Jaký iPhone vybrat a vyplatí se pořídit použitý kus? Otestovali jsme celkem 5 modelů iPhone 14 Pro s různým opotřebením. Jak to dopadlo?
Nový iPhone je samozřejmě nejlepší a sám Apple ho tak uvádí. Je ale také nejdražší a takový iPhone 15 v základní verzi s 128GB úložištěm vychází na 24 000 Kč. V tomto případě je tak zajímavé si srovnat, jak si proti němu stojí například iPhone 14 Pro. Tedy o rok starší model, ale vyšší kategorie. Apple oficiálně už tento model nenabízí, ale spousta obchodů jej má k dispozici. Jedním z nich je také MobileGear.cz. Navíc si můžete vybrat různě opotřebené kusy a tím srazit cenu ještě více dolů.
Apple iPhone 14 Pro je pořád velmi oblíbený, nabízí špičkový výkon, kvalitní fotoaparát a mnoho dalších funkcí. Když se rozhodujeme pro koupi iPhonu, často stojíme před otázkou, zda investovat do nového nebo použitého zařízení. Tento článek se zaměřuje na porovnání různě opotřebených modelů iPhone 14 Pro a poskytuje informace, které vám pomohou vybrat ten správný model podle vašich potřeb a rozpočtu.
Proč právě iPhone 14 Pro
Než se pustíme do samotného porovnání, pojďme se podívat na základní specifikace iPhone 14 Pro, které dělají tento model tak zajímavým:
1. Displej: iPhone 14 Pro je vybaven 6,1palcovým Super Retina XDR displejem s technologií ProMotion a obnovovací frekvencí až 120 Hz. Hlavně vyšší obnovovací rychlost obrazovky je jasnou výhodou oproti iPhone 15.
2. Procesor: Tento model je poháněn čipem A16 Bionic, který nabízí stále vysoký výkon a energetickou účinnost. Díky němu je iPhone 14 Pro schopný plynule zvládat náročné aplikace a hry. Jedná se o stejný čip, jaký využívá základní iPhone 15.
3. Fotoaparát: iPhone 14 Pro disponuje trojitým fotoaparátem s rozlišením 48 MP u širokoúhlého a 12 MP u ultraširokoúhlého objektivu a teleobjektivu. Fotoaparát podporuje funkce jako noční režim, Deep Fusion a Smart HDR 4. Přináší tak více možností než dvojitý systém u iPhone 15.
4. Výdrž baterie: Tento model nabízí výdrž baterie až 22 hodin při přehrávání videa, což je ideální pro celodenní používání bez nutnosti častého nabíjení. Pro srovnání, je to o 2 hodiny více než iPhone 15. Záleží ale také na kondici baterie, o čemž budeme psát níže.
5. Další funkce: iPhone 14 Pro je vybaven Face ID odemykáním, které je už integrované v Dynamic Island ostrůvku a poskytuje pevnější konstrukci díky oceli (oproti hliníkovému iPhone 15).
Jaký iPhone z opotřebených kusů
Nový iPhone 14 Pro je samozřejmě tou nejlepší volbou, pokud chcete mít jistotu, že zařízení bude v perfektním stavu. Koupě nového modelu zaručuje maximální výkon, nejdelší životnost baterie a bezchybný vzhled. Zároveň získáte záruku od výrobce a možnost zakoupit doplňkové pojištění. Cena nového iPhone 14 Pro je však nejvyšší, což může být pro některé zákazníky limitující.
Také je dnes obtížné starší model pořídit v nepoužitém stavu. Výběr obchodů není velký a také, co jsem koukal, mezi nimi není žádný, u kterého bych se nebál nakoupit. U MobileGear jsou iPhony rozdělené na jednotlivé třídy opotřebení. U každé tu uvádíme popis prodejce a porovnáváme s tím, co nám bylo zasláno.
Ve velké krabici mi přišlo všech pět kusů. Byly zabalené do papírových obalů a opatřené lepicí páskou s brandem MobileGear. Podobně pak vypadá krabička s iPhonem. Nejedná se tak o originální balení, ale přesto je velmi pěkné. Ke každému iPhonu jsem pak ještě dostal nabíjecí kabel a tvrzené sklo na displej. To je praktickou volbou, protože u vyšších tříd budete chtít, aby obrazovka vydržela co nejdéle. V neposlední řadě najdete v krabici vedle telefonu i nástroj na otevření šuplíku pro SIM.
Třída Dobrý
MobileGear: Použité zařízení s běžnými známkami použití
Nejvíce opotřebovaný kus našeho porovnání pochází právě z třídy Dobrý. A není to vyloženě nic, co bych se styděl používat a bylo úplně na odpis. Displej je poškrábaný na první pohled a dolní okraj kolem nabíjecího konektoru je sedřený. Boky zařízení jsou ale naprosto v pořádku a dá se říct, že se ve všech případech jedná jen o kosmetické nedostatky.
Důležité je, že nikde není telefon natlučený, s výraznou prohlubní nebo prasklinou. Občas se můžete setkat s tím, že po opravě displeje vám do iPhonu dají obratovku s horšími parametry než je originál. Prostě nějaký kus, který koupili levněji. To pak displej nemusí dosahovat takového jasu nebo může být hůře čitelný. U žádného iPhonu z MobileGear jsem ale nic takového nepozoroval.
Třída Velmi dobrý
MobileGear: Použité zařízení s lehkými nedostatky
Třída Velmi dobrý má být zase o kus výše a lehké nedostatky jsou zpravidla prezentovány menšími škrábanci. Na obrazovce nebyly rýhy tak patrné a musel jsem o pár sekund déle pátrat. Na pravém kraji se ale přece jen ukázaly. Je to něco, co bych dokázal překousnout, ale přiznám se, že jsem zhýčkaný tím, že nosím na svém iPhonu tvrzené sklo a pokud se poškrábe nebo praskne, hned ho měním. Nestává se mi tak, že bych na displeji měl vůbec nějaké škrábance.
U konektoru pak byla situace lepší než v předchozím případě. Kolem něj se sešlo několik škrábanců, ale jsou způsobené tím, že předchozí uživatel se snažil zapojit nabíjecí kabel a ten ocel umí lehce škrábnout. Boky ale žádné takové škrábance neměly a kromě poškrábaného displeje tak iPhone už splňuje vyšší očekávání uživatelů.
Třída Výborný
MobileGear: Použité zařízení s minimálními nedostatky
Zřejmě první třída, u které si dovedu představit, že si jí sám pořídím. Na displeji jsem nic nenašel. Ani ten zmíněný minimální nedostatek, který MobileGear u specifikace uvádí. Akorát na kraji, mezi bokem a displejem, jsem spatřil malý bílý flíček. Vypadá to, jako by se odloupl kus z oceli. Ale opravdu je to tak malý kousek, že musíte na telefon koukat z pár centimetrů.
Jinak jsou boky bez vad. Spodní hrana s nabíjecím konektorem je lehce odřená, opravdu minimálně a našel jsem také pár vlasových škrábanců. Myslím ale, že právě tahle část iPhonu je nejméně viditelná vůbec a často jí úplně skryje kryt. Rozhodně to ale není nic, co by mi výrazně vadilo.
Třída Zánovní
MobileGear: Použité zařízení v perfektním stavu
Tady už se dostáváme do sfér, kde se každá chyba trestá. Jinak řečeno, podle specifikace třídy by tu neměla být žádná vada. Dle toho taky displej vypadá. Není tu vidět žádná vada. nenašel jsem jediný vlasový škrábanec a také boky jsou bezvadné.
U spodní hrany jsou kolem nabíjecího konektoru drobné škrábance. Přijde mi, že se tam snad vytvoří hned po vybalení telefonu. Na oceli je to vidět. V tomto je přece jen lepší titanové šasi u iPhonu 15 Pro, které lépe tyto nedokonalosti skryje. Ani tak ale vlastně není co řešit, protože se jedná o naprosto minimální nedokonalost.
Třída Rozbaleno
MobileGear: Pouze rozbalené zařízení
Nejvyšší třída v našem výběru označuje zařízení, které bylo pouze rozbaleno a třeba jen pár dní používáno. Jinak je netknuté. iPhone je dokonce opatřen papírovou fólií, která kryje displej. Po jejím odloupnutí máte pocit, že se jedná o zcela nový kus. Rozhodně tak vypadá.
Nikde není žádná známka použití. Opět jen ten proklínaný nabíjecí konektor a jeho okolí obsahuje snad dvojici nepatrných vlasových škrábanců. Je to ale něco, co způsobíte novému kusu během jednoho dne, alespoň vždycky tak jsem to měl já. Jinak je to vlastně nový kus.
Doporučení, ceny a závěr
Výběr mezi novým, zánovním nebo použitým iPhone 14 Pro závisí na vašich preferencích, rozpočtu a potřebách. Pokud hledáte nejlepší výkon a nejnovější funkce, nový model je jasnou volbou. Pro ty, kteří chtějí ušetřit, ale nechtějí slevovat z kvality, jsou zánovní modely ideální. Pokud hledáte nejlevnější možnost, použité modely mohou být dobrým kompromisem, pokud pečlivě zkontrolujete jejich stav.
Důležité je ale ještě poznamenat, jak je na tom kondice baterie u jednotlivých kusů. No, dost různě. Velkou výhodou ale je, že u každého víte před nákupem přesnou hodnotu. MobileGear to ukazuje na svém webu, takže pokud baterie nese například hodnotu 82 %, je určitě dobré zvážit, zda si jí nenechat vyměnit. Výměna stojí kolem 1 600 Kč. Pro úplnost níže můžete vidět, s jakou kondicí baterie jednotlivé kusy iPhone 14 Pro dorazily. Na obrázku jsou vyrovnané zleva doprava od třídy Dobrý až po třídu Rozbaleno.
A s tím jde také ruku v ruce cena zařízení. Zase na obrázku níže můžete vidět ceny jednotlivých kusů. U cen pak hraje roli opotřebování baterie. Když bych mohl dát své doporučení, tak bych koupil iPhone 14 Pro ve třídě Výborný a zřejmě se i spokojil s 89% kondicí baterie. Reálně by nemělo být poznat, zda je 100 % nebo 89 % a stejně zhruba celý den telefon vydrží nabitý. Je ale jasné, že rychleji baterie zestárne a stejně vás třeba za dva roky nemine výměna. Do té doby ale poslouží a cena 20 239 Kč je velmi příjemná při srovnání třeba rovnou s novým iPhonem 15 Pro. Ten od Applu koupíte za bezmála 30 000 Kč. U prověřených obchodů se teď dá koupit od ceny zhruba 26 000 Kč. A to je pořád dost velký rozdíl.
Než se rozhodnete, je důležité důkladně zvážit všechny faktory a přemýšlet o tom, jak dlouho plánujete zařízení používat. Pamatujte, že investice do kvalitního zařízení se může dlouhodobě vyplatit, zejména pokud jde právě o Apple produkty.
A výměna baterie za těch 1600,- dávají tam originální, nebo neoriginální, nebo neoriginální s čipem, aby se tvářila jako originální? Tu poslední možnost (prasárnu) dělalo Swappie. Problém je i v tom, že baterie i třeba po 2 letech každodenního nabíjení hlásí kondici 100%. Takže telefon se k ní chová při nabíjení jinak, než kdyby věděl, že už má třeba jen 85%. Takže se i rychleji zničí.
A výměna baterie za těch 1600,- dávají tam originální, nebo neoriginální, nebo neoriginální s čipem, aby se tvářila jako originální? Tu poslední možnost (prasárnu) dělalo Swappie. Problém je i v tom, že baterie i třeba po 2 letech každodenního nabíjení hlásí kondici 100%. Takže telefon se k ní chová při nabíjení jinak, než kdyby věděl, že už má třeba jen 85%. Takže se i rychleji zničí.
A výměna baterie za těch 1600,- dávají tam originální, nebo neoriginální, nebo neoriginální s čipem, aby se tvářila jako originální? Tu poslední možnost (prasárnu) dělalo Swappie. Problém je i v tom, že baterie i třeba po 2 letech každodenního nabíjení hlásí kondici 100%. Takže telefon se k ní chová při nabíjení jinak, než kdyby věděl, že už má třeba jen 85%. Takže se i rychleji zničí.