Je to nejmenší Apple notebook, na svůj nižší výkon má vysokou cenovku a kontroverzní počet portů. Při prvním seznámení si však 12palcový MacBook ihned zamilujete, že vedle ležící Pro okamžitě zavrhnete. Ptáte se proč?
Protože se jedná o model, který je na trhu již rok, berte tuto recenzi s rezervou. Stále se však jedná o aktuální model, protože nástupce Apple zatím nepředstavil. Na unboxing a obecné povídání se můžete podívat ve 103. Appliště VideoCastu, kde byla koupě nového stroje od společnosti Apple jedním z témat. Přečíst si můžete i mé dojmy po prvním víkendu používání. Jak se změnily mé postoje po dvou měsíčním testování?
Užitek nad zlato
Balení, ve kterém se MacBook nachází, je opravdu minimálních rozměrů. Uvnitř najdete samotný MacBook, brožuru se základními informacemi o stroji v provedení pro Apple typickém i se samolepkami poplatnými barevné verzi – v mém případě zlatými, 28W adaptér a oboustranný USB-C nabíjecí kabel.
A zde hned přicházejí první výtky. Adaptér je v cestovní variantě, takže má výsuvnou vidlici, nikoli už vidlici s kabelem. V kombinaci s dvoumetrovým USB-C kabelem tak dosáhnete velice krátké vzdálenosti, do které se musíte vejít, pokud s počítačem pracujete a zároveň jej nabíjíte.
MacBook. Lehce napřed. O mnoho let.
Dá se namítnout, že takových situací nastane minimum. Ke svému postaršímu MacBooku Pro jsem ale měl obě varianty přímo v balení. Doba holt pokročila, a v balení tak nenaleznete nic víc než to nejnutnější. Nyní tak používám kabelu v kombinaci s adaptérem k novému MacBooku. Funguje to spolehlivě. Na adaptéru také nejsou přítomna výsuvná křidélka pro navinutí kabelu.
Kabel do USB-C portu zacvakne velice pevně. Musíte si MacBook pevně přidržet, abyste jej odejmuli. Bezpečnost MagSafe konektoru je ta tam a počítejte s tím, pokud o kabel zakopnete, MacBook se vám proletí po místností. Díky své váze i o to výš a dál. V samotném zařízení se nachází ještě 3,5mm jack konektor pro připojení sluchátek a jiného audia.
USB‑C port podporuje:
- Nabíjení
- USB 3.1 generace 1 (až 5 Gb/s)
- Nativní výstup videa DisplayPort 1.2
- Výstup VGA videa prostřednictvím USB‑C víceportového VGA adaptéru
- Výstup HDMI videa prostřednictvím USB‑C víceportového digitálního AV adaptéru
Dá se s takto málo konektory žít? Bez problémů, pokud máte příslušnou redukci. Bohatě postačí alespoň ta USB-C na USB. Můžete sáhnout jak po té z dílny Applu, tak po nějaké od třetích stran. Za ten čas, co MacBook vlastním, jsem jich již otestoval pěknou řádku. Osobně opravdu nepotřebuji nic víc, každý samozřejmě má ale jiné potřeby.
- USB‑C/USB adaptér – zadrátujte svůj MacBook
- Trust USB TYPE-C to USB 3.0 adaptér – jde to i jinde než u Applu
- Trust USB-C čtečka paměťových karet rozšíří váš MacBook
- Trust USB HUB TYPE-C se 4 porty rozšíří možnosti vašeho MacBooku
- OWC USB-C Dock – ještě stále vám vadí USB-C konektor?
Není všechno zlato, co se třpytí
Displej je brilantní, na 12 palců si zvyknete neskutečně rychle, ať už přecházíte z o palec větších či samozřejmě z těch menších MacBooků. To pokud se bavíme o „neretina“ verzích. S třinácti palci Retina displeje u MacBooku Pro nemám zkušenost, takže nemohu soudit. Pokud na svém notebooku často koukáte na filmy, je jasné, že čím více palců, tím lepší zážitek.
Problém mám jen s jeho úhlem otevření. Ten totiž není nijak velký, a snesl bych rozhodně větší. Vadí to zejména na nižších stolcích – třeba těch konferenčních ve vašich obývácích. Chod kloubu je navíc extrémně jemný, určitě mohl by být pevnější, protože při práci při cestování se díky nerovnostem vozovky či železniční tratě místy nepříjemně třese.
Všichni čtenáři zajímající se o značku Apple jistě vědí, že displej dotykový není. Mnozí, kteří do Apple světa ještě tolik nepronikli, by však mohli očekávat displej dotykový, jako to má některá konkurence. Apple počítače s dotykovými displeji (zatím) nedělá. Kdyby však ano, řada 12palocvých MacBooků by pro to mohla být ideální. MacBook tedy není žádný hybrid, dvě ani tři v jednom, MacBook je prostě pracovní stroj zaměřený na to, k čemu je určený.
Co se jeho celkového zpracování týče, je vše brilantní. Půdorys celého stroje je navíc menší než formát papíru A4. U 12palcového MacBooku Apple prvně použil dvě nové technologie – klávesnici a trackpad. Drtivá většina uživatelů považuje ty u MacBooků i Bluetooth externí za vůbec ty nejlepší. Ta „nová“ je specifická svým extrémně nízkým zdvihem, na druhou stranu jsou jednotlivé klávesy větší a každá je podsvícená svou vlastní LED diodou.
Šasi počítače Apple prostě umí a ta jeho tenkost a lehkost vás ohromí pokaždé, kdy s ním pracujete.
Textu píši veliké množství. Psal jsem jej na starém MacBooku, píši jej i na tom novém. Při přímém srovnání ale musím konstatovat, že ta stará je možná příjemnější, a to jedině díky svému většímu zdvihu. Ta nová vede ve velikosti a podsvícení.
Úplně na chuť jsem nepřišel šipkám vlevo a vpravo, kdy je to jedna velká klávesa. Škoda, že není poloviční, jako je ta rozdělená pro klávesy nahoru a dolů. Takto se poslepu těžko hledá. Pořád si také zvykám na klávesu Enter. Musíte ji totiž stisknout v daném bodě (zhruba uprostřed). Když stisknete jinde, málokdy reaguje. Subjektivně mi i přijde, že do ní více „řežu“.
Oproti rozporuplné klávesnici je trackpad Force Touch úžasný a nelze na něj mít žádnou výtku. Možnost stisku kdekoli je skvělá, i když fyzicky k žádnému stisku nedojde, rozpoznávání tlaku jsem však neměl potřebu jedinkrát použít. Trackpad Force Touch naleznete už i v nových MacBoocích Pro, a do budoucna bude jistě implementován do všech MacBooků, což je s klávesnicí těžké soudit, zda díky svému nízkému profilu nezůstane výhradou řady MacBook a popřípadě Air.
Kompromisní výkon pro ty, kteří jej nepotřebují
Chcete-li znát přesné parametry produktu, podívejte se do hlavičky níže. Osobně to mám tak jako u telefonů iPhone – je mi jedno, jaký to má výkon a kolik to má paměti RAM, když to funguje. Teď mě možná začnete kamenovat, ale je to z toho důvodu, že na MacBooku nehraji žádné hry a využívám jej pro kancelářskou práci, fotografie a video. A všechno zvládá bez jakýchkoli obtíží.
Jediný fakt, který dokážu reálně posoudit, je kapacita pevného disku. Ta je na hodnotě 512 GB, což je pro to, kam je počítač směřován, spíše překvapivé. Díky němu jsem ale také koupi směřoval k právě vyššímu modelu řady MacBook. Pro všechny čísel chtivé alespoň uvedu výsledky měření Geekbench, který vychází na 2 539 v Single-Core a 5 092 pro Multi-Core.
I po dvou měsících plného zápřahu se mi počítač nepovedlo nijak zadýchat. Ne, že by to šlo, když má kompletně pasivní chlazení. Duhové kolečko jsem párkrát viděl při spuštění nějaké aplikace, byla to ale otázka několika málo vteřin. Výraznější to bylo, když v systému spadlo Safari, za to však nemůže počítač jako takový. Sestříhat HD video nebyl problém, při exportu bylo znát, jak šasi více topí. Nebylo to však nic razantního. Navíc je i při jakékoli práci MacBook tichoučký jako myška.
Ostatní nemusí být méně důležité
MacBook si můžete pořídit v jedné ze tří barev – klasické stříbrné, šmrncovní vesmírně šedé a extravagantní zlaté. Růžově zlatá dostupná není, dá se ale očekávat, že i ta s aktualizací modelu přijde, protože nedávno se rozšířila i na tablety iPad. Osobně jsem sáhl po zlaté, a rozhodně jsem neudělal špatně. Je to na počítač neokoukaná barva, která se prostě líbí.
Ano, MacBook stojí pořádný ranec. Když ale budete hledat a nekoupíte přímo v Apple Online Storu, můžete ušetřit nemalou částku.
Pomineme-li rozporuplnou klávesnici a nebudeme-li přihlížet k výtkám na nabíjecí kabel s adaptérem, má nový MacBook jeden zásadní neduh. Je jím kvalita jeho FaceTime kamery. Ta má rozlišení tristních 480p a dívat se na její záznam opravdu nechcete. Krásným dámám využívajícím online telefonování to může vadit, pánové naopak mohou být rádi.
Kde se ale konstruktéři vytáhli, je zvuk linoucí se z integrovaných reproduktorů. Ty jsou umístěny pod perforovaným hliníkem nad klávesnicí, a jejich výkon je překvapující i proto, že při střední hlasitosti výstup příliš nezkreslují. Když tedy s notebookem pracujete a pustíte si hudební podkres, nebude vás nijak urážet. Abyste si ale z MacBooku pustili hudbu a pohybovali se po místnosti při jiné činnosti za zvyšení hlasitosti, s nijak valnou kvalitou nepočítejte. Rozhodně však hraje lépe než takový iPhone 6 Plus.
S výdrží baterie je to pak obdobné jako u ostatních přenosných počítačů Applu. Té udávané dosáhnete málokdy, velice se jí ale přiblížíte. Zde to je konkrétně nějakých devět hodin bezdrátového prohlížení webu, a až 10 hodin přehrávání filmů z iTunes s výdrží v pohotovosti až 30 dní. O to se stará vestavěná 39,7Wh lithium-polymerová baterie, která však není vyměnitelná. Je to díky její struktuře v ultratenkém šasi stroje, kdy byl využit jakýkoli volný prostor.
MacBook jsem pořídil se systémem Yosemite. Díky jeho nepříliš odladěnému chodu putovaly mé první kroky do Mac App Store, kde jsem nainstaloval nejnovější verzi OS X El Capitan. Veškeré informace, které zde píši, byly tedy nabyty již s tímto systémem.
Zásadní otázka: Koupit MacBook nebo MacBook Pro?
Mou odpověď vlastně znáte. Pokud se i vy rozhodujete a neberete v potaz víceméně stejnou cenu (vzhledem k akčním nabídkám), stojí před vámi zásadní rozhodnutí – zda pořídit designový nebo profesionální kousek. Já profesionál nejsem a profesionální techniku nepotřebuji, i tak jsem původně o variantě Pro uvažoval. Air jsem zavrhl hned v počátku kvůli kvalitě jeho displeje, i když je mu MacBook možná nejblíže.
Níže můžete vidět modelové situace, díky kterým se snadno rozhodnete pro ten který troj. Schválně pak napište do komentářů, pro jaký z modelů jste se rozhodli vy a proč. Model Pro je myšlen ve variantě úhlopříčky displeje 13 palců s Retina rozlišením.
- Potřebujete výkon? Pak volte variantu PRO.
- Potřebujete konektivitu? Pak volte variantu PRO.
- Čím větší displej, tím lépe? Pak volte variantu PRO.
- Často uskutečňujete videohovory? Pak volte variantu PRO.
- Potřebujete větší úložiště? Pak volte MacBook.
- Chcete nadčasový stroj? Pak volte MacBook.
- Chcete minimální váhu a rozměry? Pak volte MacBook.
- Nevadí vám jen jeden USB-C konektor? Pak volte MacBook.
- Nebaví vás už koukat na stříbrnou bravu? Pak volte MacBook.
- Píšete hodně textu? Pak si klávesnici na MacBooku raději nejdříve vyzkoušejte.
- Máte hlouběji do kapsy, ale chcete Mac? Pak si pořiďte model z řady Air.
- Chcete dotykový displej? Volte raději stroj z dílny Dell, HP nebo Lenovo.
[box type=“success“ ]
- 512GB SSD disk
- Nadčasový design
- Rozměry a váha
- Brilantní trackpad s Force Touch
- Kvalitní výkon integrovaných reproduktorů
- Pro cílovou skupinu naprosto vyhovující výkon
[/box]
[box type=“error“ ]
- Malý úhel otevření displeje
- Krátký napájecí kabel
- Integrovaná baterie
- Mizerná FaceTime kamera (pro toho, kdo jí používá)
[/box]
Název: MacBook
Cena: Apple Online Store – 47 990 Kč (u APR se dá sehnat značně levněji)
Barvy: stříbrná, zlatá, vesmírně šedá
Parametry: 512GB PCIe flashové úložiště na desce; 1,2GHz dvoujádrový Intel Core M s Turbo Boost až 2,6 GHz; 8 GB paměti; Intel HD Graphics 5300; 12palcový Retina displej s LED podsvícením a technologií IPS s rozlišením 2304 × 1440 při 226 pixelech na palec s podporou miliónů barev a poměrem stran 16:10; Bluetooth 4.0; Wi‑Fi 802.11ac; kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/c/g/n, klávesnice plné velikosti se 78 (US) nebo 79 (ISO) individuálně podsvícenými klávesami včetně 12 funkčních kláves a 4 kláves se šipkami, senzor světla v okolním prostředí; Force Touch trackpad na přesné ovládání kurzoru a vnímání tlaku; umožňuje kliknutí silou, zrychlovače, kreslení s přítlakem a Multi-Touch gesta, baterie: vestavěná 39,7Wh lithium-polymerová baterie s až 9 hodin bezdrátového prohlížení webu a až 10 hodin přehrávání filmů z iTunes (výdrž v pohotovosti až 30 dní)
Rozměry: výška: 3,5–13,1 mm; šířka: 280,5 mm; hloubka: 196,5 mm; hmotnost: 920 g
Mít to trochu větší výkon, jdu do toho. Jenže jakmile bych do něho šel, v zápětí přijde inovovaná řada Pro a já bych byl akorát naštvanej. Každopádně super stroj. Máte ho někdo jako primární stroj?
Já na něj před 14 dny přešel z MacBooku Pro 13 retina 2014 a jsem nadšený. Mám tedy i stolní iMac, ale ten jsem ještě od té doby nezapnul. Klávesnice mi absolutně vyhovuje, mačká se lépe než u MBP a navíc je hezky velká. Výkon mě zatím nijak neomezoval, ale je pravda, že na něm nedělám nic náročného. Jen web, fotky a překlady titulků. Na hry mám PS4 a iPad, takže nemám důvod na něm hrát. Jeden konektor pro mě problém není, koupil jsem si sice Apple Digital AV multiport, ale flash disk jsem zapojil pouze jednou při kopírování itunes knihovny. Všechno se snažím přenášet bezdrátově (AirDrop na El Captain funguje konečně bezvadně). Akorát mě mrzí ta webka a zatím nemožnost připojit 4K 60hz monitor (teda nevím o tom, že by to šlo). Taky škoda, že nesvítí jablíčko. 😀
Mám taky MBP 13 z roku 2014. Jenže ten výkon já někdy potřebuju, takže procesor týhle 12palcový žiletky je prostě killer. Fakt jsem zvědavej na nástupce. Ale ty porty bych chtěl fakt alespoň dva. Nebo jeden, ale nabíjení samostatně. Jinak nemám proti tomuhle MB námitky.
Macbook je super stroj. Klávesnici si nemohu vymachválit a dost mě naštvalo když apple uvedl inovovanou řadu magic keyboard s trochu jinou technologií na které se mi nepíše tak dobře. Šipky mi také nevadí, ale s problémem u entru souhlasím. S tristním rozlišením webkamery také bojuji. Ono dnes bych skoro očekával nástup 4k video hovorů a ono tohle :D. Každopádně se těším na další generaci u které doufám v thuderbolt 3 (výkonější usb-c), které by přeci jen obstaralo více konektuvity, lepší webkamer, 3D touch aby člověk mohl pracovat s náhledy tak jako na ip a touch id..
Jo dobrej stroj za 25k :-). Jinak pujdu radej do Airu s mensim diskem za 30k, coz je skoro pulka ;-). Jediny co me na Airu vadi je displej vcetne rozliseni (Chtel bych alespon to co tablet 😉 – Air 2).
V iStylu je 512GB model v Grey Space za 35 900 Kč s DPH, v Alze 256GB Silver pod 30 000,- s DPH, to už není nezajímavá cena.
Očekával jsem, že někdo popíchne dotykový displej. Zatím jsem zklamán, jede klávesnice, cena a konektivita. Je vidět, že uživatelé Apple počítačů je nepotřebují mít dotykové, když mají zařízení s iOS. To jsem docela rád.
Jeste k tomu Enteru: mne funguje bezvadne, mel jsem ten samy problem s mezernikem a musel jsem MacBook reklamovat a byl mi poslan novy kus, kde je to jiz OK.