Našemu zájmu neušel nově představený iOS 9, a nyní ani operační systém OS X El Capitan. Podívali jsme se na něj, otestovali ho, a můžeme vám tak přinést první dojmy z jeho používání.
Pokud se na systémy Yosemite a El Capitan podíváme z dálky, neuvidíme téměř žádný rozdíl. Oba systémy si jsou jako vejce vejci podobní a téměř identicky se i chovají. Pokud ale nahlédnete pod kapotu, zjistíte, že nějaké změny El Capitan přeci jen přináší.
Systém jsem testoval na MacBooku Pro z poloviny roku 2014 a při samotném spouštění si nelze nevšimnout rychlejšího startu. Pár sekund to jistě bude a bootování systému je bleskové. Způsob přihlášení a vzhled je však nezměněn. Stále ale musíme mít na paměti, že se jedná o úplně první neveřejnou betu a většina věcí se ještě může změnit, a to včetně rychlosti bootování systému.
Plocha, Launchpad a základní ovládací prvky se ovládají a chovají stejně jako u Yosemite. Rychlejších reakcí a plynulejší animace jsem si všiml akorát při otevření Oznamovacího centra. Oproti systému Mavericks je to ale stále pomalé a při provádění více úkonů najednou se vysunutí Notifikačního centra neobejde bez lagů a nepříjemně vypadajících záseků.
U výkonu ještě zůstaneme a nejdříve si připomeneme, co nám na své prezentaci na WWDC 2015 říkal sám Apple, respektive Craig Federighi. Podle Applu je nový systém až dvakrát rychlejší při přepínání aplikací, až 1,4krát rychleji spouští instalované aplikace, až dvakrát rychleji načítá a zobrazuje první došlé emaily, a až čtyřikrát rychleji otevírá dokumenty PDF v náhledové integrované aplikaci. A jaká je praxe?
Spouštění aplikací je opravdu znatelně rychlejší. Ať už spustím aplikace Applu, tedy konkrétně aplikace Mail, Poznámky, App Store, nebo aplikace třetích stran jako Skype, Evernote nebo Adobe Photoshop CS6, je zvýšená rychlost načtení a spuštění aplikací oproti OS X Yosemite nebo Mavericks více než citelná. Asi nejvíce je to znát na App Storu a iTunes, které se na starších systémech spouštějí opravdu pomalu.
Zaměřil jsem se i na přepínání aplikací. Dle mého se nejedná o zrychlení přepínání v tom pravém slova smyslu, ale jde spíše o zrychlení animace. Apple s příchodem nových systémů s tzv. flat designem veškeré animace, ať už se jedná o iOS 7, iOS 8 nebo OS X Yosemite, zpomalil a to v uživateli vyvolává dojem, že nové systémy jsou pomalejší než ty předchozí. V konečném důsledku to tak je, ale Apple se zjevně v animacích pořádně vyžívá, a když nějaké zkrátí, na uživatele to pak působí, že je daný úkon rychlý. Až to pak na mě působí tak, že Apple animace jen uměle v iOS 7 a OS X Yosemite natáhl, aby za rok mohl přijít s tím, že je systém zase o něco rychlejší, a přitom společnost jen zkrátí dobu přehrávání animace.
Rychlejší načítání emailů v aplikaci Mail je znát a dle mého to nejvíce souvisí s rychlejším otevíráním veškerých aplikací. Mail se v novém OS X El Capitan spustí téměř okamžitě a poslední došlý email se načte opravdu bleskově. S rychlejším spouštěním aplikací souvisí i náhledová aplikace pro PDF a ať má váš dokument 2 MB nebo 50 MB, je spouštění, zobrazení a práce s ním znatelně pohodlnější. Za vším zjevně stojí implementace grafické technologie Metal, kterou Apple nejdříve integroval do iOS 8, a nyní i do OS X El Capitan. Metal pro OS X přináší zrychlení systémového vykreslování grafiky, a to až o 50 % a zároveň i ulehčuje práci samotnému procesoru (o 40 % efektivnější vykreslování). Integrace Metalu tak není jen o číslech a efektivitě, ale pozitivum přinese i v úspoře energie a k celkovému prodloužení výdrže baterie na jedno nabití. V první vývojářské beta verzi jsem baterii sice testoval, ale toto testování je irelevantní vzhledem k tomu, že se jedná opravdu o první nástřel operačního systému a směru, jakým se bude El Capitan vydávat. Výdrž první betaverze je horší až srovnatelná s OS X Yosemite.
Pojdmě se ale podívat i na ty viditelné a okem postřehnutelné novinky. Prvním místem, kam jsem zavítal, byly Předvolby systému. Bohužel i po dvou letech zde najdeme stále nepředělané a staré ikonky a prvky z dob OS X Mavericks a starších, a systém tak stále působí nedodělaným dojmem á la „kočkopes”. Zase připomínám, jedná se o první neveřejnou betu a do vydání systému stále nějaký ten měsíc zbývá, a jak víme z minulosti, Apple ikonky i při vydávání nových a nových betaverzí OS X Yosemite postupně měnil a obnovoval. Ale stejně, Apple se mohl lépe připravit.
Předvolby systému jsou jinak skoro stejné a změnu najdeme až v sekci Obecné, kde si lze nově zaškrtnout políčko „Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek”, které vám jednoduše horní ovládací panel schová, stejně jako je tomu u spodnímu panelu aplikací. Pokud si zaškrtnete, že chcete schovávat oba panely najednou a na ploše nemáte žádnou ikonku, vypadá to čistě. Až moc čistě. Až skoro tak, že se počítač zaseknul a na obrazovce není prostě nic kromě pozadí. Jony Ive je jednoduše zastáncem čistého vzhledu.
Podstatnou změnou si prošla i aplikace Disková utilita, o které Apple neřekl veřejně ani slůvko. Ta je nově kompletně vzhledově předělaná a lépe koresponduje se zavedeným plochým vzhledem OS X. Správa disků je tak omnoho jednodušší a mnohem přívětivější. Působí více lidsky a méně profesionálně, což většina z vás jistě ocení. Líbilo se mi i grafické znázorňování stavu disku při práci s oddíly. Apple si za tuto změnu zaslouží pochvalu.
Aplikaci Mail jsem už zmínil. Je celkově rychlejší a načítání je bleskové. Aplikace doznala i viditelných změn a stejně jako u iOS 8 můžete emaily gestem označit jako přečtené/nepřečtené nebo v případě opačného pohybu jej můžete okamžitě vyhodit do koše. Funkce gesta mi fungovala jen na Trackpadu, pokud jsem používal externí USB myš, nic se nedělo. Další změnu naleznete při práci s aplikací Mail v režimu na celou obrazovku. Doposud jste mohli při psaní emailu pouze psát email, a pokud jste se chtěli mezitím podívat například na nově příchodí email, psanou zprávu jste si museli uložit do konceptů. Po novém vám okno zprávy sjede do spodní části obrazovky, a vy tak můžete s aplikací Mail plnohodnotně pracovat nehledě na to, že zrovna máte rozepsaný email. Třešničkou je už jen integrace panelů pro psaní emailů vícero příjemcům.
Mnou oblíbený webový prohlížeč Safari se bez několika vylepšení také neobešel. Ač je prohlížeč v první betě mírně pomalejší, práce s novými takzvanými špendlíky je příjemná, i když v prvních chvílích i mírně zmatečná. Apple do Safari přidal možnost přišpendlení si často navštěvované nebo oblíbené webové stránky přímo na stranu záložek. Přišpendlenou stránku tak máte k dispozici ihned, a to i v případě, že ukončíte celý prohlížeč.
Podle slov Applu se mají stránky načítat instantně, ze svého testování ale vím, že načtení chvíli trvá a při každém úplném spuštění aplikace je potřeba chvíli počkat, než se přišpendlené stránky refreshnou. Další novou funkcí Safari je možnost rychlého přepnutí na stránku, která vydává nějaký zvuk. To se vám hodí v případě, když se vám v pozadí spustí nějaká otravná reklama nebo video a vy mezi desítkami otevřených panelů zrovna nevíte, který web onen zvuk vydává. Na výběr tak máte pomocí tlačítka buď ztišit zvuky globálně pro celé Safari, nebo se přepnout na konkrétní panel s webovou stránkou vydávající zvuk. Funkční, elegantní a jednoduché.
Zmínit určitě musím i aplikaci Mapy a s ní související razantně pozměnou aplikaci Poznámky. Mapy v sobě nově integrují i sdílení určité lokality do poznámek. Pokud si například zaznamenáváte podrobnosti ohledně svojí služební cesty, určitě přijde vhod nalezení si hotelu v Mapách a následné uložení lokality do poznámkového bloku. Poté už stačí na aktivní odkaz kliknout, a aplikace Mapy vám ihned hotel zobrazí. Poznámky si prošly v OS X El Capitan významnou inovací a musím říct, že toto se Applu opravdu povedlo. Je jedno, co do poznámek dáte. Stačí do ní přesunout například aktivní objekt ze Safari, a Poznámky vám vytvoří pěkný hypertextový odkaz. Pokud chcete do poznámky vložit obrázek, jednoduše ho z aplikace Safari nebo Mail myší přetáhnete. Klik, šup, hotovo.
Poslední postřehnutelnou a taky prezentovanou změnou je zlepšená práce s okny. OS X El Capitan dovoluje konečně jednu podstatnou věc, a tou je možnost připnutí okna na jednu nebo druhou polovinu obrazovky. Uživatelé Windows u společnosti Microsoft toto znají už od operačního systému Windows Vista představeného roku 2006, a Apple s touto inovací přichází až po neuvěřitelných devíti letech. Osobně jsem se už v dřívějších verzích OS X s absencí této funkce nesmířil, a používám proto aplikaci Magnet.
Právě s aplikací Magnet se pojí i nešťastná příhoda s používáním betaverze El Capitan, kdy mi aplikace úplně práci s okny znefunkčnila, a to i po jejím vymazání. Přichytávání oken jsem tak v praxi otestovat nemohl. Vylepšení se dočkal i Mission Control a práce s více plochami. V novém systému tak můžete okna jednoduše přidávat na nové plochy, odstraňovat je, grupovat a tak dále.
Na závěr bych se určitě chtěl pochlubit i s nalezenými bugy a chybami, které se mi povedlo zachytit a vidíte je na snímcích níže. Podivné chování přichytávání oken aplikací v „kooperaci” s aplikací Magnet jsem už zmínil, ale při testování se mi povedlo i celý systém úplně schodit, a to tak, že se MacBook musel komplětně znovu celý načíst. Systém mi spadl pokaždé, když jsem z laptopu vytáhl kabel Thunderbolt, na kterém byla zapojena dokovací stanice se čtyřmi 1TB externími disky a myší Razer. Podotýkám, že jsem samozřejmě disky korektně nejprve odpojil, a až poté fyzicky odpojil i kabel. Další vtipná situace nastala u aplikace Grab, která při provádění snímku celé obrazovky zahytila i okno, které na snímku vůbec být nemělo.
OS X El Capitan je jen v počátcích svého vývoje a bude zajímavé sledovat, jak moc se změní a hlavně doladí v porovnání s finální verzí, která by se do našich počítačů měla dostat na podzim při představování nových produktů společností Apple. Pokud si chcete v červenci sami vyzkoušet první veřejnou betaverzi OS X El Capitan, zaregistrujte své Apple ID na webových stránkách Apple. O jejím příchodu vás samozřejmě budeme informovat.
Máte k novému OS X El Capitan dotaz? Dejte nám vědět v komentářích.
Rád bych se vrátil k informaci ohledně Mailu. Že načítá zprávy rychle jsem rád, ale mě se z přechodem z Mawerick na Yosemite totálně rozsypal. Nejenom přijímání, to ještě jakž takž, ale odesílání. To je naprostá zoufalost. Mám MacBook Pro 15″ Retina. Můžete mi sdělit, jak funguje v systému
El Capitan odesílání zpráv? Paradoxně mi bez problémů běží Airmail.
Zdravim, hodnotit funkcnost Mailu je zatim bezpredmetne. Mail v El Capitan uplne spolehlive nefungoval, hodne dlouho mu trvalo, nez nacetl muj ucet iCloud a nekdy se mu to po restartu ani vubec nepovedlo. Gmail byl v poradku. Chybu prikladam nepripravenosti iCloudu jako takoveho na plne nasazeni noveho systemu. Preci jen je toto jen prvni beta a tezko tyto cloudove funkce v takto ranem stadiu hodnotit. Jinak s cim mate na Yosemite potiz? Nemalemu poctu lidi pomohlo odhlaseni se z Apple ID v Mailu a opetovne prihlaseni se. Na Yosemite i Mavericks mam osobne problem s prilohou. Email se sice odesle, ale zpravy mi zustavaji v Konceptech a pri pokusu o jejich vymazani se je nekdy nedari ani odstranit a nekdy, kdyz odstraneni probehne, se po par hodinach zase vrati do Konceptu. Urcite ale zkuste to odhlaseni/prihlaseni. Zkusit to muzete celkove i na celem Macu. Casto prave tento ukon byva numero uno na reseni potizi s iCloudem.
Dobrý den, děkuju za radu – odhlášení k Apple ID určitě vyzkouším. Pokud se týká příloh, tak mám problém podobný. Mám třeba současně jednu zprávu v „k odeslání“ a v „odeslaných“. Některá se mi pak vrací do konceptů a musím jí opakovaně odstraňovat. Taky se mi nezobrazuje vložená příloha, místo ní je pouze prázdné místo. Ale ten hlavní problém je ten, že se zpráva odesílá i několik minut. Z mobilu (iOS8 iP6) přitom ta samá „odletí“ okamžitě. V Mawericku jsem neměl problém vůbec žádný. E.maily i s přílohou fungovaly perfektně. Nainstaloval jsem, jak jsem psal Airmail a ten funguje naprosto bez problémů. Tak snad to na El Capitano vyladí.
Tak asi Vas alespon potesi, ze si zahranicni recenze Mail pochvaluji a ti, kterym v Yosemite Mail blbnul a byli z neho na prasky, funguje v El Capitan spolehlive. Udajne Apple zmenil „engine“ Mailu a vylepsil ho natolik, ze bude fungovat zase jako za stara = stara dobra 100% funkcnost. Urcite odhlaseni vyzkousejte, pak dejte vedet. Ostatne v nadchazejicim clanku si muzete recenze sam precist a udelat si nejaky obrazek. Recenze mi prijdou az moc preafektovane, ale budiz. Snad se dockame zase super OS X. Nejradsi jsem mel asi Mountain Lion Tam bylo vse co jsem chtel a vse fungovalo.
Děkuj moc za informaci. Opravdu mě moc potěšila, už aby bylo září. Asi to není jenom můj problém, když celý Mail přepracovali. A s Mountain Lion naprosto souhlasím. Všechno fungovalo perfektně. Jsem rád, že El Capitan bude „pouze“ opravovat Yosemite a že to nebude úplně nový systém. Držim pěsti v redakční činnosti.