Původně jsem chtěl napsat prachobyčejnou recenzi. Jenže takových najdete na ostatních webech v příštích dnech spousty. Co takhle pohled človíčka, který si zvyknul na Snow Leoparda a uprgradoval na Liona? Pokud chcete názor jednotlivce a ne spousty obecných keců, pak jste na Applišti správně.
Instalace je přesně taková, jakou typicky líný Applista čeká. Lion se koupí v Mac App Store a začne stahování. Nemám pomalou linku a Apple nemá pomalé servery, ale v den vydání trvalo stahování neskutečně dlouho. Když jsem se druhý den dozvěděl o milionu stažení, bylo mi vše jasné. V dnešních dnech by nemělo být stahování už ničím limitované, protože první vlna už opadla. Přesto se dá čekat, že na Liona upgraduje většina uživatelů Maců.
Po stažení následuje jednoduchá instalace. Pár kliků na tlačítko “další”, restart a asi 30 minut strojového času (Macbook PRO 13 2010). Jen pro zajímavost, před nedávnem jsem absolvoval upgrade z Visty na Seven. Jednalo se o výkonově podobný stroj a upgrade trval asi 3 hodiny.
Vložil jsem do Apple důvěru a nic jsem nezálohoval a provedl upgrade. Asi rok jsem používal Snow Leopard a prostě jsem to na něj nahrnul. Tady patří Apple palec nahoru a klobouk dolů. Neztratilo se nic a ani po třech dnech nemám žádný zasadní problém. Bohužel bezproblémový upgrade není případ pro všechny. Můj kamarád přišel o podstatnou část dat. Naštěstí nebyl tak důvěřivý a raději vše zálohoval. I na internetu se objevilo pár jedinců, kteří přišli o některá data. Jedná se většinou o věci, které jsou přímo v kořenu nebo jsou navíc ve složce Users.
První změnou, která je viditělná jako první je nová přihlašovací obrazovka. Mě příliš nenadchla a ta původní se mi líbila víc. Ta nová se vůbec nenese ve stylu nového systému.
Na ploše a horní liště se žádné změny nědějí. Dock vypadá v zásadě stejně, jen přibudou ikonky pro Launchpad, Mission Controll a FaceTime. Lehce grafiky přepracovaný Finder se nese v duchu šedé, což už před pár měsíci nastínilo iTunes 10. Tuto změnu hodnotím pozitivně, design se odlehčil a sjednotil.
Kromě Finderu se designové změny dočkalo i Safari a iTunes 10.4, které není součástí systému, ale doinstalovává se zvlášť. Safari, zdá se, konečně dospělo. Verze 5.1 umí GPU akceleraci a spotřeba RAM se konečně trošku umoudřila a v režimu Full-screen. iTunes je konečně 64-bitové, což má za následek hlavně zrychlení startu. Nikdy jsem se nemyslel, že budu psát o iTunes a o rychlosti. Pravdou je, že Windows Media Player se stejně velkou knihovnou startuje mnohem rychleji. Tady má iTunes pořád co dohánět. Přesto hodnotím Safari a iTunes pozitivně.
Nepříliš nadšený jsem z Address Booku a iCalu. Tohle prostě ruší sympatický vzhled celého systému. Koho napadlo smíchat dřevo a kůži, když je vše ostatní šedé? Co se ale neskutečně povedlo je nový Mail 5, ten je jednoduše skvělý a elegantní.
Hodně diskutovaná funkce obráceného (přirozeného, jak to to Apple nazývá) scrollování je naprosto nepoužitelná. Dělám s počítačem přes 15 let a na tohle se prostě nezvyknu a naštěstí ani nemusím, dá se to vypnout. Líbí se mi nové scroll bary, které se objeví, jen když se rolluje stránkou, což je moc fajn funkce.
Hodně potěšují je nová volba v Předvolbách systému, která umožňuje spojit třeba Gmail s aplikací Mail 5, iCal i Address Book. Dovolím si poznámku: to to trvalo. Takže to už nemusím nastavovat v každé aplikaci zvlášť.
Misson Controll je spíš evolučním krokem, ale velmi povedeným. Lepší Exposé a Spaces v jednom. Skvěle funkční, víc není třeba básnit. Co mě mrzí je, že zmizela jedna funkce ze Snow Leoparda, která zobrazila Exposé aplikace, na které jsem v docku podržel levé ucho myši. Škoda.
Doteková gesta. Upřímně v nich mám guláš ještě teď. Protože změn je opravdu hodně a někdy marně skládám prsty na trackpad, jinak si myslím, že ještě pár dní a budu systém ovládat jako mistr. Na trackpadu je možnost gest pochopitelně větší, ale majitelé Magic Mouse plakat nemusí, v Lionu se dá vesele blbnout i s myší. U gest mám jedinou výtku a to je nemožnost pohybu zpět a vpřed ve Finderu. Nepochopitelné a neomluvitelné. Možná to bude v 10.7.1 přidáno jako horká novinka a celkem v to i doufám.
Další novinkou je Launchpad. Pro mě naprosto zbytečná věc. Spustil jsem ji asi dvakrát. Často spouštěné aplikace mám v docku, zbytek ve složce Aplications, kterou mám taky v docku. Někomu se to může zamlouvat, ale já bych se bez této funkce s klidem obešel. Funkce Resumé je taková třešnička na dortu, kterou nechávám zapnutou využívám ji poměrně často, ikdyž trošku zpomaluje start.
Poslední věcí co zmíním je čeština. Ano, systém je plně lokalizovaný, zase můžu jen říct: proboha, to to trvalo. Třeba Mac OS 9 a starší kolegové byli lokalizování, takže se po cca 12ti letech tento hezký zvyk vrací. Fail jako prase (omluvte) je absence kontroly českého pravopisu. Začal jsem vesele psát a červená vlnovka podtrhla naprosto vše, protože implicitně je nastavena kontrola angličtiny, což je prostě big fail.
Závěrem můžu říct, že jsem s Lionem spokojený. Systém je rychlejší než Snow Leopard, rychleji startuje a vypíná se. Nenašel jsem jedinou aplikaci, která by mi nefungovala. Většina aplikací pojede pod Lionem naprosto v pohodě, ale je třeba počítat s tím, že určité procento bude potřebovat aktualizaci nebo bude třeba počkat, až výrobce uvolní novou verzi.
Tímto bych vesele ukončil moji recenzi, nerecenzi. A o tom, co má Lvíček za novinky pod kapotou napíšu velmi brzy.
Tento článek je názorem jednotlivce, a protože tento jednotlivec je svéráz, nemusí se názor shodovat s Vaším názorem. Vášnivou, ale slušnou diskusi rozpoutejte pod článkem.
Lion se zda OK. Nicmene celkove neni 100% stabilni, uz jsem byl asi 2x od instalace nucen restartovat. Problem s Finderem. Dale mam problem s volume cudliky na Mabook 2009. Proste po sleepu a znovuspusteni prestanou fungovat, ukazuje to sedy zakaz a nejde to. Koukal jsem po webu a viditelne nejsem jediny.
Díky za postřehy. Já řešil problém s Wifi. Lion si s některými kusy routerů jednoduše nerozumí. Nakonec to skončilo výměnou routeru za nový.
Jinak se stabilitou nemám problémy, a tlačítka taky jedou v pohodě. Myslím, že tyhle mušky či mouchy budou opraveny v 10.7.1, což bych čekal v horizontu několika dní.
Lion je v pohodě, jen potřebuje trošku doladit a myslet při tom i na Evropu. U WiFi neumí pracovat s kanály nad 11 výše. Síť na 13 kanálu odmítal vidět na rozdíl od vedle na stole ležícího iPhone :-). Po změně na kanál 8 vše jede v pohodě.
Spíš jde o nekompatibilitu s některými wifi čipy. Mě to zlobilo i na kanálu 1.
Router Zcomax na jedničce nejel. TP-LINK jo. Linksys zase ne.
Podezírám podivný driver wifi karty.
Nastavení gest pro pohyb vpřed a vzad ve finderu je otázka jednoho klinutí. Co ale problém je – když zavřu MAC a připojím externí monitor, kliknu myši, monitor se rozjede, vše oka. Otevřu Mac aby mohl dýchat a v te moment se přepne zpět obrazovka na mac jako primární a externí zůstává jen sekundární, pod SL bylo vš jak má být a display u Mac zůstal vynutý.
Další problém mám s Quick Time PLayer pod perianem, když pusítm fiml s titulky, odkáže mně to na stáhnutí Quick Time 7, nevím proč, pod SL bylo opět vše oka. Musím řešit vše přes VLC. Za radu na na mé problémy budu velmi vděčný.
To s obrazovkama je nová vlastnost Lionu. Taky mě to netěší a hledám řešení.
Pokud jde o film s titulkama, tak QT 7 nebo QT X jsem nikdy nepoužíval, VLC je je hodně podivný přehrávač a taky ho moc nemusím. Zkuste Movist. Jednoduchý až tupý a umí titulky a přehraje skoro vše.
Poradíte mi to gesto ve Finderu. Nikde jsem to nenašel. 🙂
http://postimage.org/image/34qrxzpwk/
takhle 🙂
Díky, já říkal, že mám v gestech guláš 🙂
Nový Lion se mi líbí, problém je ale v tom, že mi nefunguje sekundární kliknutí (pravé tlačítko) na trackpadu. Ve SL to fungovalo bez problému. A i když to v nastavení zapnu, tak to nejde. Ani po restartu. Poradíte někdo?
Zkuste vytvořit nový účet. A ten starý pak smazat, občas to pomůže.
Tak v novém účtu to funguje. To je mi záhada. Vím, že budu trochu OT, ale jde nyní nějak sesynchronizovat ty účty? aplikace, mail, soubory, nastavení? Díky
Možná něco je, ale nikdy jsem po tom nepídil. Nejlepší udělat ručně. Bohužel.