Night Shift byl podroben v nové studii důkladnému testu a zjistilo se, že kvalitu spánku vůbec nezlepšuje. K čemu tedy vlastně je?
Nová studie zabývající se účinky osvětlení na spánkovou aktivitu uživatelů mobilních telefonů dopadla možná překvapivě. Funkce Nigh Shift, kterou Apple doporučuje zapínat po setmění a před spánkem totiž lepší spánek nezajistí.
Night Shift už od iOS 9
Funkce Night Shift, které Apple ani nedal české pojmenování, je v systému od IOS 9. Je navržena tak, aby snižovala množství modrého světla, které mobilní zařízení vyzařuje. K dispozici je v iPhonech a iPadech, ale také ji můžete zapnout už na Macu. Night Shift využívá aktuální čas a geolokaci zařízení k určení, kdy nastane západ a východ slunce. Podle toho pak posune zobrazení barev displeje do teplejších barev k večeru a do chladnějších k ránu.
Podobná funkce se teď vyskytuje na většině nových chytrých telefonů. Je založena na analýzách, které dokládají, že modré světlo negativně ovlivňuje spánek a narušuje přirozený cirkadiánní rytmus těla. Výsledky nové studie zveřejněné v časopise Sleep Health však tento předpoklad úplně popírají.
Důkladná studie v reálných podmínkách
Aby si teorii o lepším spánku otestovali, profesor psychologie Chad Jensen a vědci z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center porovnali výsledky spánku jednotlivců ve třech kategoriích:
- Ti, co používali v noci svůj iPhone se zapnutou funkcí Night Shift
- Ti, co používali v noci svůj iPhone bez zapnuté funkce Night Shift
- Ti, co nepoužívali v noci žádný chytrý telefon
V celém vzorku nebyly žádné rozdíly mezi těmito třemi skupinami. Night Shift tak není nic, co by spánek zlepšovalo a je jedno, zda ho používáte nebo zda vůbec berete v noci telefon do rukou.
Studie zahrnovala 167 dospělých ve věku od 18 do 24 let, kteří uvedli, že denně používají smartphone. Účastníci byli požádáni, aby strávili alespoň osm hodin v posteli, během nichž nosili na zápěstí akcelerometr, který zaznamenával jejich spánkovou aktivitu.
Jednotlivcům, kterým bylo určeno používání smartphonu, byla také nainstalována aplikace pro sledování jejich spánkové aktivity. Aplikace měřila výsledky spánku, které zahrnovaly celkovou dobu spánku, kvalitu spánku, probuzení po nástupu spánku a čas potřebný k usnutí.
Ve druhé části studie vědci rozdělili vzorek do dvou skupin:
- První skupina se skládala z účastníků, kteří měli průměrně 7 hodin spánku.
- Druhá skupina zahrnovala ty, kteří spali méně než 6 hodin.
Skupina s delším spánkem zaznamenala mírný rozdíl v kvalitě spánku na základě používání telefonu. Ti, co nepoužívali telefon před spaním a zároveň spali průměrně 7 hodin, měli kvalitu spánku lepší. Ostatní, kteří telefon používali a to se zapnutou i vypnutou funkcí Night Shift pak spali hůře. e druhé skupině, která měla 6 a méně hodin spánku pak nebyli rozdíly v kvalitě žádné.
Modré světlo na kvalitu spánku vliv má
Výsledky naznačují, že modré světlo je pouze jedním z faktorů, který způsobuje potíže s usínáním nebo spaním. Je tak důležité snížit na minimum interakce, jako je posílání textových zpráv nebo sledování seriálů. Profesor Jensen pak dodal:
I když existuje spousta důkazů, které naznačují, že modré světlo zvyšuje bdělost a ztěžuje usínání, je důležité přemýšlet o tom, jakou část této stimulace tvoří světelná emise ve srovnání s jinými kognitivními a psychologickými stimulacemi.
Night Shift je k dispozici také na macOS a to od verze Sierra. Uživatelé Mac počítačů si mohou funkci zapnout v Předvolby systému – Monitory a na panelu Night Shift.