Pravidelně redakci Appliště vyzpovídám a budu jí pokládat různé otázky. V tomto článku se věnujeme otázce „Jaká funkce je pro nás nejdůležitější, bez které by iPhone nebyl iPhonem?“. Výsledek stojí za to!
- Redakce Appliště: Který produkt od Applu považujeme za designový skvost?
- Redakce Appliště: Dokážeme kompletně přejít na iOS a zahodit desktopy?
- Redakce Appliště: Co nám na iPhonu chybí nebo vadí a proč?
Nejdříve pár slov na úvod. iPhone zcela jistě mnoho uživatelů miluje díky mnoha funkcím. Stěžejní je i ekosystém, který nabízí. Přesto se ale najde funkce ta jedna jediná, bez které byste si svůj iPhone nedovedli ani představit. Funkce, která je pro vás opravdu neocenitelná, a kdyby na iPhonu chyběla, klidně byste uvažovali nad tím, že budete používat třeba roztříštěný Android nebo jiný systém.
Vstup do světa aplikací – App Store
Pro Adama je tzv. „numero uno“ aplikace App Store, kterou Apple představil už před necelými osmi lety. Přesně tomu bylo 10. července 2008, kdy Apple pospolu s App Storem světu ukázal iPhone 3G.
Podle Adama je totiž „smartphone“ definován hlavně tím, že má člověk k dispozici nespočet chytrých aplikací. To App Store bezesporu nabízí, protože už po osmi letech je v něm více než 1,5 milionu aplikací připravených pro iPhone, iPod i iPad.
„První iPhone byl super, byl revoluční, ale příliš toho neuměl. Pak přišel iPhone 3G, který se svým novým operačním systémem nabízel právě obchod s aplikacemi, a definoval tak směr, díky kterému jsme tam, kde jsme.“
Gesta jsou návyková
Honza si nejvíce pochvaluje gesta. Jsou totiž strašně návyková, a co je hlavní, zrychlují práci v prostředí iOS. iPhony nám, pro někoho bohužel, pro někoho bohudík, rostou. iPhone 6 Plus či 6s Plus mají největší obrazovku v historii iPhonů. 5,5 palce je už docela dost, a protože je iOS v průběhu svého vývoje stále koncipován podobně, své ovládací prvky nemění. Položky zpět, vpřed nebo editovat má umístěny na své horní straně a pro uživatele, kteří iPhone ovládají jednou rukou, je dosažení na tato tlačítka docela oříšek.
Společnost Apple gesta uvedla do provozu už s příchodem iOS 7. Postupně nás Apple přes svou aplikaci Tipy naučil, jak telefon jednoduššeji ovládat a dnes gesta považujeme za absolutní samozřejmost. Honza si mimo jiné pochvaluje i další ovládací prvky, jako je rychlá reakce na došlou zprávu vytažením notifikace z horní lišty nebo rychlé smazání či přečtení emailu z uzamčené obrazovky.
Touch ID je pro redakci k nezaplacení
Pro mě docela překvapující zjištění bylo, když si většina v redakci nejvíce pochvalovala Touch ID. To je pro mnohé tak jedinečné, že si iPhone bez Touch ID nemohou vůbec představit. A to i přesto, že jej Apple uvedl do provozu poměrně nedávno s příchodem iPhonu 5s, a to 20. září v roce 2013. Za necelé tři roky si tato vlastnost iPhonu dokázala vybudovat vůdčí postavení.
Tomáš, Marek i Denis se shodují v jednom. iPhone je maximálně zabezpečený a psát otravný kód na zamykací obrazovce iPhonu vůbec nemusí. Touch ID je daleko rychlejší, než bylo psaní kódu, který mohl dokonce kdokoliv ve vaší blízkosti i okoukat a do telefonu se poté dostat. Navíc je Touch ID napříč systémem iOS prošpikován skrz na skrz, a své heslo nemusíte zadávat ani při nákupech aplikací v App Storu nebo u aplikací, které API pro Touch ID využívají.
Existuje tu sice i otázka bezpečnosti s ohledem na osobní data a svěřování svého otisku gigantické společnosti nemusí být každému po chuti. Přesto je to ale právě Apple, který nebere osobní data na lehkou váhu, a nakládá s nimi opravdu citlivě. Přeci jen svěřit svůj otisk prstu telefonu s Androidem je jako veřejně chodit s nabarvenými prsty a sahat na všechno, co vám přijde pod ruku.
Abyste to nechápali špatně. Drtivá většina telefonů s operačním systémem Android je zabezpečena na úrovni softwaru, kdežto iPhone na úrovni hardwaru. iPhone má v sobě, nejen pro Touch ID, hardwarové aktivní prvky, které se o vaše otisky prstu starají. Díky nim jsou vaše otisky v maximálním bezpečí.
Funkce a koncept iOS
Do mlýna přidám samozřejmě i já sám a za sebe musím zmínit iOS jako celek. Líbí se mi, že mám iOS už tak zaryté pod kůží, že vím, kam kliknout, co stisknout, co hledat a podobně. Už jsem v průběhu článku zmínil, že se koncepce iOS moc nemění a svou strukturu si po léta drží. Právě to je pro mě nejdůležitější. Apple mi nové způsoby ovládání sice nabídne, ale já je vůbec nemusím používat. Stále mohu iOS ovládat podobně jako před lety.
Pokud bych iOS opět srovnal s Androidem, ať už s čistým nebo upraveným, jeho struktura se může každou aktualizací změnit. Někdo si řekne, že tlačítko na přijmutí hovoru bude lepší uprostřed než na straně, a váš naučený prst se může učit znovu. To je třeba v některých vypjatých situacích jen na škodu. A to jsem zmínil jen detail. Android se je schopen měnit v průběhu tak razantně, že vám někdo úplně přehází i položky v nastavení, a stále to není to nejhorší.
iOS si zkrátka drží svůj tvar a to je pro ovladatelnost a rychlost v používání telefonu poměrně důležitý faktor. Mám někdy sice nutkání se svým iPhonem učinit rituál destrukce, ale když se pak podívám do svého okolí na uživatele některých Androidích zařízení, kteří často řeší banální problémy, vztek mě ihned přejde. Nic není dokonalé, ale Apple se o to alespoň snaží a je tomu nejblíž.
A jak jste na tom vy? Určitě nám dejte vědět, která funkce je pro vás tou nejdůležitější.
Touch ID – Na iPadu to je fajn, ale da se bez toho byt, protoze pouzivani se od iPhonu dost lisi. Nicmene na iPhonu je to must have! Pokukovanim cely den to usetri kupu casu (a ta moznost odkoukani je taky realna). Nicmene nakupovani a odemykani tim taky nejde vzdycky. V mem pripade pri nakupech skoro nikdy :-(.
Jinak osobne mi pripada na iOS nejlepsi ta bezpecnost. Clovek proste soustu veci nemusi resit, i kdyz nektere vyvojare to treba stve :-). Je to proste system a koncept, ktery resi spoustu veci za vas a to je presne ono. Uz to nemam na tuneni a nastavovani od rana do vecera jako v dobe studii, tedka to chci pouzivat pohodlne aby vsechno fungovalo spolehlive a porad :-).
Propojeni s ekosystemem je taky dost dulezity. Stejny aplikace v iOS pres vsechny zarizeni. Posilani veci do pocitace, nebo na TV atp….
Je to tak. Třeba je i rozdíl když aplikaci zakážeš například přístup k mikrofonu. Aplikace funguje. Kdežto u Androidu to automaticky musíš akceptovat při aktualizaci aplikace. No a když ne, tak smolík. Žádná aktualizace nebude. Nepočítám nejnovější Droid, na kterým jedou snad jen necelý 3 % mobilů. Tam už je to lepší, ale stále vzhledem k unix-core výsměch a plivanec všem uživatelům do tváře. Placebo, nic víc :-). Prostě je potřeba hledat ne to nejlepší, ale to nejmíň nejhorší = nejmenší zlo. To je zrovna teď Apple. Sit BlackBerry terra levis 🙂
Ono Xiaomi okopirovalo kompletne chovani iOS (Tahani apliakci, vytvareni slozek atp…) a dokonce okopirovaly i to dotazovani na pristup k ruznym systemovym a soukromym mistum, jenze to Google zatrhnul a dlouho dobou to nefungovalo, takze podle meho to dela Google schvalne. Tedka to teda nakonec okopirovali do 6.0, ale zatim jsem neslysel jak moc dobre to funguje :-).
To jo. Měli by tu instalaci APK zatrhnout. Jasný, je to dobrá věc když nechce někdo něco publikovat a má třeba čistě firemní appku, kterou nedá na G. Store (a pak pro zloděje).. Google by měl udělat něco jako private Store = možnost přidat k aplikaci jen určité Google účty. Ty by pak mohli aplikaci stáhnout a používat. Stejně jako je to třeba u Google Disku a v podstatě všech jeho služeb. Já nevím, ale buď jsou všichni okolo tupí nebo je za tím něco, co normální člověk nepochopí. Když vidím kolik věcí je špatně a stačí mi půlhodina přemýšlení nad tím, jak to vylepšit k dokonalosti i s uvážením všech následků, tak prostě nad pochodama některých firem jen žasnu.
Me pripada, ze to delaji schvalne, protoze chtej mit data ;-).
Nejvetsi problem je ten, ze tomu lidi nerozumi, tak je jim to jedno. Pripadne se snazi nezadavat soukrome veci do mobilu (…cha cha..).
Nicmene s tou securitou to neni tak jednoduchy.
Na druhou stranu aktualne v acki MacID aplikace a je ve storu, nicmene potrebuje druhou aplikaci na MACu, ktera uz ale ve storu neni a jeste chce zadat heslo (v mem pripade k Apple uctu). A taky to nikdo neresi :-D. Lidi jsou stejny. Jsem rad ze jsem si to nekoupil, protoze odevzdavat dobrovolne heslo k memu uctu je pro me teda nemyslitelny.
Idelani by bylo, kdyby to posvetil Apple. Dal bys jenom otisk na mobil a on by poslal do MACa odemkni, autorizace OK (teda alespon pokud by jsi mel oboji svazane stejnym uctem).
No jo .. přijde Microsoft nebo Google, MacID si koupí a co potom, že? 😀 Dávat tam Apple ID údaje je teda fakt pakárna.
Lidi se furt oháněj, že když nejsi terorista nebo zloděj, tak ti může být jedno, že tě sledujou. Já si ťukám na hlavu a říkám si „co to je ku*va za argument?“. Nikde není napsáno, že svět bude za 10 let úplně stejnej. A to ještě v situaci, která teď panuje. Všechno se může změnit a osobní data už si zpátky nevezmeš. Já jsem na tohle háklivej. Proč si dělat elektronickej profil se vším všudy a ještě ho pomáhat tvořit? Co když budu chtít být kriminálníkem? 😀 Tenhle job bych pak dělat už nemoh (sranda samozřejmě 🙂 ).
Tak zrovna v případě toho Apple ID by to mohl být dobrej obchodní model. Stačí když přestanou vydělávat s aplikacema a můžou přejít na nový model ;-).
1. Zamknou ti účet a budou tě vydírat že ti ho neodemknou, dokud nezaplatíš……. a pak znova……znova ;-).
2. Připojí k tobě svůj účet a budou si z tvé kreditky kupovat aplikace přes rodinné sdílení.
3. Prodat databázi kontaktů je taky slušnej bussines.
4. Za smazané fotky za poslední rok by taky lidi určitě zaplatili.
Atp……..
PS: U těch lidí co to neřeší se super být v kontakt listu, pak ti volá spousta nahanecu co se ti snazi neco vnutit.
No jo .. přijde Microsoft nebo Google, MacID si koupí a co potom, že? 😀 Dávat tam Apple ID údaje je teda fakt pakárna.
Lidi se furt oháněj, že když nejsi terorista nebo zloděj, tak ti může být jedno, že tě sledujou. Já si ťukám na hlavu a říkám si „co to je ku*va za argument?“. Nikde není napsáno, že svět bude za 10 let úplně stejnej. A to ještě v situaci, která teď panuje. Všechno se může změnit a osobní data už si zpátky nevezmeš. Já jsem na tohle háklivej. Proč si dělat elektronickej profil se vším všudy a ještě ho pomáhat tvořit? Co když budu chtít být kriminálníkem? 😀 Tenhle job bych pak dělat už nemoh (sranda samozřejmě 🙂 ).
Samozrejme to, ze nekdo resi za uzivatele bezpecnost (castecne 😉 ) je ale vykoupene tim, ze treba na https://www.humblebundle.com nemaji zadne iOS aplikace v baliku nenajdes, coz je taky skoda. Koupit jeden balik s jednou hrou pres vsechny platformy by mohlo byt taky zajimavy ;-).
Nejdůležitější se píše s „ů“, ne s „u“. Někteří redaktoři zde mají stále problém s gramatikou a nikdo to neřeší. Web, respektive jeho úroveň, to potápí a každému je to jedno. Asi jste takto spokojeni 🙂
Marku, díky za upozornění, opraveno 🙂 Tu poznámku na konci jste si mohl odpustit. Věřte, že je málo magazínu, kterým na obsahu záleží tak, jako nám 😉
Tak tohle mě teda fakt upřímně rozesmálo :-). Kdyby jste jen tušil a věděl … no prostě. Tomáš dal dostatečnou a stručnou odpověď. Ta stačí. Já osobně jsem s každou nedokonalostí nespokojený (a mimochodem, není to OCD :-)). Tohle byl zkrátka jen překlep, který všichni přehlédli. Na svoje slovenský kořeny se konkrétně v tomhle případě vymlouvat nemůžu :-). Pěkný den a díky, že se povedlo najít nedokonalost.