Dlouho jsem hledal program, který by uměl vytvořit pravou HDR fotografii, nyní jsem ho našel. Jmenuje se Photomatix Pro a umí opravdové zázraky.
Jistě jste si již zjistili, že na svém iPhonu máte funkci HDR. Samotná zkratka HDR znamená „High Dynamic Range“ a to napovídá, že jde o zvětšení dynamického rozsahu expozice mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem. Výsledkem takového zpracování je zachycení více detailů do jedné fotografie při velkých světelných rozdílech. Tak například pokud fotíte z místnosti proti oknu, jste schopni vyfotit buď to, co je za oknem, nebo to, co je v místnosti, ale vždy jedna z částí bude příliš tmavá, nebo moc světlá. Technologie HDR dokáže tyto nedokonalosti potlačit a obrázek upraví tak, aby bylo vidět vše.
Jelikož iPhone tuto funkci již obsahuje, zaměřím se na fotoaparáty, které tuto funkci nemají, ideálně zrcadlovky. Principem je vyfotit alespoň tři obrázky, a to jeden silně podexponovaný, normální a jeden přeexponovaný. Hodnoty expozice by mohly vypadat -2, 0, 2. Při nastavení fotoaparátu byste měli manuálně nastavit clonu, aby se po dobu focení neměnila. Také je důležité všechny tři fotky vyfotit z jednoho místa, ideálně ze stativu. Pokud můžete, ukládejte do formátu RAW. A jestliže vám tyto pojmy nic neříkají, na internetu určitě najdete návod, jak připravit fotky pro HDR zpracování podle typu vašeho fotoaparátu.
Zde je ukázka, jak tyto tři fotky mohou vypadat.
A zde je finální výsledek po zpracování.
Nyní vám popíši, jak na to. Takže jestliže máte již fotky pořízeny, stáhněte si program Photomatix Pro. Najdete ho i v trial verzi, která by údajně měla přidávat jen vodoznak, jinak si všechny funkce v pohodě odzkoušíte. Cena plné verze je okolo 99 $, dle přídavných balíčků. Pokud zrovna nemáte možnost si něco vyfotit, stáhněte si moje fotografie a vyzkoušejte si to na nich.
Spusťte Photomatix a načtěte fotografie tlačítkem Load Bracketed Photos (1), nyní pomocí Browse (2) vyberte vaše fotografie, zaškrtněte volbu Show 32–bit (3) a dejte OK (4).
Nyní se dostáváte do okna (5) s nastavením spojení fotografií. Vyberte, jestli jste je pořídili z ruky (hand-held) nebo ze stativu (taken on tripod) a zbytek nastavte stejně, zkušenější si s tímto oknem určitě pohrají více.
Nyní jste se dostali do okna s odstraněním takzvaných duchů. Je to neduh, který vzniká při spojení více fotografií focených z ruky. Zvolte Automatické odstranění (6), vyberte co nejmenší možnou míru odstranění (7), v (8) vyberte podle které fotografie se zarovnají ostatní a v (9) si fotografii přibližte a přesvědčte se, že je již vše v pořádku. Pojďte dále (10).
Nyní vidíte nekomprimovaný 32bitový obrázek, bohužel současné monitory nejsou schopny takovou barevnou hloubku vůbec zobrazit, a proto jej musíte ještě doladit položkou Tone Map (12).
Měli byste začínat v pravém sloupci (13), kde jsou již přednastavené šablony. Pokud nechcete, aby vaše fotka působila jako omalovánka, zvolte jen šablony ze seznamu Realistic. V levém sloupci (14) by měli pracovat pokročilí uživatelé, jistě se zde dá fotka vylepšit, ale také zkazit. Pokud máte chuť, tak experimentujte.
Na moji fotku jsem zvolil filtr Enhanced 2 a lehce doladil posuvníky v levém sloupci. Poté již spusťte převod na normální obrázek (15).
Nakonec lze ještě doladit drobnosti (16) jako je barva, kontrast, ostrost, ořez a jiné. Vedle již vidíte hotovou fotografii, kterou stačí uložit stisknutím kombinace CMD + Shift + S.
I když byl tento návod docela stručný, na první seznámení to jistě stačí. Program nabízí několikanásobně více funkcí, které možná časem objevíte, vše záleží jen na vaši fantazii.