Neomezujte se. Pracujte s kurzorem myši, i když nevidíte na obrazovku počítače. Stačí vlastnit Mac a znát ten správný postup. Jak na to bez zraku?
Většina lidí si nedovede vůbec představit, jak zrakově handicapovaní lidé mohou pracovat s PC nebo mobilním telefonem. Málokdo ví, že technologie jsou pro tyto osoby velice klíčové a do jisté míry jim nahrazují zrak, pomáhají k větší samostatnosti, a zajišťují efektivnější a smysluplnější život.
Dotyková zařízení, mezi které se počítají chytré mobilní telefony a tablety, jsou ovládána prostřednictvím dotykových gest prováděných na displejích přístrojů. PC následně pomocí klávesnice a hromady klávesových zkratek. Nedílnou a nejdůležitější součástí celé problematiky je hlasový výstup, čtečka neboli specializovaný software převádějící všechny provedené úkony do strojové řeči. Pomocí hlasových výstupů, kterých je velké množství, jsou zrakově postiženým lidem předčítány všechny podstatné informace. Stačí tedy poslouchat a naučit se porozumět intonaci takového softwaru.
Není žádným tajemstvím, že společnost Apple má přístupnost svých produktů pro osoby s handicapem skutečně propracovanou. Myslí na ně od počátku výroby, a podstatné funkce jsou implementovány rovnou do operačních systémů. Takovým zdárným příkladem je i první generace Apple Watch. Tyto hodinky byly už ve své první fázi plně použitelné i pro zrakově handicapované a mohli jste je ovládat bez zraku.
Myš není tabu i bez zraku
Používání specifických dotykových gest na displejích iPhonů, iPadů nebo Touch Baru či Trackpadu u Maců nejsou ničím novým. Stejně tak jako řada klávesových zkratek, které si musí lidé se zrakovým postižením osvojit. Ale kdo by tušil, že lze do jisté míry ovládat i kurzor myši bez sledování obrazovky?
Nejspíše si říkáte, že jsem se zbláznil. Vždyť to není možné. Opak je ovšem pravdou. Apple má přístupnost skutečně tak vychytanou, že nepotřebujete vidět na kurzor myši, a přesto jej můžete ovládat. Tuto skvělou vychytávku jsem objevil teprve nedávno a opravdu to funguje. Myš už není tabu.
Pohybujte, přetahujte, potvrzujte
Většinu úkonů při práci s PC zvládnete lépe prostřednictvím svých osvojených postupů. Tím, že občas použijete myš, se můžete lépe dostat k některým skrytým informacím nebo vyřešit situaci, na kterou jednoduše dotyková gesta a klávesové zkratky nestačí. Je to sice malá pravděpodobnost, ale i tohle se stává. Většinou však pouze pokročilejším uživatelům. Nicméně, ať už je to, jak chce, hodí se tuto variantu ovládání znát. Nikdy nevíte, kdy se může hodit.
S pomocí těch správných klávesových zkratek zvládnete používat kurzor myši bez nutnosti fyzické manipulace s ní. Jednoduše přinutíte čtečku VoiceOver, aby ovládla myš.
Když znáte ty správné postupy, dovedete prostřednictvím myši ovládané z klávesnice potvrzovat položky, přesunout její kurzor na určitý prvek, na kterém se zrovna nacházíte, ale dokonce i přetahovat jednotlivé položky z místa na místo.
Pro správnou funkčnost se hodí znát tyto kombinace kláves:
- CTRL + Alt (Option) + CMD + F5 – Přesune kurzor VoiceOveru na kurzor myši.
- CTRL + Alt (Option) + Shift + mezerník – Klik myší.
- CTRL + Alt (Option) + CMD + Shift + mezerník – Stisknutí nebo uvolnění myši. (vhodné, když chcete přetahovat položky)
- CTRL + Alt (Option) + horní nebo dolní kurzorová šipka – Pohyb s prvkem po obrazovce při stisknutém tlačítku myši. Užitečné třeba při přesouvání Wi-FI sítí v seznamu nebo při změně jazyka systému.
Použití kurzoru myši v praxi
Osobně s myší pracuji v těchto případech:
- Když si potřebuji vyčíst nějaké informace u prvku např. na webu, které se objeví jen v případě, když na něj najedete kurzorem myši.
- Když mi nejde potvrdit nějaká možnost prostřednictvím běžných klávesových zkratek nebo dotykových gest na Trackpadu.
- Když chci nastavit prioritu nějaké Wi-Fi sítě a chci ji přesunout např. na první místo v seznamu.
I když se to na první pohled nezdá, občasné použití myši se skutečně hodí. To, co nelze zajistit pomocí dotykových gest nebo klávesových zkratek, doladíte s kurzorem myši. Ze začátku je potřeba si s tím trošku hrát. Ale jakmile přijdete na ten správný princip, okouzlí vás to stejně jako mě.
Karle musim rict, ze me kazdy vas clanek vzdy primeje premyslet nad tim, co bych delal kdybych prisel o zrak, stejne jako nad tim jak se zije lidem, kteri uz o zrak prisli. Pokazde se z vaseho clanku dozvim neco noveho, pokazde me bavi jak dobre promyslene a bez zbytecneho balastu clanky jsou. To ze mate rad technologie a bavi vas se v nich stourat je jasne z kazde vety. Presne takovi lide by meli psat vic 🙂 Diky za dalsi super cteni:)