Sledujte s námi pondělní Apple Keynote! Kalifornská společnost ukáže nové systémy a možná něco dalšího. Začínáme už v 18.45!
Máme tu další Apple Keynote z každoroční WWDC. Konference je zaměřena hlavně na vývojáře, takže je téměř jisté, že se ukážou nové operační systémy – iOS, iPadOS, watchOS, macOS a tvOS. Možná ale Apple ukáže i něco dalšího. Nejvíce se mluví o novém MacBooku Air s čipem M2 nebo o systémy realityOS pro rozšířenou a virtuální realitu.
Nechceme u toho chybět a odvysíláme živě komentovaný přenos z celé akce. Začínáme už v 18.45, tedy 15 minut před samotnou Apple Keynote a to v pondělí 6. 6. 2022. Ve studiu budeme komentovat svými postřehy dění bezprostředně pár minut před začátkem Keynote, po čas celého představování a nezapomeneme ani na krátký souhrn po skončení. Přenos bude trvat zhruba hodinu a půl až 2 hodiny.
Přenos poběží na YouTube. Vzhledem k ochraně autorských práv nebudeme moct přenášet zvuk z akce a obraz uvidíte omezeně. Na druhou stranu se dočkáte bezprostředních postřehů v češtině a po skončení Keynote ještě pár desítek minut budeme představené novinky bilancovat.
Co čekáme od Apple Keynote
Na keynote se poprvé podíváme na nové aktualizace operačních systémů, včetně iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, tvOS 16 a watchOS 9. Podle zvěstí bychom se mohli dočkat i nového hardwaru. Vše, co jsme o letošní akci slyšeli, je uvedeno níže.
iOS 16
Většina zvěstí o systému iOS 16 byla neurčitá, takže o aktualizaci operačního systému toho zatím víme jen málo. V minulých letech unikly nové verze systému iOS dříve a umožnily nám nahlédnout do souboru chystaných funkcí, ale letos se tak nestalo.
Přesto jsme slyšeli několik spekulací o tom, co můžeme očekávat, přičemž většina informací pochází od Marka Gurmana z agentury Bloomberg. Ten má spolehlivé zdroje s informacemi o plánech Applu.
Údajné nové funkce
- Přepracovaná zamykací obrazovka s tapetami, které mají možnosti podobné widgetům.
- Dojde k významnému vylepšení oznámení, i když konkrétní podrobnosti neznáme.
- Aplikace Zprávy s funkcemi podobnými sociálním sítím se specifickým zaměřením na zvukové zprávy.
- Aplikace Zdraví s rozšířenou funkcí sledování spánku a správou léků. Apple pracuje na nástroji, který uživatelům umožní skenovat do aplikace lahvičky s léky, a navíc se očekávají nové funkce pro zdraví žen.
- Na čerstvých aplikacích Apple se pracuje, konkrétnější informace nejsou k dispozici.
- Apple také pracuje na nových způsobech interakce se systémem, ale není zcela jasné, co to znamená.
- Nové typy cvičení pro Fitness+.
- Apple Music pro klasickou hudbu s rozhraním založeným na aplikaci Primephonic, kterou Apple získal v roce 2021.
- Možné funkce na základě spekulací o iPhonu 14
Možné novinky na základě informací o iPhonu 14
- Always-on displej pro iPhone 14 Pro a Pro Max (přijde až v září).
- Pravděpodobně přepracované rozhraní stavového řádku pro iPhone 14 Pro a Pro Max, které se přizpůsobí designu s děrováním a pilulkami, jenž má na těchto zařízeních nahradit výřez.
- Očekává se, že modely iPhone 14 dostanou funkci detekce autonehody, která by při detekci kolize automaticky vytočila tísňovou linku. To by vyžadovalo novou funkci systému iOS 16.
- Apple může do modelů iPhone 14 přidat také satelitní tísňovou funkci, která by byla podporována v systému iOS 16. Tato funkce by umožnila iPhonům odesílat textové zprávy v nouzových situacích, kdy není k dispozici mobilní pokrytí. Nebo hlásit závažné nouzové situace, když pokrytí není k dispozici.
- Systém iOS 16 by mohl obsahovat podporu funkce Buy now a Pay later pro Apple Pay, kterou společnost Apple vyvíjí.
- Stejně tak by mohl zavést podporu programu hardwarového předplatného, který zákazníkům umožní platit měsíční poplatek za iPhone, iPad nebo Mac.
iPadOS 16
iPadOS 16 bude mít mnoho nových funkcí, které se objevily v iOS 16, ale Apple pracuje i na dalších funkcích, které jsou specifické pro iPad.
Cílem systému iPadOS 16 je, aby se iPad choval více jako notebook než jako chytrý telefon, a nový software pro iPad bude jednou z největších aktualizací oznámených na konferenci WWDC.
Aktualizace bude obsahovat přepracované rozhraní multitaskingu, které usnadní přepínání mezi úlohami a zobrazení otevřených aplikací, a navíc umožní uživatelům měnit velikost oken. Apple také plánuje zavést nové způsoby, jak budou moci uživatelé pracovat s více aplikacemi najednou, což zní jako mnohem více podobný multitasking jako na Macu.
macOS 13
O sadě funkcí, které se objeví v systému macOS 13, toho zatím moc nevíme, protože uniklo jen málo informací. Údajně bude obsahovat přepracované rozhraní Předvolby systému, které se více přiblíží aplikaci Nastavení na iPhonu a iPadu. Aktualizace bude obsahovat jednotlivá nastavení uspořádaná podle aplikací.
Očekává se také, že Apple přepracuje některé výchozí aplikace, takže bychom se mohli dočkat vylepšení aplikací Zprávy, Mail, Safari a dalších. Zejména Zprávy prý dostanou funkce podobné sociálním sítím s vylepšením zvukových zpráv. To je zvěst o systému iOS 16, ale Zprávy mají obvykle paritu funkcí napříč platformami.
Co se týče pojmenování, macOS 13 by mohl být macOS Mammoth, na základě přihlášek ochranných známek společnosti Apple. Apple si již v roce 2013 zaregistroval ochranné známky pro mnoho kalifornských památek a Mammoth je ta, která je aktivní nejdéle, i když její stav není v tuto chvíli znám a Apple si v minulosti vybral některé názvy, které na tomto seznamu nikdy nebyly, takže pojmenování není jisté.
watchOS 9
Systém watchOS 9 bude obsahovat několik aktualizací, které ovlivní každodenní ovládání a navigaci na nositelném zařízení.
- Aktualizovaný režim úspory energie, který umožní používat aplikace a funkce a zároveň snížit spotřebu baterie.
- Rozšířená funkce detekce fibrilace síní s přidanou zátěží, tedy jak často je člověk ve stavu fibrilace síní za určité časové období.
- Vylepšené sledování zdravotního stavu a aktivity.
- Více typů cvičení.
- Další metriky pro běžecké tréninky.
- Aktualizace stávajících ciferníků hodinek.
tvOS 16
tvOS často nedostává tolik nových funkcí jako jiné aktualizace operačních systémů a o tvOS 16 toho moc nevíme, ale údajně bude obsahovat nové vazby na chytrou domácnost. Je možné, že po uvedení aktualizace budete moci prostřednictvím Apple TV více využívat produkty chytré domácnosti.
Představení hardwaru
Několik posledních akcí WWDC se zaměřilo výhradně na software a nezahrnovalo oznámení hardwaru, takže zatím není jasné, zda se na letošní akci dočkáme představení nějakého hardwaru. Pokud ano, jsou nejpravděpodobnějšími kandidáty níže uvedená zařízení.
MacBook Air s M2
Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg je pravděpodobné, že pokud Apple na této akci skutečně plánuje představit nové počítače Mac, bude to právě MacBook Air. Apple údajně usiluje o to, aby na této akci představila MacBook Air, ale problémy s dodavatelským řetězcem v Číně související s covidem by jí v tom mohly zabránit.
Očekává se, že nová generace MacBooku Air bude mít zcela přepracovaný design s tvarem podobným MacBooku Pro, který se obejde bez zúženého těla. Bude tenčí a lehčí a očekává se, že se bude dodávat v několika barvách, včetně vesmírně šedé, stříbrné, barvy šampaňského a modré. Očekává se, že MacBook Air bude mít tenké smetanové rámečky a odpovídající smetanovou klávesnici a mohl by mít velikost kolem 13,6 palce.
MacBook Air bude pravděpodobně vybaven čipem nové generace M2, který by měl mít stejný počet výpočetních jader jako M1 (8), ale bude obsahovat rychlostní vylepšení, díky nimž bude nepatrně rychlejší. Údajně bude mít také vylepšenou grafiku s devíti nebo deseti grafickými jádry, oproti sedmi nebo osmi v současném MacBooku Air M1.
Čip M2 bude prvním upgradem čipů řady M1, které Apple doposud používal v zařízeních s Apple Silicon čipy. Ačkoli mnohé zvěsti naznačují, že MacBook Air bude vybaven čipem M2, analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo se domnívá, že by se Apple mohl zaměřit spíše na redesign než na novou technologii čipů.
Uvedl, že výrobní procesy nové generace TSMC N3 a N4P nebudou připraveny pro masovou výrobu dříve než v roce 2023, takže Apple bude moci představit pouze iterativní aktualizaci, která by měla využívat stejný čip N5P, jaký byl použit u A15 a M1.
Mac Pro
V roce 2019 byl na konferenci WWDC předveden přepracovaný modulární Mac Pro, který měl být uveden na trh koncem roku 2019, a je možné, že se podobného odhalení dočkáme i letos.
Šéf hardwarového inženýrství společnosti Apple John Ternus na jarní akci potvrdil, že se pracuje na Apple Silicon verzi počítače Mac Pro, která by měla přijít někdy v roce 2022.
Apple by nám možná mohl poskytnout malou ukázku Macu Pro před uvedením na trh, které se uskuteční později v tomto roce.
Podle spekulací bude Mac Pro vybaven ještě výkonnějším čipem, než je M1 Ultra použitý v Mac Studiu. Očekává se, že bude mít až 40 jader procesoru a 128 grafických jader, což by znamenalo, že bude dvakrát výkonnější než M1 Ultra.
Apple by mohl představit nástupce M1 Ultra, který by byl ve skutečnosti dvěma propojenými čipy M1 Ultra, protože samotný M1 Ultra jsou v podstatě dva propojené čipy M1 Max. V takovém případě bude chystaný čip Mac Pro čtyřikrát výkonnější než M1 Max.
AR/VR headset
Loni se objevily zvěsti, že by se dlouho očekávaná náhlavní souprava AR/VR od Applu mohla představit na Worldwide Developers Conference 2022, ale zdá se, že se tak nestane.
Mark Gurman z agentury Bloomberg a analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo uvedli, že náhlavní souprava v tuto chvíli jednoduše není připravena k představení, protože Apple musí ještě vyřešit nedostatky. Kuo se domnívá, že Apple uvede náhlavní soupravu na trh v roce 2023, a Gurman uvedl, že Apple nemá v plánu plnohodnotné oznámení náhlavní soupravy na konferenci WWDC.
Přesto byla nedávno objevena ochranná známka pro realityOS, operační systém pro náhlavní soupravu, která obsahuje termín podání 8. června 2022. To je zákonný požadavek a zdá se, že toto datum nesouvisí s konferencí WWDC a je to náhoda.
Těšíme se na vás a v 18.45 v pondělí 6. 6. přijďte na náš web. Startujeme o 15 minut dříve než samotná Apple Keynote!