Pokud používáte OS X Yosemite a chcete dostat ze svého systému co nejvíce, máme tady pro vás druhý díl vychytávek, které vám přijdou zaručeně vhod.
Převody jednotek a měr ve Spotlightu
Pokud máte nainstalovaný OS X Yosemite, už nemusíte používat Google nebo různé aplikace pro převod měr a jednotek. Nyní vám postačí vylepšený Spotlight. Otevřete Spotlight, napiště např. 10 cm, a vše se automaticky převede do jiných jednotek. Dají se zde převádět stupně, délka, hmotnost, čas, objem, plocha a další.
Vytvoření skupiny uživatelů a přidělení oprávnění
Když přiřazujete v OS X oprávnění k přístupu do některých složek, musíte ho povolit zvlášť u každého uživatele. Pokud máte ale na jednom Macu velké množství uživatelských účtu, je to dosti pracné. V Yosemite to jde zjednodušit. Jděte do Předvoleb systému, zde vyberte Uživatelé a skupiny. Klikněte na ikonku „+“ a zvolte vytvořit skupinu. Takto pojmenované a vytvořené skupině snadno přiřadíte jednotlivé uživatelské účty, které chcete. Pak už lze jednoduše povolit oprávnění celé skupině.
Změna výchozího emailového klienta a webového prohlížeče
V OS X je aplikace Mail nastavena jako výchozí emailový klient, takže když kliknete kdekoli na nějaký mailový odkaz, automaticky se vám otevře okno s novým emailem v aplikaci Mail. Jestliže používáte jiného emailového klienta, v Yosemite to lze snadno změnit. Jděte v aplikaci Mail do Předvoleb a v záložce Obecné změnte Výchozí čtečku e-mailů na vámi požadovanou aplikaci.
To samé platí i pro otevírání klasických odkazů v prohlížeči Safari. Pro změnu výchozího prohlížeče otevřete Předvolby systému, ikonka Obecné a zde zvolte Výchozí prohlížeč.
Nastavení iCloud klíčenky
iCloud klíčenka je skvělá věc pro sdílení vašich hesel mezi Macem a iOS zařízeními. Nejdřív ji musíte zprovoznit v iPhonu v Nastavení -> iCloud -> Klíčenka. Zvolte si svůj bezpečnostní Passcode a poté jděte v OS X do Předvoleb systému. Zde klikněte na ikonku iCloud a vyberte možnost Klíčenka, budete vyzváni k zadání svého Apple ID hesla. Pokud vše povolíte, z iCloudu vám přijde sms zpráva s ověřovacím kódem na váš iPhone. Kód zadejte v OS X a nyní máte vše nastaveno.
Nabootování z jiného disku či oddílu
Když chcete spustit Windows pomocí Boot Campu, vyzkoušet novou beta verzi OS X, nebo snad opravit Startovací disk, bude se vám hodit možnost nabootovat z jiného disku. Jděte do Předvoleb systému a otevřte Startovací disk. Zde si vyberte vámi požadovaný disk (usb klíčenku). Pokud byste potřebovali použít OS X Recovery Partition, restartujte Mac a držte klávesu Alt.
Diagnostika výkonu
Jestli máte nějaký problém s výkonem, např. vám běží Mac pomalu nebo se roztáčí větráčky, zkuste se podívat v Monitoru aktivity, kde je problém. Pod záložkou CPU máte výpis všech procesů a aplikací, které zatěžují procesor, a pokud nějaká aplikace spotřebovává zbytečně velkou část procesru, ukončete ji. To samé platí pod záložkou Paměť a Energie.
22 vychytávek z OS X Yosemite – 1. díl
22 vychytávek z OS X Yosemite – 2. díl
22 vychytávek z OS X Yosemite – 3. díl
22 vychytávek z OS X Yosemite – 4. díl
Zdroj: Maclife
Moc děkuji za podobné články,opravdu užitečný rady. Velkej dík