Kód k iPhonu není vždy a za každých okolností pouze soukromou informací. Soud v New Jersey rozhodl, že při podezření bude vyžadován.
Nejvyšší soud v New Jersey rozhodl, že obžalovaný může být nucen vzdát se přístupového kódu ke svému iPhonu. Je to ale v rozporu s tvrzením, které uvádí Pátý dodatek Ústavy Spojených států amerických.
Kód k iPhonu může být prozrazen
Soud se s prokurátory dohodl na tom, že uzamčené smartphony budou vymáhány v rámci vyšetřování bývalého šerifa hrabství Essex. Zkoumá se jeho jednání s pouličním gangem Bloods. Rozhodnutí, jak uvádí NorthJersey.com, odmítá argument, že poskytnutí přístupu k zamknutým datům smartphonu porušuje Pátý dodatek Ústavy USA, který chrání před sebeobviňováním.
Vládnoucí síly nutí bývalého důstojníka Roberta Andrewse, aby předal přístupové kódy pro dva chytré telefony vyšetřovatelům. Andrews byl obviněn z více úředních přestupků a také z maření vyšetřování za údajné převrácení zájmové osoby před jejím zatčením v roce 2015.
Co je zásah do soukromí?
Po přiznání v rozhovoru s Andrewsem nalezly úřady důkazy 114 výměn mezi důstojníkem a zájmovou osobou. Když byl zajištěn rozkaz k bližší inspekci, Andrews tvrdil, že poskytnutí přístupových kódů by bylo na stejné úrovni jako svědectví, které by mohlo být sebeobviňující.
Stát sdělil soudu, že toto neplatí kvůli výjimce z předešlého závěru Pátého dodatku. Protože prý věděli, že v telefonech jsou důležité informace a jediná věc, která brání jejich přístupu k nim, byl právě Andrewsův přístupový kód.
Podle právní zástupkyně Informačního centra pro elektronické soukromí Megan Iorio, která poskytla stručné informace soudu jménem Andrewse, soud zdůraznil, že rozhodnutí k prohlídce bylo v tomto případě výrazně zúženo soudním příkazem. Příkaz tak nedává nařízení, které donucuje obviněného k prohlídce.
Precedent se stále hledá
Rozhodnutí je poslední událostí v probíhající řadě úkonů týkajících se toho, zda je přípustné vyžadovat přístupový kód nebo biometrický přístup k mobilním zařízením. Soudy mění své rozhodnutí v průběhu času.
V lednu 2019 federální soudce v Kalifornii rozhodl, že pomocí Face ID nebo Touch ID nemůže být zařízení odemčeno. V roce 2016 však soud v Los Angeles nařídil ženě, aby v rámci vyšetřování arménského gangu odemkla iPhone se zabezpečeným Touch ID.