Jak už se očekávalo, tak Apple na konferenci WWDC představil nový operační systém pro iPhone, iPad a iPod touch.
Systém je založen na vzhledu iOS 7. Není tedy divu, že se nejprve Apple chlubil svými zákazníky a ukazoval porovnání nejnovějšího operačního systému iOS 7 s nejnovějším Androidem Kit Kat. iOS 7 si nainstalovalo 89 % uživatelů, přičemž nejnovější software od Googlu pouze 9 %. Pyšnil se, že 98 % z 500 nejúspěšnějších společností používá iOS. Craig Federighi pak dodal, že získají i ty zbylá dvě procenta.
Oznamovací centrum
S novými funkcemi začal Craig Federighi. Jako první ukázal vylepšené oznamovací centrum. „Nyní dostáváte možnost odpovídat na zprávy přímo z notifikace.“ Tato funkce funguje dokonce i na uzamčené obrazovce. K rychlé reakci při notifikaci z největších sociálních sítí dosáhnete díky nové funkci. Pomocí jednoho kliku můžete komentovat příspěvek nebo „lajknout“. V notifikacích se také nově objevily widgety. Přidat si tam můžete i aplikace třetích stran.
Multitasking
Jako další se na řadu dostal multitasking. Pokud dvakrát stisknete home button, tak se vám zobrazí klasicky naposledy používané aplikace. Nově se však nad ně dostaly i nejpoužívanější kontakty. Ty si můžete rozkliknout a napsat jim zprávu nebo jim rovnou zavolat.
QuickType
Velkou novinkou je QuickType. Ten vám bude našeptávat slova ve speciálním řádku. Do podporovaných jazyků se však nevešla čeština, takže to moc nevyužijeme. iOS se také postupně naučí vaše často používaná slova. Pokud píšete například anglicky, tak tuto funkci určitě uvítáte a troufám si říct, že ji budete často využívat. Vypadá totiž velice prakticky. Škoda jenom omezenosti jazyků, protože čeština ani slovenština se tam nedostaly.
Zprávy
Zprávy jsou nejpoužívanější aplikací v iOS. Díky tomu se značně vylepšilo nejenom psaní, ale i celé používání aplikace. Ve zprávách přibyla funkce Tap to Talk. Jednoduše stisknete tlačítko, namluvíte zprávu, a ta se odešle příjemci. Užitečná funkce, když nemáte čas psát dlouhé zprávy. Místo toho už jenom jednoduše řeknete vzkaz a odešlete. Nebo rovnou můžete poslat video, i to je možné v novém systému. Ve skupinových konverzacích ještě můžete sdílet aktuální polohu přímo na mapě, vyřadit/přidat lidi do konverzace a pojmenovat si ji.
Zabezpečení
Zabezpečení vašeho obsahu nyní bude několikanásobné. Je totiž možné si přidat kód k aplikacím, jako je mail, kalendář, zprávy, kontakty, připomínky, poznámky, ale i k aplikacím třetích stran. Celkově se tak díky těmto krokům zdá nový software bezpečnější a s větší podporou aplikací třetích stran. Pro vývojáře opět jedině dobře.
HealthKit
Jak se hodně spekulovalo, tak bylo také učiněno. Na řadu přišlo i zdraví. Název se ale trošku změnil a aplikace se jmenuje HealthKit. Všechna data se budou shromažďovat v aplikaci. Počítá se samozřejmě i s aplikacemi třetích stran od Fitbitu až po Nike+. Veškeré informace tak budete mít na jednom místě. Aby byl Apple jednička i v tomto oboru, tak začal spolupracovat s neziskovou organizací Mayo Clinic. Jedná se o organizaci, která se věnuje lékařskému výzkumu, vzdělávacímu centru, má několik nemocnic a klinik po USA. V Rochesteru v Minesotě se dokonce nachází i univerzitní klinika.
Family Sharing
Apple myslel i na rodinu. Nabízí sdílení dat s rodinou. Do sdílení lze přidat jednotlivá zařízení, která používáte v rodině a mezi nimi sdílet fotografie, události, připomínky. Pomocí aplikace Find My Friends tak můžete zjistit, kde se nacházejí vaši členové rodiny nebo pomocí Find My iPhone, kde jsou jejich zařízení. Veškeré fotografie, které vyfotí jakýkoli člen rodiny, se ukládají na společný iCloud. Díky tomu mají všichni členové fotografie, například z dovolené, hned po ruce. Nastavit si můžete až šest rodinných příslušníků.
Správa fotografií
Apple se snaží být nejlepší v mobilní fotografii. Už s iOS 7 uvolnil balíček iLife zdarma. Ten obsahuje iPhoto, ve kterém se jednoduše upravují fotografie. Pokud si však aplikaci nechcete stahovat, tak přímo v obrázkách máte nyní možnosti úpravy. Upravit si můžete jas, kontrast, expozici, stíny, barvy nebo zvýraznění světla. Přidány byly i některé nové filtry po vzoru iPhoto. Craig taky opět zdůraznil velkou výhodu synchronizace mezi iPhonem a iPadem. Fotka upravená na iPadu se hned změní i na iPhonu. Fotky se samozřejmě ukládají v plném rozlišení.
Siri
Jak jsme vás informovali, že by se mohlo stát, tak se stalo. Siri nyní umí rozeznávat písně pomocí Shazamu. Podobně jako u hlasového vyhledávání od Googlu můžete oslovovat „Hey, Siri“.
App Store
I App Store dostal spoustu novinek. Mezi tu nejhlavnější patří videa u aplikací. Nyní se můžete podívat na krátkou ukázku a rozhodnout se tak, jestli si aplikaci koupíte, nebo ne. Přidána byla také nová záložka Explore. To, co teď letí mezi komunitou, uvidíte mezi trendy. Pro vývojáře byla přidána i funkce TestFligh, kdy budou moci uvolnit své aplikace pro beta testování.
Nový software je více otevřený v mnoha směrech. Můžete si naistalovat i různé softwarové klávesnice napříč celým iOS. Přidat si tak můžete klasickou klávesnici Androidu a psát slova pomocí swipnutí.
Nový systém je vytvořen pro všechny – firmy, vývojáře i klasické uživatele. Nainstalovat si ho budete moci na iPod touch páté generace, iPhone 4s a novější, iPad 2 a novější a obě generace iPadu mini.
Beta verze bude k dostání už dnes samozřejmě pouze pro vývojáře. Plná verze bude dostupná na podzim pravděpodobně s novým iPhonem. Jak se vám nový iOS 8 líbí a která funkce vás zaujala nejvíce? Podělte se o své dojmy.
Zdroj obrázků: TheVerge.com
Pecka! 🙂 už instaluji Yosemite ! 😛