Jaká je skutečná vodotěsnost iPhonu 12? Apple uvádí, že vydrží 30 minut v 6m hloubce. Zvládne toho ale mnohem víc.
Magazín CNET se rozhodl na otázku vodotěsnosti iPhonu 12 odpovědět poměrně rozsáhlým testem. Apple uvádí, že je vodotěsnost iPhonu 12, 12 mini, 12 Pro a 12 Pro Max podle standardu IP68 a že tedy vydrží 30 minut v 6m hloubce. I když výslovně nabádá, abyste telefon pod vodou záměrně nepoužívali a abyste telefon po namočení řádně usušili.
Ve spolupráci s Mission Robotics namontovali redaktoři CNETu iPhone 12 na podvodní dron společnosti Theseus. Ten může pod vodou dosáhnout hloubky až 300 metrů, přičemž jeho pilot pořád může vidět pohled z přítomné kamery, stejně jako sledovat metriky hloubky a teploty vody z propojeného počítače na břehu.
První ponor byl uskutečněn do Applem udávané hloubky 6 metrů a telefon v něm byl po půl hodiny. Testovalo se v jezeře Tahoe na hranicích států Kalifornie a Nevada na západě USA, kde byla teplota vody v uvedené hloubce pouhých 11 °C. Po 30 minutách byl telefon dopraven na břeh, kde byl vysušen a byly vyzkoušeny jeho funkce. Vše bylo podle očekávání – tlačítka se tiskla zcela korektně, stejně tak fungoval displej. I fotografie pořízené telefon byly bez jakékoli vady. Jediné co, zvuky z reproduktorů byly tlumené. To samozřejmě proto, že v nich byla voda.
Vodotěsnost iPhonu 12 až do 20 metrů?
Druhý ponor už byl poměrně extrémnější. Za pomoci dronu tak byl telefon ponořen do hloubky 20 metrů, kde byla teplota vody 10 °C. Podle časovače na displeji si na dně počkal 40 minut, než byl vytažen. Následovalo stejné kolečko zkoušení funkcí, a to se stejnými výsledky. Co z toho plyne? Že Apple se při určení odolnosti drží hodně při zemi. I když…
Po předchozím testu byl telefon ponechán 72 hodin v klidu, aby vyschnul a byla eliminována možná porucha v důsledku předchozího testu. A ta se přece jen dostavila. Všechny tři objektivy fotoaparátu byly mírně zamlženy. Protože telefonu došla i baterie, vypnul se. Po jejím dobití a zapnutí zařízení se však zobrazila diagnostická výzva. I když se následně diagnostika několikrát spustila, i když se poté iPhone 12 připojil k MacBooku, nedalo se přes toto okno dostat.
I vzhledem k zamlženým objektivům se dá tedy říci, že do telefonu přece jen nějaká ta voda vnikla. A s postupem času možná také napáchala určité škody. Apple vytopení iPhonu neuznává jako záruční opravu, takže pokud se vám něco podobného stane, musíte si případnou opravu zaplatit ze své kapsy. Chcete-li vědět, jak popřípadě zachránit vytopený iPhone, jděte na stránky podpory Apple.