Nad Touch Barem v nových MacBoocích Pro se vznáší obrovský otazník. Tato funkce vypadá sice skvěle, ale pro zrakově postižené je noční můrou. Končí přístupnost Apple produktů?
Mnozí ze zatvrzelých fanoušků Applu, mezi které se též jednoznačně počítám, se nemohli dočkat říjnové konference, na které kalifornská společnost plánovala představit něco jedinečného. A to se skutečně stalo, když došlo k odhalení aktualizovaného MacBooku Pro. Kromě řady vylepšení a výkonu přibyl Touch Bar. Dotykový panel umožňující mnohem efektivnější ovládání některých funkcí místo dřívějších funkčních kláves.
Ty se staly minulostí. Jedná se v podstatě o displej, který obsahuje hromadu zlepšení při práci. Jednotlivé možnosti jsou uzpůsobeny vždy té dané aplikaci či části systému, kde se zrovna nacházíte. Tvrdí se, že Touch Bar je revolučním krokem kupředu.
Je sice skvělé, že zmíněná funkce byla představena a uvedena do provozu, ale pro mnohé, především zrakově handicapované uživatele, představuje několik zásadních otázek. Nekončí přístupnost Apple produktů? Bude vůbec nějak možné s tímto novým MacBookem díky Touch Baru pracovat bez zrakové kontroly?
Výše položené otázky jsou zcela správné. Když se totiž zamyslíte nad současným ovládáním Maců prostřednictvím odečítací funkce VoiceOver, vše záviselo většinou na řadě klávesových zkratek. V těch hrály velkou roli funkční klávesy, které na nových MacBoocích Pro nenajdete. Na jejich místě je Touch Bar. Tento dotykový panel neobsahuje žádné hmatné body nebo hardwarové prvky. Pracuje se s ním pouze na bázi dotyku stejně jako u TrackPadu.
Přístupnost nabírá nových rozměrů
A právě v tom tkví jádro celého problému. Trackpad a dotyková gesta, se kterými si VoiceOver rozumí. Stačí švihnout jedním prstem vpravo nebo vlevo a kurzor přeskakuje po jednotlivých ikonkách a oblastech v systému. Poklepat jedním prstem kdekoli na Trackpadu a dochází k potvrzení jednotlivých tlačítek, prvků nebo otvírání aplikací. Snadné. Nemyslíte?
A když jde tento způsob ovládání implementovat do trackpadu, proč by to nešlo do Touch Baru? A právě tak uvažují i v Applu. Na základě dostupných informací zahraničního serveru Apple Vis lze konstatovat, že práce s Touch Barem a trackpadem bude fungovat na stejném principu. Veškeré funkce vyvolávané Touch Barem zvládnou zrakově handicapovaní uživatelé řešit stejnými dotykovými gesty, kterými pracují s trackpadem. Když nebudou gesta stačit, spojí je s kombinacemi k tomu určených hardwarových kláves na klávesnici.
Rozdílná aktivace VoiceOveru
VoiceOver je specializovaná integrovaná odečítací funkce ve všech produktech Apple zajišťující plnohodnotné ovládání jednotlivých zařízení za pomocí určitého hlasového výstupu. Při její aktivaci lze MacBook, iPhone iPad a další zařízení používat bez zrakové kontroly prostřednictvím řady klávesových zkratek nebo speciálních dotykových gest, kterým je nutné se naučit. S VoiceOverem dovedou zrakově postižení uživatelé řešit hromadu úkonů stejně, jako kdyby viděli na displej přístroje. Velké potíže se objevují hlavně při práci s grafikou nebo prohlížení fotografií.
No a jak víte z několika předchozích článků o VoiceOveru, na Macu se tato funkce standardně aktivuje a deaktivuje kombinací kláves CMD+F5. To na zařízeních s Touch Barem nebude možné. Pokud budete vlastnit MacBook s Touch Barem, zapnete a vypnete VoiceOver pomocí klávesy CMD+klepnutím prstu na Touch ID. To se nalézá na pravé straně MacBooku na místě, kde bylo dříve zapínací tlačítko přístroje.
Touch Bar a jeho rozšiřující funkce
Zmíněný dotykový panel by měl umožňovat přístup i k různým rozšiřujícím možnostem. Přirovnejme k takovému 3D Touch na iOS. I když základní ovládání Touch Baru se zapnutým VoiceOverem Apple oficiálně potvrdil, není zcela jasné, jak budou řešeny rozšiřující funkce tohoto prvku. Osobně bych řekl, že nad tím není potřebné nijak zásadně hloubat. Domnívám se, že práce s rychlými volbami u jednotlivých funkcí zůstane totožná jako u 3D Touch. Jen klepnete, přidržíte a mírně zatlačíte prstem na Touch Bar, a příslušná nabídka se otevře. Ostatně, jestli tomu tak skutečně bude, to ukáže až praxe.
Neobávejte se a směle nakupujte
Není nutné se obávat konce přístupnosti Apple produktů pro handicapované. Sám Tim Cook neustále tvrdí, že chce, aby veškerá zařízení od cupertinské společnosti byla přístupná úplně každému. A nějaký Touch Bar ho od jeho záměru rozhodně neodradí. Cookovo prohlášení je zdárně podloženo nově uveřejněnou webovou stránkou Apple accessibility, která byla též představena na říjnové konferenci. Jejím hlavním účelem je přiblížení přístupnosti široké veřejnosti. Najdete na ní příběhy z praxe handicapovaných lidí včetně návodů a videí, jak jim Apple produkty usnadňují život.
Zdroj: Applevis.com