Je možné na paměťové kartě ještě něco vymýšlet a upravovat? Tak třeba velikost, čímž nemyslím kapacitu, ale opravdu rozměry samotné karty a to rovnou pro každý MacBook zvlášť.
Je obecně známo, že MacBook Air a MacBook Pro Retina nemají již klasický disk, ale SSD v PCI slotu. Z toho plyne jen velmi obtížná, někdy až nereálná výměna základního úložného prostoru. Navíc vlastnoručním otevřením MacBooku pravděpodobně přijdete o záruku. JetDrive Lite od Transcendu nabízí řešení v podobě velmi rychlé paměťové karty, která je přesně na míru pro každý MacBook.
Možná by se mohlo zdát nesmyslné kupovat speciální paměťovou kartu, když čtečka podporuje jakoukoli SD kartu. Jenže u MacBooku je problém s tím, že žádná karta nezaleze do přístroje celá. Nakolik je vždy vidět venku, záleží i na konkrétním typu MacBooku, avšak bývá to zhruba její půlka. JetDrive Lite je uzpůsobena tak, aby zalezla do přístroje celá. Může to pak vypadat jen jako záslepka paměťového slotu.
Po zasunutí karty zůstane venku jen velmi tenký kousek plastu. Ten hlavně značí, že je slot obsazený a při troše trpělivosti lze za něho kartu vytáhnout ven a není potřeba žádný speciální nástroj.
Bohužel nevýhodou této karty je, že je určena pro určitý typ MacBooku, takže při přechodu na jiný je dost možné, že budete potřebovat jiný JetDrive. Z toho vyplývá i druhý problém. Nelze ji používat jako klasickou kartu, protože ji nedáte do jiného typu zařízení. Pokud se vám to náhodou podaří, jde samozřejmě o klasickou SD kartu, která funguje kdekoli.
Karty se prodávají ve velikostech 64 GB a 128 GB. Co se jejich rychlosti týče, výrobce udává 90 MB/s pro čtení a 60 MB/s při zápisu. U testovaného kusu jsem naměřil 88 MB/s při čtení a 64 MB/s u zápisu. K testu byl použit program BlackMagic Disk Speed Test.
Karta nabízí ještě jeden malý bonus. Je jím voděodolnost. Nemusíte se tak bát, že utopením byste přišli o svá důležitá data.
K čemu případně využijete kartu je jen na vás, lze ji používat jako další disk nebo na ni zálohovat vnitřní disk, či na ni nainstalovat systém. Před koupí karty si doporučuji zjistit, jak rychlou čtečku karet má váš MacBook, abyste případně nebyli rychlostí karty zklamaní. Nějaké informace k rychlosti poskytuje i výrobce Transcend.
[box type=“success“ ]
rychlost
rozměry
[/box]
[box type=“error“ ]
nelze ji přenášet mezi různými modely
pouze do 128 GB
[/box]
Za poskytnutí produktu děkujeme obchodu Nsparkle.cz
Název: JetDrive Lite
Cena: 1 476 Kč s DPH za 64 GB model, 2 586 Kč s DPH za 128 GB model.
Parametry: Přenosová rychlost 90 MB/s pro čtení a 60 MB/s při zápisu.
Rozměry: Na míru speciálně do každého MacBooku.
Jaký vhodný format na tuto kartu, obecně na jakoukoliv SD kartu, kterou chci použivat jako další disk v MacBooku mám zvolit. Je lepší nechat klasicky exFAT nebo přeformátovat na HFS+???!!!
Děkuji za rady….
exFAT je lepší pro univerzálnost (lze použít i jinde než v macOS). HFS+ zase může v některých případech fungovat na macOS spolehlivěji. Jinak přenosové rychlosti jsou v obou případech podobné.