Apple nepředstavil nový MacBook (2015), mohli jsme mít s názvem jasno. Jak jinak by se asi mohl nový iPhone jmenovat, když ty loňské dostaly název iPhone 6 a iPhone 6 Plus? Pravděpodobně iPhone 6s a iPhone 6s Plus. Jenže Apple s názvy začíná docela zajímavě manipulovat. Takový iPad mini druhé generace se nejdříve jmenoval iPad mini Retina, a po vydání iPadu mini 3 ho Apple začal nazývat iPad mini 2. Nový iPhone by tedy klidně mohl dostat název jen „iPhone”.
Poslední dobou ale na povrch prosakují informace o nově chystaném iPhonu s 4palcovým displejem, o kterém jsme vás již informovali v samostatném článku Nový 4palcový iPhone nejspíše až za rok. Je tak možné, že iPhone 6 a iPhone 6 Plus dostanou evoluční název s přidaným písmenkem „s” a nový čtyřpalcový iPhone se bude jmenovat prostě jen „iPhone„.
Vzhled – stejný nebo jiný?
Vzhled iPhonu 6 a 6 Plus prošel radikální změnou a svým vzhledem se blíží ke stařičkému prvnímu iPhonu. Pokud nahlédneme do historie, tak dvouletý cyklus iPhonů, kdy jednou za dva roky dojde k obměně designu, naznačuje, že by nový iPhone měl vypadat na chlup stejně. Velké změny se určitě nechystají, a pozměněno by mohlo být maximálně šasi, které by bylo z tvrdšího materiálu – z takového, z kterého jsou vyrobeny hodinky Apple Watch. Komerčně je tento materiál označovaný jako Aluminium 7000 neboli chemicky zpevněný hliník.
Myslíte si, že byla vystouplá čočka u iPhonu 6 a 6 Plus krokem vedle? Z praktického hlediska ano, z pohledu designu nikoliv. Senior viceprezident produktového designu Applu, Jonathan Ive, je posedlý jednoduchostí a zároveň výraznými prvky, které mírně jednoduchost nabourají, ale ne zcela zničí. Apple se poslední dobou zaměřuje na design ještě mnohem více, než tomu bylo v minulosti a snaží se být drahou a módní značkou. Podle mého názoru si nový iPhone vystouplou čočku zachová, a Apple ji ještě trochu obohatí o vyjimečnost – například použitím lesklé kovové a výraznější obruby.
Asi nejkritizovanějším prvkem vzhledu celého iPhonu byly plastové proužky, které pod sebou ukrývají pro uživatele velice důležité antény (Wi-Fi, GSM, GPS, BlueTooth, NFC). Za sebe mohu tuto kritiku jen podpořit. Plastové linky by šly vymyslet mnohem elegantněji a nemusely by až tak bít do očí. Pokud se podíváte například na společnost HTC, která rovněž své vlajkové lodě vyrábí z luxusních materálů a drahých kovů, elegantnost plastových proužků je na jejich zařízeních mnohem lépe řešena.
Vzhled je pouze subjektivní záležitostí a nelze můj názor globálně uplatňovat, vám se proto můžou plastové proužky na iPhonu líbit – mně ale ne. Apple tedy může s proužky ještě něco provést, ale pouze za předpokladu, že si vezme k srdci nářky uživatelů, moc změn ale nečekejte.
Specifikace – silný, silnější, nejsilnější
Pokud vás ke koupi nového iPhonu nepřesvědčí design, musí to udělat jeho vnitřnosti. Mnozí si totiž specifikace telefonu řadí na první místo svého pomyslného žebříčku při výběru nového telefonu a jak je známo, Apple své procesory a paměti každoročně obměňuje. Nový iPhone dostane nový procesor v podobě dvoujádrového Apple A9 spolu s vylepšeným grafickým čipem. Očekávat můžeme 64bitový procesor se stejným nebo mírně zvýšeným taktem, než na kterém tiká Apple A8 (1,4 GHz). Společně s ním by se mohl do nového přístroje dostat i nový koprocesor, i když si myslím, že Apple by byl sám proti sobě, kdyby iPhonu dopřál nové senzory. iPhone přeci nemůže nijak parazitovat na nově založeném portfóliu nositelných zařízení, hodinkách Apple Watch.
Zjevně největším lákadlem bude operační paměť. Jsem si skoro 100% jistý, že se Apple „rozšoupne”, a do svých letošních iOS zařízení konečně umístí 2 GB paměti RAM. Mnozí 2GB paměť čekali už vloni, bohužel se tak nestalo, a to z jednoduchého důvodu – Apple v závislosti na svém byznysu nemůže úmyslně prodlužovat životnost svého přístroje. Opět, Apple by byl sám proti sobě a jeho nástupce přeci musí nabídnout více lákadel, proto bude zachovaná i kapacita integrované baterie a její revoluce se dočkáme až v nadcházejících letech.
Vnitřní úložiště Apple pozměnil nástupem iPhonu 6. Nelze tedy očekávat další změny v pamětech a nový iPhone by se měl držet loňského modelu – 16GB paměť jako základ a dále 64GB a 128GB úložiště.
Displej – rozlišení a velikost zůstane
Displej, velikost a jeho rozlišení zůstanou jak u 4,7palcového, tak u 5,5palcového modelu nezměněny. Apple přeci nebude vývojáře aplikací týrat dalším rozlišením, i když je pravda, že iOS 8 je téměř dokonale škálovatelné, a změna rozlišení by neměla způsobovat moc problémů. Stejně si ale Apple nebude zbytečně znepříjemňovat život. Displej s Force Touch technologií použitou v hodinkách Apple Watch taky nečekejte – tato technologie zažívá svou premiéru, a Apple bude potřebovat opět další tahák pro další generace iPhonů. Navíc Apple potřebuje, aby si lidé na nový způsob ovládání dotekového zařízení zvykli, a bude proto bedlivě sledovat naše reakce.
Změny se však může dočkat krycí sklíčko. To by mohlo být konečně ze syntetického safíru a mělo by vaše zařízení udržet déle bez škrábanců. Apple chtěl safír na telefony nasadit už vloni, bohužel pro Apple, společnost GT Advanced Technologies, do které Apple investoval nemalé peníze, vinou Applu zkrachovala a společnost tak musela narychlo na iPhony umisťovat sklíčka Gorilla Glass třetí generace obohacená o ionizační proces. Zda už Apple vyřešil své problémy s dodavatelem, ukáže jen čas nebo další úniky informací přímo z továren zpracovávající safír.
Ostatní prvky by si měly své parametry zachovat, anebo budou jen zanetbatelně vylepšeny. Čtečka otisku prstu Touch ID může nabídnout lepší rozpoznávání umístěním lepšího skenovacího zařízení a monoreproduktor, NFC pro platby Apple Pay, přední kamerka či fotoaparát mírně poznamená evoluce technologie – nebude to nic dramatického.
iOS 9 – návrat ke kořenům
Není žádným tajemstvím, že iOS 7 a iOS 8 jsou těmi nejzabugovanějšími systémy v celé historii Applu. Nové iOS poznamenaly nemalé změny, které se udály jak v samotném jádru systému, které je nově optimalizované pro 64bitové procesory, tak v samotném uživatelském prostředí, které jde s dobou dnešního designu a Jonathanem Ivem. Apple by měl dle všech informací, a taky dle samotného přístupu společnosti, u iOS 9 znovu nastolit pořádek. Měl by se maximálně zaměřit na odstranění všech chyb, různých neduhů a glitchů, které tolik znepříjemňují ovladatelnost iOS. iOS 9 by nemělo přinést výrazné změny ve vzhledu, ani by nemělo překypovat novými funkcemi, nabídne „pouze” vyšperkované iOS, tak jak jsme ho znali. Součástí iOS 9 bude i dokončená služba a aplikace Photos, která nahradila na OS X aplikaci iPhoto a aplikaci Aperture. Ta je sice momentálně v provozu, avšak Apple ji vede pod rouškou veřejného betatestování a nutno dodat, že nefunguje moc spolehlivě. Vylepšení by se měla dočkat i aplikace Mapy v minulosti kritizovaná za špatné mapové podklady s chybnými geoinformacemi – snad dojde k opravám, a aplikace bude dostatečně použitelná.
Asi největší změnu budete pozorovat v aplikaci Hudba. Mírná úprava vzhledu nastane už u iOS 8.4, kde došlo k zjednodušení používání aplikace a k jejímu zpřehlednění. O změnách jsme vás informovali v samostatném článku iOS 8.4 a jeho první beta je rozeslána mezi vývojáře. Apple vloni dokončil proces akvizice společnosti Beats, za pomocí které by se měl dostat mezi světovou špičku ve streamování hudby, kde figuruje Spotify, Deezer nebo Google Play Music. Lze tedy předpokládat, že Apple do iOS integruje novou aplikaci Beats Music (název může být jakýkoliv) a úzce ji prováže s aplikacemi Hudba a iTunes v OS X. Zda se k tomuto kroku odhodlá už letos, se dozvíme na podzim.
Závěrem bych dodal, že zde napsané spekulace pochází z mých zkušeností, z letitého používání produktů Apple, celkového pozorování společnosti a uniklých informací. Jsem zvědavý, zda se „trefím” a nový iPhone bude alespoň částečně odpovídat mým spekulacím, anebo uvidím, jak moc jsem se mýlil.
Máte podobný názor? Co bude podle vás jinak? Dejte nám vědět v komentářích.
Xavere, když pominu zbytečnost polemizovat nad tím či oným, zda to bude tak či jinak, tak pokud se zaměřím na fotky zadního krytu u htc a iP6, ty plastové pruhy vypadají přeci stejně. Rozdíl vidím v tom, že ta zaoblená záda vypadají lépe, ale jiný rozdíl tam prostě není. A pokud se píší články a polemizování (zřejmě není o čem jiném psát), tak rovnou mohu napsat, že je vlastně úplně jedno, jaké pruhy na telefonech jsou, protože většina uživatelů používá kryty a stejně to pak není vidět.
Marku, na světě jsou spousty zbytečných věcí. A na Applišti máš spousty článků, každý jistě není podle Tvého gusta. Není Apple právě o tomhle? Z Čínské továrny unikne součástka, která zdánlivě připomíná Touch ID iPhonu, pak unikne něco, co vypadá jako kryt a vzápětí se zjistí, že je to jen kopie úplně jiného telefonu a únik byl jen jakýmsi způsobem zviditelnění nějaké osoby či společnosti. Tomu se v podstatě říká bulvár a na takových předlohách vznikají desítky článků (ne konkrétně na Applišti). Tak to prostě je.
No a teď k tomu věcnému. HTC One M9 či M8 mají proužky decentní. HTC použilo i plast, který jen jako kov vypadá a proužky jsou jen jakýmsi pojidlem mezi plastem a kovem (ne u M9, to je z kovu skoro celé). Apple použil tlusté linky, které v širší veřejnosti, zejména ve Státech, způsobil pozdvižení. Na světě jsou skupiny jako Ty, kterým jsou nějaké plastové proužky úplně volné a taky skupiny, které řeší každou prkotinu. Já jsem praktický člověk a proužky mi jsou konkrétně u iPhonu taky volné. Oproti iPhonu 5/5s se zlepšil příjem Wi-Fi a GSM signálu = praktická a cenná věc. Obalů mám spousty a pravidelně si je obměňuju, ale někdy si ten telefon stejně z toho obalu vyndám a měsíc ho nosím jen tak jelikož iPhone sám o sobě je pěkný – i když ty pružky nejsou na první pohled nějakým grafickým skvostem.
Pokud Apple trošku sleduješ, tak víš, že v minulosti měl grafický tým přednost před týmem vývojovým a konstrukčním. Proto dnes máme pěkné datové kabely a pěkné nabíječky na Macky, ale jejich životnost je všelijaká. U iPhonu 6 to bylo pravděpodobně jinak.
Tak snad pro Tebe bylo alespoň něco zajímavé.
Díky za tvůj názor. Můj názor na design ohledně proužků na telefonech je takový, že mi hodně vadily proužky na vrchní straně u iPhone 4, které tam skutečně byly jak pěst na oko. Jestli jsou však proužky vzadu o 1mm širší než z konkurence, mi přijde banální.