OXENFREE je adventura, ve které nezakysnete, nebudete kombinovat různé předměty, ani si nebudete lámat hlavu nad složitými hádankami. V OXENFREE se budete hlavně bát.
Dle popisu to vypadalo zajímavě. Upoutávka v App Store také docela navnadila. Po spuštění titulu jsem však byl prvních pár chvil trochu rozčarovaný. Kecy, kecy a nic než kecy. Příběh totiž začíná na lodi, který odváží partu hrdinů na „tajemný“ ostrov. A protože jsou hrdinové ve věku adolescentním, vedou plky o věcech, řekněme trochu klišovitých. Za chvíli se to ale nečekaně rozjelo.
Žádné lekání ale pořádně hutná atmosféra
Příběh sice žádný zázrak není – banda kamarádů trpí ztrátou jednoho z nich a navzájem se obviňují, kdo za to tenkrát vlastně mohl, přičemž se z nostalgie vydala na ono osudné místo. Vyrůstali tam jako děti a jestliže byl tento ostrov dříve „normální“ od té doby se tam událo mnohé.
I když je OXENFREE adventura, nesbíráte v ní žádné předměty, které musíte jinde vhodně použít. Neřešíte zde ani jiné logické a krkolomné rébusy, které jsou na bednu (díky tomu je hra také i ZÁKYSFREE). Zde se jen necháváte unášet atmosférou a příběhem, který sami tvoříte.
V OXENFREE nesbíráte předměty ani neřešíte rébusy. Zde se jen necháváte unášet atmosférou a příběhem, který sami tvoříte.
Vyjma určování směru pohybu hlavní postavy je totiž náplní hry odpovídání na otázky a vedení konverzace. S tím přichází i první zádrhel a to, že pokud nejste anglického jazyka znalí, nemá pro vás hra příliš smysl. Hrát se už ale dá, i pokud jste v úrovni mírně pokročilých. Sice nepochopíte úplně vše, nějaké souvislosti vám jistě utečou, ale už se budete dostatečně chytat.
Leze, leze po železe
Druhý zádrhel je v rychlosti. I když děj odsýpá, je napínavý a těšíte se, co na vás čeká za rohem, dostat se za něho, je zbytečně dlouhé. Ne v tom smyslu, že by vzdálenost byla na obtíž, ale postavy se po ostrově producírují ve výletnickém tempu a to už musí být, aby popoběhly. Rychlému mobilnímu hraní to tedy příliš přívětivé není. Alespoň že je se vždy na co koukat.
Když totiž postavy pochodují z bodu A do bodu B, vy se tak můžete kochat krásnou kreslenou grafikou a doprovodnou hudbou, která skvěle dotváří deprimující atmosféru titulu. S hudbou je ostatně zacházeno brilantně, protože když přijdou na řadu hororové scény, skřípění a dunění podkresu vám velice snadno přivodí husí kůži po celém těle – proto je také vhodné hrát OXENFREE se sluchátky.
Důležitým prvkem hry je Alexino kapesní rádio, s jehož pomocí nejen že vyvoláváte „duchy“, ale také otevíráte zámky a sem tam si s ním zkrátíte dlouhou chvíli, když si jen tak naladíte nějakou stanici. Znalci morseovky mohou navíc luštit, co je jim na jedné frekvenci sdělováno.
Když se do hraní ponoříte, těžko od něho odejdete
I když se jedná o port z dospělých platforem, uplatnění na mobilech, v lepším případě tabletech, OXENFREE jistě najde. Pokud budete alespoň trochu rozumět příběhu, bude vás bavit ho hrát. Nepočítejte ale s tím, že i když doba hratelnosti nijak závratná není, sfouknete jí během cesty do školy/práce, o přestávce/polední pauze nebo při sezení na WC. Když se totiž do hraní ponoříte, těžko se od něho odchází.
Za to může také princip ukládání hry, který probíhá jen při přechodu mezi lokacemi. V půlce rozehrané scény se vám totiž nechce zvedat se s tím, že ji budete muset hrát znova. Ne proto, že by vás to opětovně nebavilo, ale proto, že prostě chcete vědět, jak to bude dál a každé opakování vás jen brzdí.
Pokud vás hra opravdu chytne a budete si ji chtít zahrát znova, můžete volit jiné odpovědi a tím také změnit konec celé hry a osud všech hrdinů. Jestli se totiž z ostrova dostanou všichni a to ve fyzickém i duševním zdraví, záleží jen na vás a vašich rozhodnutí.
[box type=“success“ ]
- Atmosféra
- Hudba a zvuky
- Zajímavý princip hraní
- Několik scénářů
[/box]
[box type=“error“ ]
- Není česká lokalizace
- Příliš pomalý pohyb postav
[/box]