Zatímco se Apple Watch pomalu dostávají k prvním zákazníkům, Apple se mezitím na svém webu pochlubil s podrobnými informacemi o tom, jak vůbec Apple Watch měří naši tepovou frekvenci. Jak je již známo, Apple Watch nabízejí sadu senzorů pro měření srdeční frekvence na vašem zápěstí v průběhu tréningu.
Právě díky poměrně přesnému a častému měření tepové frekvence dokáží hodinky docela dobře změřit počet spálených kalorií za den. Kromě toho si uživatel může nechat na hodinkách zobrazit tep svého srdce pomocí funkce známé pod názvem Heart Rate Glance. Nově zveřejněné informace nám poskytly odpovědi na to, jak vůbec tyto technologie fungují a jak je důležité dokonale spojit hardware se softwarem.
Podle dokumentu budou Apple Watch v tichosti měřit tepovou frekvenci každých 10 minut. Data se budou ukládat do zařízení s iOS 8, a to do aplikace Zdraví. Odtud budou mít k datům přístup ostatní aplikace, které s naměřenými hodnotami můžou jakkoliv nakládat – samozřejmě jen pokud to uživatel dovolí.
Kromě softwaru je v hodinkách i fascinující hardware. Ten využívá poměrně zajímavých mechanik k tomu, aby dokázal efektivně a přesně změřit všechny potřebné hodnoty. Snímač tepové frekvence v Apple Watch využívá toho, co je známo z fotopletysmografie (neboli APG). Tato metoda je založena na principu průchodu světelných paprsků tkání určité oblasti. Informace jsou následně zaznamenány, zpracovány a zviditelněny jako pletysmografická křivka, na které je zobrazen záznam vyšetření v podobě pulsových vln.
Zjednodušeně – krev je červená, a protože odráží červené světlo a absorbuje světlo zelené, dokáží Apple Watch díky zeleným LED diodám a párem vysoce světlocitlivých fotodiod detekovat množství krve proudící na vašem zápěstí v určitém čase. Když vaše srdce zrovna udeří, průtok krve v zápěstí je větší a krev tak absorbuje více zeleného světla. Když jste naopak ve stavu, kdy je srdce v čase mezi úderem, proud krve v zápěstí je nižší – známe jako systolickou a dialostickou funkci srdce.
Zelené LED diody v Apple Watch blikají až stokrát za sekundu a dokáží tak poskytnout poměrně dobré výsledky. Dalším prvkem pro měření tepu je infračervené světlo. Právě toto světlo je hodinkami využíváno pro měření tepu v desetiminutových intervalech – je energeticky úspornější než zelené LED diody. Pokud však infračervené LED nedokáží tep změřit, na řadu opět přijdou zelené LED diody, které hodnotu doměří, nestane se tak, že by hodinky hodnotu v desetiminutovém intervalu vynechaly.
Stejně jako u jiných zařízení určených pro měření srdeční frekvence Apple uvádí, že Apple Watch nejsou dokonalé. Výsledky meření dost ovlivňuje styl nošení hodinek. Pro co nejpřesnější hodnoty si budete muset utáhnout řemínky. Naopak pokud jste zvyklí mít hodinky spíše volně na zápěstí, naměřené hodnoty tepové frekvence nemusí odpovídat reálným hodnotám.
Apple dále uvádí, že na měření můžou mít vliv i další aspekty lidské anatomie. Každý člověk je jedinečný a někdo může mít prokrvení pokožky výrazně vyšší, a Apple Watch u takového člověka dokáží lépe tep zaznamenat. Dalším ovlivňujícím faktorem je i prostředí. Perfuze kůže je v chladném prostředí jiná, než když jste například v sauně a snímač za určitých podmínek nemusí váš tep vůbec změřit. Stejně tak druh vaší vykonávané aktivity hraje důležitou roli v odhadu, kolik jste právě spálili kalorií. Různé rytmické pohyby, jakými jsou běh, jízda na kole nebo kolečkových bruslích, dokáží poskytnout lepší výsledky jako sporty s nepravidelnými pohyby – tenis, box, fotbal.
Kromě podrobně popsaného postupu pro měření tepu se Apple pochválil i s podrobnostmi o materiálech, z kterých jsou Apple Watch vyrobeny. Podle dokumentu klade Apple velký důraz na použité materiály a snaží se, aby bylo vše v hodinkách maximálně bezpečné. Lidé by se tak neměli obávat o své zdraví při jejich nošení. Určitě si vzpomenete na náramky Fitbit, které svým nositelům způsobovaly alergické reakce z použitého materiálu.
Apple dodržuje všechny zdravotnické předpisy a nejen to. Pro Apple Watch vytvořil vlastní speciální zdravotnickou specifikaci, která je ještě více nad rámcem stávajících předpisů. Apple při vývoji Apple Watch provedl stovky toxikologických hodnocení a tisíce materiálových zkoušek, spolupracoval s certifikovanými dermatology, a navíc vedl vlastní zkušební studii, kde tisíce lidí testovaly prototypy hodinek – byli to pravděpodobně samotní zaměstnanci.
Zdroj: 9to5mac.com, apple.com, biospace.cz