Magic Mouse od Applu není žádnou novinkou na trhu, a už se nějaký ten pátek prodává. Objevila se v říjnu roku 2009 a jak to u Applu bývá, způsobila revoluci. Já se nechal očarovat před třemi roky a od té doby jsem ji nevyměnil.
Magic Mouse je dodávaná jako jeden z mála produktů, ne-li jediný, od Applu v průhledné plastové krabičce. Tím jste ochuzeni o nedočkavost a překvapení, které prožíváte při otevírání jiného produktu od společnosti Apple, protože hned vidíte, jak myš vypadá. I přes tento mírný nedostatek to je nejpokročilejší myš od Applu, která kdy byla vyrobena.
První dojem z Magic Mouse
První, co mě uchvátilo, byl její design a atypický tvar. Říkal jsem si, kde má nějaká tlačítka, protože jsem nikdy nic podobného neviděl. Po rychlém rozbalení jsem zjistil, že Magic Mouse opravdu neobsahuje žádná tlačítka a je vyrobena z jednoho kusu čirého plastu, který je usazen na bílém pozadí. Horní polovina povrchu tvoří jedno jediné tlačítko. Dotyková vrstva podporující několik gest po celé ploše myši včetně multitouch.
Tělo Magic Mouse je vyrobeno z hliníku, z kterého vykukuje laserový senzor s rozlišením 1 300 DPI a vedle něj zapínací a vypínací tlačítko spolu s malou diodou, která indikuje stav zapnuto a vypnuto. Přes celou délku myši jsou umístěny dva plastové proužky, které svou velikostí ztěžují manipulaci s myší po některých površích. Další problém je, že nejsou z příliš tvrdého materiálu, a už je mám značně poškrabané od stolu. Na druhou stranu jsou dosti pevné na to, aby mi poškrábaly stůl, když používám myš bez podložky.
Připojení k MacBooku je přes Bluetooth. Stačí myš pouze zapnout a spárovat s vaším MacBookem. V Předvolbách systému v nastavení Bluetooth se objeví Magic Mouse, kliknete na tlačítko Spárovat a můžete začít plně využívat tuto skvělou myš. Není třeba nic dalšího nastavovat.
Kde je pravé tlačítko a podporovaná gesta?
Při prvním připojení přes Bluetooth se dotyková vrstva chová jako levé tlačítko bez podpory gest. Když chcete kliknout pravým tlačítkem, musíte podržet klávesu CTRL a kliknout. Tento způsob nastavení mně nevyhovoval, a v Předvolbách systému jsem si zapnul Sekundární kliknutí, které mi aktivovalo pravé tlačítko. Horní polovina myši se rozdělila na pomyslné poloviny a jak všichni tuší, levá strana funguje jako levé tlačítko a pravá strana jako pravé tlačítko. Jde i jednoduše zapnout prohození tlačítek a se spojením symetričnosti myši se dobře ovládá i levákům.
Magic Mouse podporuje kromě klasického kliknutí levým a pravým tlačítkem i gesta, která zapnete opět v Předvolbě systému. Jak je jednou vyzkoušíte a zvyknete si na ně, už nebudete chtít jinou myš. Mluvím samozřejmě ze své zkušenosti a troufám si říct, že většina se mnou bude souhlasit. Magic Mouse podporuje posouvání stránky přejetím jedním prstem po ploše nahoru a dolů, listování mezi stránkami v prohlížeči Safari přejetím po ploše jedním prstem zleva doprava (tlačítko zpět) a zprava doleva (tlačítko vpřed). Ten samý pohyb se dvěma prsty přepíná mezi aplikacemi a poklepání, nikoli kliknutí, dvěma prsty aktivuje Mission Control.
Zkušenosti s používáním Magic Mouse
Přes atypický design jsem si musel najít ten správný styl držení, protože se drží odlišně než „klasické dvoutlačítkové myši“ a musel jsem si na manipulaci s ní chvíli zvykat. Dlaň je stále ve vzduchu a myš držím palcem, prsteníčkem a malíčkem. Po třech letech jsem si zvykl a nevidím v tom žádný problém. Je pravda, že tento design nemusí vyhovovat každému a vrátí se zpět ke konkurenční značce.
Rolování stránky bez kolečka je geniální, protože nemusím posouvat ukazováček stále doprostřed, a stačí pouze sjet prstem nahoru nebo dolů kdekoliv na ploše myši. Gesto pro rolování nefunguje pouze vertikálně, ale také horizontálně. Toto ušetří spoustu času, protože nemusíte sjíždět na horizontální posuvník, ale stačí opět přejet jedním prstem po ploše zleva doprava nebo zprava doleva.
Další výhoda je, že senzory v ploše poznají, kdy na ni klikáte nebo kdy jste si pouze na ni položili prsty. Nemusíte je tedy mít stále ve vzduchu, ale pohodlně položené kdekoliv na myši. Já osobně jsem si na toto nezvykl a stále je z myši zvedám. U MacBooku nesedím tak často a příliš dlouho, aby mě začaly zvednuté prsty bolet.
I přes design, ergonomii a nízký profil, které jsou spíše pro efekt než pro práci s myší, jsem si zvykl, že mi nepadne do dlaně a myš mi plně vyhovuje. Naučil jsem se využívat gesta, hlavně rolování bez kolečka, a mám s tím občas problémy, protože toto občas vyžaduji i od tlačítkových myší např. v práci. Já osobně měnit nebudu.
[box type=“success“ ]
– celodotykový povrch myši
– skvělé použití jak pro praváky, tak pro leváky
– vyvážení a nízká hmotnost
[/box]
[box type=“error“ ]
– potřeba zvyknout si na ergonomii
– špatný pohyb po některých površích
[/box]
Název: Apple Magic Mouse
Cena: 2 090 Kč
Parametry: Použitý materiál pro tělo hliník, vrchní část plast
Rozměry: 13 mm x 57 mm x 115 mm, 47 g (bez baterií)
Utilita „MagicPrefs“ ještě dále rozšiřuje možnosti myši. Naopak použití dobíjecí vložky MOBEE místo baterií je myš sice lehčí a nemusím měnit baterky, ale způsobuje občasnou ztrátu spojení, i když je plně nabitá. Některá zlobí víc než jiná 🙁
Pokud pouzivate Mobee, tak staci si jeste koupit Bluethoot 4.0 USB Adapter. Pak uz to pracuje jedna radost
Dík za radu, vyzkouším.